reklama

Výzva pro kutily – instalace bezpečnostního kování

Instalace kování je pro kutily výzvou, zvlášť pokud není řeč jen o výměně bezpečnostní vložky, ale také o instalaci štítků a kliky. A právě o tom bude následující text. Řekneme si, jak vybrat správnou vložku, jaký zvolit zámek, dveřní štítky a bezpečnostní kování.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Instalace kování, zvlášť bezpečnostního, není práce na hodinu. Ale zvládnout se dá

Instalace kování. Není zámek jako zámek

Před montáží je dobré seznámit se s některými pojmy. Začneme zámkem. Zámek ve dveřích je ta část, která se zasouvá do dveřního rámu. Zámky se liší roztečí otvorů pro kliku a klíč a pak také hloubkou zádlabu. Hloubka zádlabu se měří od čela zámku po jeho dolní konec – nejčastěji bývá daný rozměr v rozmezí od 40 do 90 mm. Další parametr – rozteč (vzdálenost) mezi středem otvoru pro kliku a pro vložku opět stačí změřit metrem nebo šuplerou. Standardně se vyrábějí rozteče 72 nebo 90 mm.

V našem případě budeme pracovat se zámkem na vložku. Kromě něj se dají pořídit i zámky na dozický a obyčejný klíč – ty žádnou vložku nepotřebují.

Tohle všechno budeme při montáži bezpečnostního kování potřebovat
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Tohle všechno budeme při montáži bezpečnostního kování potřebovat

Jakou vybrat vložku

Pokud budeme instalovat bezpečnostní vložku, musíme znát její rozměr. Pokud vložku pouze měníme, je to jednoduché – vložku vyšroubujte, skočte do obchodu a kupte si stejnou. Jestli ale dveře ještě žádnou vložku nemají, je potřeba měřit, protože vložky se prodávají v různých délkách. Při instalaci kování je nutné znát jednak celkovou délku vložky, a pak také rozměr od otvoru pro uchycení vložky na každou její stranu.

Celková délka vložky je dána součtem šířky dveřního rámu, ke které se ještě přičte hloubka dveřních štítků, do kterých se konce vložky zasunou. Vložka má uprostřed otvor, kterým se přišroubuje k zámku. Poloha otvoru může být asymetrická. První délková hodnota uváděná výrobci značí délku od tohoto otvoru pro venkovní štítek, a druhá pak délku od otvoru ke vnitřnímu štítku. Typicky může rozměr vypadat třeba takto 35/30. Jde o zmiňované délky v milimetrech.

A ještě jedna důležitá věc při instalaci kování, respektive výběru vložky. Mluvili jsme o bezpečnostní vložce. Vložky mají různé bezpečnostní třídy, nejčastěji od 1–4, přičemž 4 je nejvyšší bezpečnost (a také nejvyšší cena).

Výběr kování – štítků a klik

Když máte vybraný zámek a vložku, zbývá ještě zvolit kování – štítky a dveřní kliky. Opět platí, že rozměr štítků musí odpovídat rozměru (příslušným roztečím) na zámku – zkrátka vzdálenost otvoru mezi otvorem pro kliku a středem otvoru pro vložku musí být stejná jak na zámku, tak i na dveřních štítcích. A pokud už si pořizujete bezpečnostní vložku, je dobré sáhnout i po bezpečnostním kování, které má vyšší ochranu před vloupáním. U bezpečnostního kování například nejde tak snadno vylomit vložka jako v případě, že kování tímto zabezpečením nedisponuje.

Takto vypadají bezpečnostní štítky. Fotografie naznačuje, jak jsou upevněny v rámu dveří
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Takto vypadají bezpečnostní štítky. Fotografie naznačuje, jak jsou upevněny v rámu dveří

Instalace kování – výchozí bod

Po výběru kování můžeme přistoupit k jeho instalaci. Vycházíme z bodu, kdy máme nové dřevěné dveře s vydlabaným otvorem pro zámek. Na nás bude zámek přichytit, dále instalovat vložku, vyvrtat otvory na kliky a umístit štítky.

