reklama

Přepravníky pro koně

Přepravníky pro koně patří dnes již k běžné výbavě majitelů koní. Přemýšlíte o jeho pořízení? Poradíme vám, podle čeho takový přepravník vybírat a co vše byste před jeho pořízením měli vědět.

i (Zdroj: Depositphotos)
Přepravníky pro koně (Zdroj: Depositphotos)

Přepravníky pro koně

Přepravníky pro koně dnes slouží k přepravě koní. Ne jak tomu bylo kdysi, kdy koně přepravovali přepravníky.  Vzhledem k tomu, že koní je u nás okolo 80 000, je co přepravovat. Jste majitelem koní a uvažujete o pořízení přepravníku pro koně? Nabídka je široká a není zrovna snadné se v tom orientovat. Jak si tedy vybrat ten nejlepší? Důležité je, abyste ještě před koupí zjistili, jestli přepravník skutečně potřebujete, jak takový přepravník vybírat a co k němu ještě potřebujete.

Depositphotos_26530053_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Při přepravě koní je třeba zajistit co největší pohodlí zvířete při cestě

Koupit, půjčit nebo pronajmout přepravník pro koně?

Tato otázka je dost zásadní. To, jak si na ni odpovíte, ovlivní vaše další kroky. Kdy se vám pořízení přepravníku vyplatí?

Koupě přepravníku je vhodná, pokud máte jednoho nebo více koní, s nimiž často cestujete. Vhodná koupě je to také pro ty, kteří mají sportovní ambice a jež mají v plánu v sezóně koně přepravovat na závody.

13082010043
i (Zdroj: VEZEKO)
Přepravník na koně si můžete pronajmout nebo koupit

Jak vybírat přepravník pro koně?

Pořízení přepravníku pro koně není zrovna tou nejlevnější záležitostí, proto možná zvažujete, že si nepořídíte nový, ale přepravník ojetý. Ano, i to je možné, ale i v tomto případě musí přepravník splňovat jisté zákonitosti.

dsc02280
i (Zdroj: VEZEKO)
Při výběru přepravníku myslete na to, že musí být bezpečný

Jak vybírat ojetý přepravník pro koně

Při výběru mezi ojetými přepravníky není zase až tak důležité, jak starý je, ale kolik má najeto a v jakém stavu se nachází. I poměrně nový přepravník může mít totiž najetých stovky tisíc kilometrů, zatímco ten starší jen několik stovek. Hlídejte si proto, aby přepravník byl určen k přepravě koní a byl po technické stránce v pořádku.

U výběru ojetých přepravníků pro koně si všímejte přípojek, které vám dost napoví o skutečném opotřebení přívěsu. Dále si důkladně prohlédněte robusnost klik a pantů. Podlahu si bohužel nemáte příliš šanci prohlédnout. Jde to jen zespodu a to ještě není směrodatné. Zajímejte se i o vůli hlavního brzdiče. Dobře není ve chvílích, když není k dispozici, ale ani tehdy, když s ním není možné hnout. To znamená, že je zarezlý a vozík vůbec nebrzdí. Pozor si dejte i na to, zda nemá ojeté pouze jedno kolo, protože to by mohlo znamenat, že náprava měla havárii, deformovala se a musí se celá vyměnit. Pokud jsou lanka u brzd popraskaná, potřebují také výměnu. Nepodceňujte ani funkčnost osvětlení, protože to může být předzvěstí nutné výměny celé elektroinstalace.

Depositphotos_106340700_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Při výběru ojetého přepravníku dbejte na to, aby byl v pořádku po technické stránce

Jak vybírat nový přepravník a na co si dát pozor?

Pokud nechcete riskovat, budete nejspíše chtít nový přepravník pro koně. Největší zájem je o přepravníky pro dva koně, ale pořídit si můžete i přepravník pro jednoho nebo tři koně. Při jeho výběru si v prvé řadě všímejte jeho velikosti a vyváženosti. Důležitá je také nejen jeho výška, délka a prostornost. Přepravník musí být bezpečný. Vzadu nesmí mít světla ostré hrany, zadní zábrany by měly být kulaté, omyvatelné a nastavitelné. Rampa by měla být pevná se zaobleným rámováním a s gumou, která neklouže. Přepravní box by nikde neměl mít ostré hrany a stěny by měly být chráněny před okopáním. Chybět by neměla ani přepážka mezi koňmi, aby se nepokousali, a větrání. Praktické je i střešní okénko a boční dvířka.

dsc02258
Rampa by měla být pevná neměla by neklouzat (Zdroj: VEZEKO)
triplexfrinta006
Chybět by neměla ani přepážka mezi koňmi (Zdroj: VEZEKO)

Co ještě potřebujete k přepravníku na koně?

Dříve, než si pořídíte přepravník pro koně, byste měli také vědět, že k němu potřebujete i další náležitosti. V prvé řadě musíte vlastnit řidičské oprávnění typu B + E podle hmotnosti soupravy. Přepravník musí být označen “Transport živých zvířat”. A v neposlední řadě je nutné splňovat všechny přikázané podmínky pro přepravu zvířat, a také i všechny právní předpisy.

Samotná přeprava koní se musí řídit Nařízeními Rady (ES) č.1 1/2005 o ochraně zvířat. Musí splňovat jak normy Evropské unie, tak i ty tuzemské. Něco jiného přitom platí pro zájmové koně a něco jiného pro hospodářské koně. Je to možná trochu chaotické, ale asi takto:

Kůň v zájmovém chovu

Kůň v zájmovém chovu je ten, který není chován pro žádný prospěch, ale pouze pro radost. Přepravník používá pouze k transportu k lékaři nebo v rámci výletu.

Kůň jako hospodářské zvíře

Pro převoz hospodářských koní platí přísnější podmínky. Za hospodářské koně jsou označena všechna zvířata, z nichž má majitel nějaký zisk. Pozor, do této kategorie spadají i závodní koně, byť nezávodí o peníze, protože se tím navyšuje jejich hodnota.

dsc05889
i (Zdroj: VEZEKO)
Přepravník by měl mít i úložné prostory pro nezbytné vybavení a doplňky

Registrace a povolení od Krajské veterinární správy

K přepravě koně je dále zapotřebí splnit i další podmínky. V případě, že přepravujete koně do vzdálenosti 65 kilometrů, je zde předpoklad, že jde o koně ze zájmového chovu, který nic dalšího nepotřebuje. V případě, že však jedete dál, potřebujete registraci a povolení I. stupně Krajské veterinární správy. Přepravce u sebe musí mít průkaz koně, osvědčení o způsobilosti řidiče, rejstřík vozidla pro přepravu zvířat, a také i prostředky pro nucenou porážku. V případě, že vaše cesta potrvá dokonce déle než 8 hodin, neobejdete se bez povolení II. stupně a kromě výše uvedeného i nouzové plány pro řešení mimořádných situací, tedy seznam veterinárních lékařů, nacházejících se po trase cesty, a také knihu jízd pro přepravu zvířat.

Osvědčení pro přepravu koně

V případě, že nemáte v plánu přepravovat koně ze zájmového chovu, potřebujete rovněž i osvědčení pro přepravu koně. Získáte ho po absolvání jednodenního 12 hodinového kurzu a úspěšného napsání testu. Kartička, kterou získáte, neplatí pouze u nás, ale v celé Evropské unii. Vydává ji Ministerstvo zemědělství a má neomezenou platnost.

Co byste ještě neměli opomenout

Přepravníky se nejčastěji zapřahají za automobil, který se používá i běžně. Vědět byste však měli, že ne každé takové motorové vozidlo je k tomu uzpůsobeno. Podívejte se proto nejprve na TP na zátěž na závěsném zařízení (čili na schopnost tahu po připojení do závěsu na auto).

Myslet musíte i na to, kam přepravník zaparkujete. Pokud máte stáj, není to žádný problém, jestliže však bydlíte ve městě, musíte mít zajištěno, že nebudete při parkování porušovat žádný předpis z vyhlášky o veřejných komunikacích.

Publikováno: 3. 7. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), VEZEKO (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová