reklama

Obrázky na stěnu dětského pokoje

Zkoušeli jste nalepit zvířátka na stěny dětského pokoje? Pokud ano, víte, že vydrží chvíli, než váš potomek zjistí, že se dají odlepit a začne se tomu věnovat s veškerým úsilím, kterého je schopen. Záleží na technice, kterou jste lepili, ale i ta nejodolnější nakonec podlehne. Výsledkem jsou nejen nevzhledná místa na stěně, ale někdy i odloupaná malba. Řešením je motivy na stěnu namalovat. Jak na to? Nabízíme vám přesný postup.

i (Zdroj: Jiří Bigas)
Pokryjte stěny dětského pokoje pohádkovými motivy

Nejdříve vyberte obrázek, který budete na stěnu přenášet, ideální jsou schematické kresby například z omalovánek. My jsme si ještě před samotným vytvářením obrázku vymalovali protilehlé stěny pokoje modrou barvou, protože výsledkem má být mořský svět. Na stěnu jsme použili barvu, která vyniká vysokou otěruvzdorností a výbornou kryvostí. Na vybarvení motivu jsme zvolili tónovací pasty, které se vyrábějí v praktickém malém kelímku.

Co budete potřebovat:

  • barvu na zeď
  • tónovací pasty ve všech barvách, které výsledný motiv obsahuje
  • šablonu nebo projektor
  • malé štětečky a válečky (na větší plochy)
  • hadřík a křídu na přenesení motivu na stěnu

Na co si dát pozor:

  • na soudržnost povrchu: pokud je spodní vrstva malby hlinkovou nebo klihovou barvou a naneseme na ni disperzní barvu bez předchozí přípravy (škrábání, penetrace, stěrka), sloupne se; to platí i pro vinylovou barvu (snadno se otírá)
  • při tupování skrz dírky šablony ohlídat, aby se příliš velké množství směsi z uzlíčku (křídy) nedostalo na stěnu, barvící složka by se mohla vpít do malířské barvy
  • při vybarvování větších ploch musíme postupovat opatrně pokud jde o množství a konzistenci barvy, snadno stéká; raději opakovaně méně než více
  • vyzkoušejte soudržnost lepicí pásky při aplikaci šablony, raději volit pásku s menší přilnavostí, aby se neodloupla malba
  • volte menší štětce a válečky, existují i speciální válečky, které při aplikaci nevytlačují tolik barvy
  • vždy si nechte zbytky všech barev na případné opravy

Postup:

Vybraný motiv si v kopírovacím centru nechte zvětšit do požadovaného rozměru. My jsme zvolili velikost A1 a A0.

Připravte si zvolený motiv
i (Zdroj: Jiří Bigas)
Připravte si zvolený motiv

Připravte si ostrý hřebíček, galanterní kolečko tzv. rádlo, nebo jehlu v dřívku a propíchejte si šablonu na měkké podložce (deka, koberec).

Předlohu propíchejte na kartonovou podložku
i (Zdroj: Jiří Bigas)
Předlohu propíchejte na kartonovou podložku

Pokud jste děrovali poctivě, zůstane v kartonu jasný obrys motivu.

Nyní máme jasný obrys
i (Zdroj: Jiří Bigas)
Nyní máme jasný obrys

Přiložte na zeď, kde chcete mít obrázek, a jemnou lepicí páskou připevněte. Pokud máte strach, že by se poškodil nátěr, pomůže manžel nebo kamarádka tím, že obrázek přidrží.

Motiv umístíme na stěnu
i (Zdroj: Jiří Bigas)
Motiv umístíme na stěnu

Do kousku starého bavlněného trička nebo jiné řídké tkaniny si nastrouhejte křídu, případně jinou práškovou hmotu, například popel ze spálených starých novin. Zmáčkněte do uzlíčku, jako když děláte plněné buchty, a tupujte (jemně bouchejte) přes dírky, které jste předtím do šablony udělali. Poté šablonu odstraňte a uvidíte spoustu bodů, které na stěně zůstaly.

Nastrouhanou křídou přeneste obrázek
i (Zdroj: Jiří Bigas)
Nastrouhanou křídou přeneste obrázek

Body jednoduše spojte tužkou nebo rovnou štětcem s barvou. Začněte vybarvovat jako omalovánku. Jako první použijte tu barvu, která je v motivu dominantní.

Vybarvěte
i (Zdroj: Jiří Bigas)
Vybarvěte

Pak postupně vybarvujte jednotlivé plochy, a to tak, aby další barva těsně v sousedství první, byla nanesena, až první doschne.

Postupně dodělejte jednotlivé detaily
i (Zdroj: Jiří Bigas)
Postupně dodělejte jednotlivé detaily

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 12. 4. 2024, Autor: Jiří Bigas (text a foto), Profil autora: Redakce