reklama

Polička na zábradlí

Šikovná polička na zábradlí, například u vyšších pater palandy, odkud na noční stolek lze těžko dosáhnout, nebo na čelo postele, může posloužit nám i našim ratolestem. Vejde se na ni pohádková knížka, hračka nebo oblíbený plyšák stejně jako budík, lampička či časopis, který si chceme přečíst před spaním. Klidně ji můžete vyrobit jako dárek, netrvá to dlouho.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrobte jednoduše praktickou dřevěnou poličku

Budete potřebovat:

  • dvě dřevěné bočnice 28×10 cm
  • dřevo na plochu poličky 30×20 cm
  • metr profilové lišty
  • šest vrutů 5×60 mm
  • několik kolářských hřebíčků
  • lazuru nebo lak
  • akuvrtačku a šroubovák
  • orážecí špičku nebo důlčík
  • přímočarou pilku
  • pásovou brusku
  • smirkový papír
  • štětce
Připravte si
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Připravte si

Které dítě si nehraje rádo v posteli, kde má své hračky a knížky a oblíbeného plyšáka? Nebo v době nuceného pobytu jako nemocné si tam nashromáždí vše, co má rádo, aby mu nebylo smutno? Aby k tomu všemu v době nastydnutí mohl třeba přibýt taky hrnek s čajem nebo knížka, stačí si najít chvilku a vyrobit takovouto šikovnou poličku.

Postup:

Na výrobu šikovné poličky na zábradlí nepotřebujeme mnoho materiálu ani speciální nářadí. Stačí nám dvě prkénka, jedno užší a jedno širší – ta tvoří základ poličky. K prkénkům budeme ještě potřebovat na olemování a vytvoření zábradlíčka ozdobnou profilovou lištu ze stejného materiálu, cca 4–5 cm širokou.

Kružítkem si narýsujeme zakulacení pojezdových bočnic poličky. Nemáme-li jej po ruce, stačí stejně dobře obkreslit zakulacení podle většího hrnku nebo pokličky. Obkreslujeme měkkou obyčejnou tužkou, její zbytky snadno z dřevěného materiálu odstraníme smirkovým papírem.

Vyznačte si oblý okraj – třeba hrníčkem
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Vyznačte si oblý okraj – třeba hrníčkem

Kmitací pilkou označené zkulacení vyřízneme. Používáme ostré pilové plátky a na řez netlačíme. Jen tak pilka materiál zbytečně nevytrhá. Nemáme-li přímočarou pilku ve své výbavě, stačí nejprve ruční pilkou zaříznout nahrubo a pak pilníkem a smirkovým papírem na špalíčku hrany dokulatit.

Načisto zabrousíme vyříznuté zakulacení na pásové brusce. Můžeme upevnit brusku k podložce, nebo naopak zakulacený díl pevně uchytíme do stolu či hoblice. Při práci dbáme na kolmost brusky k materiálu.

Důkladně zahlaďte otřepy a nerovnosti
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Důkladně zahlaďte otřepy a nerovnosti

Bočnice položíme na plochu poličky a rozměříme si střed, na němž naznačíme šířku zábradlí postele. Teprve od ní do stran orýsujeme, kde budou bočnice připevněny. K změřené šířce zábradlí připočteme malou rezervu 1–2 mm. Tak zajistíme optimální vůli pro snadné pojíždění poličky na zábradlí.

Vyznačte šířku zábradlí postele
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Vyznačte šířku zábradlí postele

Podle kovového úhelníku ostrou tužkou přesně orýsujeme nejen místo, kde budou bočnice připevněny, ale i středy šroubů, které bočnice pevně přichytí. Ty označíme křížky. Označovací špičkou nebo ostrým důlčíkem si je lehce orazíme, potom je malým vrtáčkem předvrtáme.

Větším vrtákem nebo zapouštěcí hvězdičkou vyrobíme vybrání pro hlavy šroubů, kterými bude polička spojena. Zápustné hlavy by měly do vybrání přesně zapadnout. Jen tak se o jejich hrany nikdo neporaní nebo neodře.

Pojezdy poličky jsou o něco kratší nežli její plocha. Před připevněním proto pečlivě rozměříme bočnice tak, aby rozdíl byl na každé straně stejný. Jejich hrany lehce strhneme smirkovým papírem, aby nedřely zábradlí, po kterém budou pojíždět.

Vyměřte si šířku bočnice
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Vyměřte si šířku bočnice

Ke spojení poličky a bočnic použijeme vruty se zápustnou křížovou hlavou 5×60 mm. Na akušroubováku můžeme využít možnost momentového nastavení síly dotažení šroubu.

Z profilových lišt vyrobíme okolo poličky malé zábradlí. To však bude pouze ze tří stran, ze dvou krátkých a jedné dlouhé. Olemování zabrání položeným věcem ve sklouznutí a pádu na zem. Profilovou lištu nařežeme v dřevěné nebo plastové pokosnici.

Připravenou ozdobnou lištu připevníme k poličce kolářskými hřebíčky s malou hlavou. Hranu poličky před olištováním natřeme disperzním lepidlem, tak bude lišta k hraně poličky pevně přilepena. Kolářské hřebíčky slouží pouze k jejímu přichycení po dobu schnutí lepidla.

Polička na zábradlí se stane nezbytností
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Polička na zábradlí se stane nezbytností

Po dokončení poličky se můžeme rozhodnout, zda ji necháme v přírodním stavu a pouze ji opatříme bezbarvým lakem, nebo použijeme pastelových barev a poličku vyrobíme veselou. Můžeme ji také svěřit ratolestem, pro které je určena, ať si ji zkusí samy barevně upravit. Budou ji pak mít o mnoho raději.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 2. 4. 2024, Autor: Pavel Kutil Zeman (text, foto, realizace), Profil autora: Redakce