reklama

Aby slunce neškodilo a hmyz neobtěžoval

Na konec zimy se těší téměř každý. Ovšem s příchodem teplých dnů do našich domovů zavítají nechtění návštěvníci – komáři, mouchy a jiný obtížný hmyz. Jistě každý z nás zažil někdy ten pocit, kdy ze snu budí komáří kvílení. Co ale dělat, když jsme si teprve nedávno pořídili nová okna a nechceme do nich hned vrtat úchyty na rám sítě? Použijte síť proti hmyzu na suchý zip, která navíc díky UV ochraně odrazí sluneční paprsky.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
S9ť do oken se instaluje jednoduše pomocí suchého zipu

Hledáte síť proti hmyzu a chcete, aby slunce neškodilo?

UV neboli ultrafialové záření se dělí na UVA, UVB a UVC paprsky. UVC paprsky neproniknou na povrch země díky přítomnosti ozónu ve stratosféře. UVB složka nepronikne pro změnu díky obyčejným skleněným výplním v oknech, působí na nás pouze pod širým nebem. Složka slunečního záření, která pronikne do našich příbytků, je tedy UVA.

O účincích i škodlivosti UV záření víme již poměrně dlouho. Ten pozitivní vliv pociťujeme dnes a denně, byť si jej neuvědomujeme. Bez slunečních paprsků by v rostlinách neproběhla fotosyntéza, díky které vzniká kyslík. V lidském organismu by zas například vůbec nedocházelo k tvorbě vitamínu D. Negativním dopadem je urychlení stárnutí pokožky, UVA záření proniká hlouběji do vrstvy pokožky a nepřímo poškozuje DNA v buňkách. UVB záření může pro změnu za spálení kůže při delším pobytu na slunci.

Přestože o těchto účincích víme, málokdy se chráníme. Občas si namažeme kůži ochranným krémem, zvláště při cíleném opalování, ale abychom chránili okna proti proniknutí UV paprsků, to napadne málokoho. A přesto to není až takový problém.

Síť proti hmyzu na suchý zip je kvalitní síťka s přidanou hodnotou. Dokáže skvěle ochránit domov před nechtěným hmyzem a udrží komáry venku. Odrazová hliníková vrstva na síťce navíc odráží sluneční paprsky a chrání pokoj před jejich vlivem, teplem, oslnění a také UV záření. Jednoduchý způsob instalace pomocí samolepicích suchých zipů umožňuje nasazení na okno během několika minut. Suchý zip lze také snadno sejmout bez zanechání zbytků lepidla. Síťku lze opakovaně používat a k jejímu čištění postačí navlhčený hadřík.

Hustou sítí nepronikne žádný nepříjemný hmyz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hustou sítí nepronikne žádný nepříjemný hmyz

Balení obsahuje síťovinu o rozměrech 1,30×1,50 m, samolepící suchý zip (bílé barvy) 5 m, stejné délky oboustranný suchý zip černé barvy, nožík na odřezání sítě a umělohmotný kartáček na přilepení sítě na háčky suchého zipu.

Jak na instalaci sítě?

Při instalaci sítě je nejdůležitější odmastit okenní rám. Rám je dobré nejdřív omýt běžným saponátem, kterým například myjete nádobí, poté ještě přetřeme přípravkem na bázi lihu (klasický okenní čistič, jako je například Iron), pokud zrovna v domácnosti došel a nechcete čekat, požádejte manželku či přítelkyni, ať vám půjčí odlakovač. Stačí nanést na vatový tampon a otřít místo, kam přijde nalepit bílý suchý zip.

Lepíme na očištěný a odmaštěný rám
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Lepíme na očištěný a odmaštěný rám

Jakmile je spodní suchý zip nalepen, vyměříme černý a můžeme nalepit (lepíme "chlupatou" stranu na háčky). Dobře přitiskneme.

Suchý zip důkladně přitlačíme
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Suchý zip důkladně přitlačíme

Nyní se dostáváme k poslednímu kroku, a tím je připnutí samotné síťoviny. Kdo si věří, může si nejdřív naměřit velikost sítě a ustřihnout požadovanou plochu. Protože u nás funguje zákon schválnosti a vím, že by stoprocentně někde kus chyběl, na okno instalujeme celou tkaninu a stříhat ji budeme až v závěru. Aby se háčky suchého zipu dobře zakously do síťoviny, v balení najdete i zvláštní špachtličku s kolíbkovým koncem. Tou síť vtlačíte do háčků.

Přiloženou špachtličkou přitiskneme, můžeme použít i kartáček na zuy
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Přiloženou špachtličkou přitiskneme, můžeme použít i kartáček na zuy

Protože nám při našem testu látka nechtěla do zoubků vklouznout, použili jsme starý kartáček na zuby, a tím jsme si vypomohli. Je to dáno tím, že hustota ok je u sluneční sítě vyšší, klasická síť jde kolíbkou přichytit naprosto spolehlivě a jednoduše. Síť je přichycena, stačí už jen odříznout přebytečnou tkaninu. I na tohle výrobci mysleli. V balíčku naleznete malý řezáček.

Nadbytečnou síť odstraníme malým řezáčkem
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Nadbytečnou síť odstraníme malým řezáčkem

Je chytře vymyšlen tak, aby šla síť odříznout i přímo na okně. Uvidíte, že to jde lehce jedním tahem. Lepší, než používat nůžky a stříháním si vyrobit na síti "zuby".

Zdroj informací: Pavlína Wagnerová Málková

Publikováno: 31. 3. 2024, Autor: Pavlína Wagnerová Málková (text a foto), Profil autora: Redakce