reklama

Postavte malým návštěvníkům vaší zahrady budku, budou se k vám rádi vracet

Chceme-li se od jara do podzimu těšit ze zpěvu ptáků, můžeme jim vyrobit budky přímo na míru. I když by se zdálo, že jde o maličkost, dáme si záležet a vyrobíme budky kvalitní. Ptáčci si zvyknou, budou se vracet a vyvádět mladé po několik let a kdo by chtěl, aby se mu jeho byteček hned rozpadal.

i (Zdroj: PePa)
Vyrobte ptačí budky podle našeho návodu (Zdroj: PePa)

Budete potřebovat

Na spojování jednotlivých částí použijeme vruty nebo hřebíky s nereznoucí povrchovou úpravou, jako materiál je vhodná odolnější borovice nebo tvrdší dřevo, smrk je nejméně životný. Velikost budky pro ptáčky bychom měli přizpůsobit velikosti jejích obyvatel, dobrou radu najdeme v knížkách nebo u ornitologů.

Postup:

Jako základ pro tělo budky pro ptáčky můžeme také požít část dutého vyhnilého stromu, kde vnitřek dočistíme dlátem a rašplí nebo odvrtáme větším vrtákem. Pilkou sešikmíme horní část, kde bude připevněna stříška.

Takto připravený dutý kmen postavíme na širší odřezek a z vnitřní časti ho co nejpřesněji obkreslíme. Přímočarou pilkou vyřízneme obkreslený nepravidelný tvar, který nám poslouží jako dno budky.

Pilkou sešikměte horní okraj
Pilkou sešikměte horní okraj (Zdroj: PePa)
Z prkénka vyřízněte dno
Z prkénka vyřízněte dno (Zdroj: PePa)

Vykružovací pilkou o vhodném průměru, který se liší podle budoucího obyvatele budky, vyřízneme v přední části asi 10 cm pod horním krajem kruhový vletový otvor.

Vykružovákem vyřízněte vletový otvor
i (Zdroj: PePa)
Vykružovákem vyřízněte vletový otvor

Stejně, jako jsme obkreslili dno, obkreslíme nyní od ruky i stříšku. Ta bude mít přesah. Oválným tvarem z jedné strany bude nejlépe odpovídat celkovému charakteru budky pro ptáčky. Pak ji dvěma delšími šroubky přichytíme.

Menším vrtákem o shodném průměru jakou má silnější dřevěná kulatinka (10–15 mm), vyvrtáme pod vletovým otvorem vybrání pro umístění asi 8 cm dlouhého bidýlka.

Narýsujte si obrys stříšky
Narýsujte si obrys stříšky (Zdroj: PePa)
Vyřízněte otvor pro bidýlko
Vyřízněte otvor pro bidýlko (Zdroj: PePa)

Nakonec strhneme smirkovým papírem nebo rašplí hrany vletového otvoru, vlepíme bidýlko a celou budku povrchově upravíme.

Budku sestavte dohromady
i (Zdroj: PePa)
Budku sestavte dohromady

Základ budky pro ptáčky tvoří dva boky z borové spárovky 18×25 cm. Pro sespádování stříšky boky zkosíme. Na jedné straně ubereme cca 5 cm. Ostrou pilkou pak klín odřízneme.

Stejným způsobem odřízneme oba boky, postavíme je na pevný podklad a vložíme zadní, 15 cm široký díl. Po přiložení na něj orýsujeme jeho výšku a zkosení, pod kterým ho musíme zkrátit.

Sešikměte boky
Sešikměte boky (Zdroj: PePa)
Připravte si všechny strany budky
Připravte si všechny strany budky (Zdroj: PePa)

Potřebný úhel tohoto zkosení nastavíme na přímočaré pilce a díl zkrátíme. Stejně tak to bude i u předního vyššího dílu, u něj však pod úhlem 45 ° odřízneme ještě 5 cm široký proužek.

Řežte pod úhlem 45 °
i (Zdroj: PePa)
Řežte pod úhlem 45 °

Děrovací nebo přímočarou pilkou vyřízneme vletový otvor. Vhodný průměr přesně změříme posuvným pravítkem. Jeho střed je asi 5 cm od horní zkosené hrany předního dílu.

Z vnitřní strany, asi 2–3 cm pod vletový otvor, připevníme dvěma šroubky krátký odřezek nebo laťku. Ta bude ptákům usnadňovat vlet a výlet z budky pro ptáčky. Zároveň slouží jako překážka pro nenechavé kočičí packy.

Vyřízněte vletový otvor
Vyřízněte vletový otvor (Zdroj: PePa)
Připevněte krátkou laťku
Připevněte krátkou laťku (Zdroj: PePa)

Celou budku máme připravenou a můžeme začít s její kompletací. Jednoduchý mechanismus je teď nejlépe vidět. Dvířka a jejich horní díl musí být sestavena přesně jako na obrázku.

Budku sestavte dohromady
i (Zdroj: PePa)
Budku sestavte dohromady

Pro snadné čištění budky jsou dvířka výklopná. Delšími vruty k sobě sešroubujeme nejprve dva boky a přední kratší díl budky. Na bok a dvířka přesně označíme, kde bude nutné vrtat.

Delším vrutem pak vložená dvířka připevníme. Vrut nedotahujeme napevno, aby bylo možné dvířka vyklopit. Stejným způsobem připevníme dvířka i z druhé strany. Přesně do sebe zapadající zkosení zamezuje pronikání vody a nečistot.

Vyznačte si, kde budete vrtat
Vyznačte si, kde budete vrtat (Zdroj: PePa)
Výklopná dvířka usnadní čištění budky
Výklopná dvířka usnadní čištění budky (Zdroj: PePa)

Do zadní strany stříšky je nutné zapustit lať, za kterou budku pro ptáčky připevníme na strom. Její průřez obkreslíme a vyřízneme přímočarou pilkou. Délka latě je cca 45 cm, šířka 5–6 cm.

Stříšku připevníme čtyřmi delšími vruty ke korpusu budky, do vybrání vložíme připravenou lať a připevníme ji k zadní stěně budky. Na jejích koncích si předvrtáme vždy po jednom otvoru na přichycení ke stromu.

V zadní části stříšky vyřízněte otvor pro snazší připevnění budky ke stromu
V zadní části stříšky vyřízněte otvor pro snazší připevnění budky ke stromu (Zdroj: PePa)
Připevněte stříšku
Připevněte stříšku (Zdroj: PePa)

Nakonec celou budku kvalitně povrchově upravíme, nejlépe v nekřiklavé barvě podobné jejímu budoucímu prostředí. Před samotným zavěšením na strom necháme barvu řádně vyschnout a vyvětrat.

Nakonec povrchově upravte
i (Zdroj: PePa)
Nakonec povrchově upravte

Větší budce nebudeme vyrábět bidýlko před vchodem, zejména pokud ji chceme umístit do hustšího větvoví stromu. Mohlo by totiž posloužit nevítaným návštěvníkům, jako jsou kočka nebo kuna, kteří by ohrozili mláďata v budce.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 28. 12. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman