reklama

Oheň hraje od nepaměti důležitou roli v životě lidí, zkroťte ho v ohništi

Dopřejte si krásu a teplo ohně stavbou ohniště na vaší zahradě či terase u domu. Oheň byl a vždy bude zásadní součástí života lidí, je to tak už od nepaměti. Patří ke všem ročním obdobím, můžete na něm venku grilovat, vařit guláš v kotlíku, opékat buřty nebo jen posedět s přáteli v teple příjemného ohně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stavbu venkovního ohniště zvládnete za jedno odpoledne (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stavba venkovního krbu či otevřeného ohniště nemusí být vůbec náročná. Důležité je plánování, příprava prostoru, podkladu a samozřejmě kvalitního materiálu. Pro otevřené a jednoduché ohniště vám bude stačit pár desítek pálených cihel a jáma v zemi. Štěrkem vysypané dno bude navíc vypadat moc hezky. Kdykoliv takové jednoduché ohniště můžete snadno opět zlikvidovat nebo přesunout, pokud se změní vaše plány s prostorem kolem domu. Vyhrňte si proto rukávy a pusťte se s námi směle do toho.

Jak se připravit na stavbu ohniště

Vyberte vhodné místo. Zvažte, zda chcete mít u ohně posezení, nebo to bude jenom místo pro přípravu jídla. Zvolené místo musí být bezpečné, v blízkosti se nesmí vyskytovat nic hořlavého. Také je potřeba myslet na dostatečné odvětrávání, nebudujte proto ohniště v uzavřeném přístřešku či altánku. Od zvoleného místa a jeho možností se pak odvíjí to, jaký typ ohniště či grilu si můžete a chcete zvolit.

Dobře si rozmyslete, jaký typ ohniště chcete vybudovat. Zda kulaté nebo hranaté, cihlové, zděné, kovové, stojící s grilem a odtahovým systémem či zapuštěné do země jako pevné - klasické ohniště. Další, co byste měli promyslet, je naplánování, zda bude ohniště zapuštěné do zdi, nebo zvolíte samostatně stojící. U ohniště volně v zemi je třeba zvážit, zda bude umístěné nad úrovní terénu, nebo vám naopak více vyhovuje zapuštěné do země. Vybranému místu pak musíte přirozeně přizpůsobit i typ zvoleného ohniště.

Pokud si ujasníte místo a typ, můžete začít řešit materiál, ze kterého budete ohniště či gril stavět. Na trhu najdete spousty již hotových grilů, krbů i ohniště. Pro jednoduché venkovní ohniště, které je vhodné i na prostornou terasu, můžete zvolit kovovou mísu z nehořlavého materiálu. Elegantní kovová mísa bude také skvělým designovým doplňkem vašeho bydlení. Venkovní grily se už také nabízejí ve velmi slušné kvalitě, různých velikostí a v pestrém designu, připravené přímo k instalaci na své místo.

S kovovou nádobou máte ohniště postavené hned
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S kovovou nádobou máte ohniště postavené hned

Nakonec si projděte nabídky materiálů. Pokud si chcete vybudovat ohniště podle vlastního návrhu, budete mít k dispozici keramiku, beton, kámen, cihly a různé vhodné kovy. V podstatě cokoliv, co zvládne vysoké teploty. Samozřejmě volte podle toho i spojovací materiál a veškeré přídavné doplňky.

Postup stavby jednoduchého zapuštěného ohniště

Připravte si:

  • kolík a provaz pro náčrt kruhového ohniště
  • případně desky pro hranatý tvar
  • lopatu pro kopání hloubky
  • cihly nebo kamenné čtverce po obvodu
  • štěrk pro vysypání dna

Načrtněte si tvar ohniště, ať víte, kde přesně kopat. S kulatým tvarem vám pomůže špagát s kolíkem. Jeden konec umístěte doprostřed a druhým nakreslete kružnici. Hranatý tvar si vytyčte také kolíky a špagátem, nebo si pomozte latěmi. Vykopejte vhodnou hloubku ohniště podle velikosti kamene či cihly. Cihly zapusťte aspoň do dvou třetin a jednu třetinu ponechte jako bezpečnostní okraj nad terénem.

Vyskládejte kameny (cihly) po obvodu ohniště a mírně je zatlučte do dna. Stačí na ně jemně dupnout, abyste zajistili, že budou dobře držet na místě. Udusejte zbylé dno vykopaného ohniště. Můžete se po něm rázněji projít, aby si půda sedla a dno zůstalo pevné a rovné.

Místo pro ohniště vyložte nehořlavým materiálem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Místo pro ohniště vyložte nehořlavým materiálem

Vysypte dno štěrkem nebo kačírkem. Budete to vypadat hezky a zároveň se vám bude dobře udržovat oheň. Po dešti voda steče pod kamínky a nebudete mít vlhké podloží pro rozložení ohně, případně se úplně vyhnete kalužím v ohništi. A máte hotovo. Ukliďte nářadí a zbylý materiál. Můžete hned založit ohniště. Po dobře odvedené práci si zasloužíte odpočinek. A kde jinde než u ohně.

Zdroj informací: living.cz

Postavte si ohniště podle Pepy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 2. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Silva Pokorná