Co budeme potřebovat:

  • akuvrtačku
  • bezpečnostní vložku, štítky, zámek
  • imbusový klíč
  • rýsovací pomůcky
  • trpělivost a odvahu

Takto si označíme místo pro vyvrtání otvorů na vložku a na kliku
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Takto si označíme místo pro vyvrtání otvorů na vložku a na kliku

Otvor pro zámek sice máme vydlabaný, ale v rámu dveří dosud chybí otvor pro prostrčení kliky a pro vložku. Žádný problém, protože právě o tom je instalace kování. Zámek přiložíme z boku na rám tak, aby jeho poloha odpovídala poloze zádlabu. Přiložíme zámek z boku a ostrou tužkou si vyznačíme otvory pro vložku a pro prostrčení čtyřhranu na kliku. Pak stačí vzít vrtačku nebo horní frézku a oba otvory vyfrézovat či vyvrtat. Otvor pro vložku doporučujeme udělat o 1–2 mm větší, vložka půjde lépe zasunout.

Zámek upevníme v rámu kvalitními vruty
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Zámek upevníme v rámu kvalitními vruty

Když máme oba otvory hotové, můžeme do zádlabu vložit zámek. Jeho otvory pro kliku a vložku by se měly krýt s otvory, které jsme v předchozím kroku vyvrtali. Zámek pak stačí za krycí plech uchytit vruty do dřeva. Doporučujeme kvalitnější vruty se zápustnou hlavou.

Vložka se v zámku zajistí šroubem, který najdete z boku dveří
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Vložka se v zámku zajistí šroubem, který najdete z boku dveří

Teď můžeme vložit do zámku bezpečnostní vložku. Do vložky vložíme klíč a pootočíme jím tak, aby se jazýček vložky skryl a šel lehce protáhnout otvorem v zámku. Zároveň si připravíme šroub, kterým vložku do zámku přichytíme. Příslušný otvor najdeme v čele zámku. Šroub je poměrně dlouhý a s jemným závitem. Pokud nemůžete závit chytit, zkuste napřed prostrčit otvorem tenký šroubovák a až jeho čepel zapadne do otvoru ve vložce, šroubovák vytáhněte a zašroubujte šroub.

Šablona je součástí krabičky se štítky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Šablona je součástí krabičky se štítky

Konečně je na řadě instalace štítků. Bezpečnostní štítky mají v balení šablonu, která slouží k rozměření otvorů pro uchycení štítků. V manuálu najdete také patřičné průměry otvorů. Do dveří zasuneme čtyřhran a navlékneme na něj šablonu. Hezky je to vidět z přiložené fotky. Vyznačíme si místa pro otvory, a ty pak vyvrtáme ostrým vrtákem. Je lepší si otvory předvrtat z každé strany a nevrtat v jenom kroku naskrz – jinak hrozí vyštípnutí dřeva.

Vrtání otvoru, kterým se prostrčí štítek dveří. Z druhé strany přijde protikus a šroub
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Vrtání otvoru, kterým se prostrčí štítek dveří. Z druhé strany přijde protikus a šroub

Nyní můžeme přistoupit k instalaci kování – bezpečnostních štítků. Jednoduše je zasuneme do předvrtaných otvorů a šrouby přitáhneme štítky k rámu dveří. Dotáhneme je pevně. Šrouby se dotahují na imbus a nakonec se jejich hlavičky mohou překrýt ozdobnými krytkami. Je jasné, že hlavičky šroubů jsou z vnitřní strany dveří.

Červíkem kliku řádně zajistíme
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Červíkem kliku řádně zajistíme

Posledním krokem je instalace klik – na tom už není složitého vůbec nic. Kliky jednoduše nastrčíme na čtyřhran a zajistíme je červíkem na imbusový klíč. Červík je obvykle ze spodní strany kliky nebo zboku, aby nerušil design kliky.

Instalace kování je u konce. Pokud jste postupovali správně, mělo by všechno pasovat. Jestli si na montáž netroufáte hned, můžete si ji vyzkoušet na odpadním kousku dřeva. Důležité je při instalaci kování sladit výběr všech komponentů, aby k sobě pasovaly – tedy jak zámku, tak i vložky, a nakonec i dveřních štítků. Pozor hlavně na délku vložky – pokud se spletete, ve slušném obchodě vám ji vymění za jinou.

Třešnička, respektive krytka nakonec
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Třešnička, respektive krytka nakonec

Ještě jedna důležitá poznámka na konec – k bezpečnostní vložce dostanete speciální identifikační kartičku. Bez ní vám nikdo nevyrobí duplikát klíče, kdybyste třeba potřebovali náhradní. Proto si ji schovejte tak, abyste ji v případě potřeby zase našli.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 15. 2. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč