reklama

Jak na montáž zahradního altánu

Zahradní altány patří mezi nejoblíbenější zahradní stavby. A za parného nebo deštivého počasí poskytují svým uživatelům pohodlné útočiště, kde si můžou v klidu vypít sklenku s přáteli, číst si knížku nebo jen tak lenošit. A stavbu jednoho takového altánku si na následujících řádcích popíšeme.

i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Zahradní altány jsou oblíbené stavby

Práce pro dva kutily

Montáž zahradního altánu sice nepředstavuje pro zručnějšího kutila ten nejobtížnější úkol a řada šikovných řemeslníků zvládne montáž zahradního altánu pouze vlastními silami, přesto však je lepší, když si k montáži přizvete minimálně ještě jeden pár šikovných rukou navíc.

Řada kutilů zvládne montáž svépomocí
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Řada kutilů zvládne montáž svépomocí

Správný výběr místa

Jedním z prvních kroků před započetím samotné montáže zahradního altánu je výběr vhodné místa, kde by měl zahradní altánek stát. Místo vybrané pro altánek by mělo mít rovný povrch a stát na nejlépe na nějakém závětrném místě, kde nebude tolik vystaven silným poryvům větru, které by užívání altánku výrazně znepříjemňovaly. Pamatujte ale taky na to, že altány jsou nejen funkční dřevostavbou, ale plní také dekorativní roli. Byla by proto škoda, aby se altán krčil někde v koutě zahrady, kde na něj nikdo nevidí a kde nemůže dělat parádu.

Při výběru optimálního místa pro váš zahradní altán pamatujte také na své sousedy, kteří vaše nadšení pro altánek nalepený natěsno na jejich pozemek asi sdílet nebudou. Raději s nimi případnou stavbu altánku v blízkosti jejich zahrady dopředu konzultujte, ať předejdete zbytečným konfliktům. Místo jsme si tedy vybrali, teď je třeba ho před stavbou zahradního altánu trochu upravit. Plochu vymezenou pro altán zarovnejte. Použít k tomu můžete například štěrk, se kterým se dobře pracuje a poměrně snadno lze díky němu vytvořit rovný podklad.

Vyberte pro altán to pravé místo
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Vyberte pro altán to pravé místo

Do komfortního altánku patří podlaha

Zahradní altánek má osmiboký půdorys a pro navýšení pohodlí také dřevěnou podlahu ze smrkových prken, která se skládá ze čtyř dílů. S pokládkou podlahy se vypořádáme tak, že na zarovnaný podklad ze štěrku nebo kačírku položíme podlahový rošt. Díky němu získáme pevný a stabilní základ pro samotnou podlahu, která navíc nebude v přímém kontaktu se zemí a sníží se tak riziko vzniku poškození dřeva vlivem vlhka, škůdců, plísní apod. Na podlahový rošt potom připevníme jednotlivé díly podlažního systému (na spojovacím materiálu neškudlíme, pokud tedy nechceme, aby se nám altánek po první vichřici sesypal jako domeček z karet).

Podlaha ze smrkových prken
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Podlaha ze smrkových prken

Sloupy, výplně, střešní konstrukce

Dalším krokem je připevnění nosných sloupků k podlaze. Do každého rohu podlahy namontujeme jeden sloupek. Mezi ně pak připevníme výplně. V našem případě zábradlí tvořené klasickými balkónovými prkny.

Připevnění nosných částí
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Připevnění nosných částí

Tím jsme dokončili spodní část zahradního altánu a můžeme si dojít pro štafle a pustit se do té horní části. Začneme tím, že k nosným sloupkům připevníme výplně i v horní části. Oproti spodním dílcům z balkonových prken si zde vystačíme s výrazně menšími výplněmi v podobě dekorativních mřížek. Díky nim zpevníme celou konstrukci a přidáme altánu na estetičnosti.

Po spodní části přichází na řadu ta horní
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Po spodní části přichází na řadu ta horní

Šindelová střecha je jistota

Nyní na konstrukci zahradního altánu připevníme střešní trámy, které vytvoří základ pro budoucí střechu. Zastavme se na chvíli u krytiny. Postavit zahradní altán pouze s dřevěnou střechou bez další střešní krytiny sice není zločin, ale pro životnost a komfortnost zahradního altánu je velmi prospěšné, když alespoň nějakou krytinu na dřevěnou střechu přiděláte.

Připevněte šindele
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
Připevněte šindele

V našem případě jsme použili osvědčený asfaltový šindel, který představuje z praktického, finančního i estetického hlediska optimální krytinu pro zahradní altány a jiné dřevostavby. Střechu tvoří osm dřevěných desek, na které jsme ještě před připevněním na konstrukci zahradního altánu přibili krytinu z asfaltového šindele. K upevnění šindele na desku postačí obyčejná sponkovačka. Hotové střešní dílce s krytinou s asfaltovým šindelem připevníme na střešní trámy.

K upevnění šindele poslouží sponkovačka
i (Zdroj: Vladeko spol. s.r.o.)
K upevnění šindele poslouží sponkovačka

Ochranný nátěr

Aby dřevo použité pro výrobu zahradního altánu dlouho vydrželo v co nejuspokojivějším stavu, je třeba mu věnovat patřičnou péči (ideálně před započetím montáže zahradního altánu) a vybavit jej ochranným nátěrem, který pomůže dřevu vzdorovat škůdcům, plísním, hnilobě a nepříznivým klimatickým vlivům.

Zdroj informací: Vladeko spol. s.r.o.

Publikováno: 11. 3. 2024, Autor: Vladeko spol. s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce