reklama

Zahradní schody a schůdky člení a modelují zahradu

Schody nejčastěji překonávají výškové rozdíly v zahradním terénu nebo přivádí k vchodovým dveřím domu. Schody mohou být ztvárněny mnoha rozličnými způsoby. Jejich funkce může být v některých případech i jen čistě dekorativní. Schůdky jsou trvalou součástí prostoru, jejich provedení by se tedy mělo dobře hodit do daného místa a promýšlíme jej stejně pečlivě, jako např. výstavbu nového plotu nebo jiné zahradní stavby.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Schody mohou mít i vytvořené otvory pro osázení rostlinami, zde je vysazena šanta, která krásně doplňuje strohou linii schodu (Zdroj: Daniela Dušková)

Jak je to s velikostí

Stejně, jako materiál, je potřeba promyslet i tvar schodů a jejich šířku. Obecné pravidlo pro výpočet rozměru schodů říká, že: 2h + b = 630 mm s tím, že h je výška stupně a b je šířka stupně. Sklon schodiště by měl být maximálně 35 °. Pro schodiště ve veřejných prostorech a rodinných domech platí i mnohá další pravidla, ale pro tvoření na vlastní zahradě se můžeme řídit čistě vlastní potřebou a vkusem. Postačí nám, když si zapamatujeme, že pro pohodlnou chůzi by nášlapná plocha schodu měla být hluboká minimálně 18 cm, lépe však 23 cm.

Pěkně vypadá i jeden nebo dva široké schody, které pouze vyrovnávají výšku terénu. Do zahrady se výborně hodí i čistě přírodní materiály, jako jsou dřevěné trámy, hranoly a štěrk. V zahradě můžeme pro tvorbu schodů využít i vyřazený materiál, který již splnil původní funkci. Krásné a oblíbené jsou pálené červené cihly. Pokud máte svoje, určitě je zkuste v zahradě využít. Pokud po cihlách s patinou toužíte, zkuste bazary stavebnin nebo inzeráty. Nabídka použitých cihel je stále poměrně velká. V současné době se prodávají i krásné cihly s umělou patinou v nejrůznějších tvarech, barvách a strukturách. Jejich cena je ale vysoká.

Zahrada, dvě úrovně
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Jednoduchý schůdek odděluje v zahradě dvě výškové úrovně

Výstavba schodu

Velmi záleží na zvoleném typu schodiště. Jednodušší varianty jistě zvládneme i svépomocí. Často stačí vytvořit pískové či štěrkové lože, do kterého pokládáme kameny, cihly nebo trámy. Další variantou je i na zhutněné štěrkové podloží položit vrstvu podkladového betonu, tvořeného třemi díly písku a jedním dílem cementu. Poté položíme zvolený materiál. Tvoří-li, materiál spáry, vyplníme je po zatuhnutí spodní vrstvy. Betonová verze poskytuje výhodu v tom, že nikde neprorůstá plevel. Schody budujeme od nejnižšího stupně. Schody z trámů v terénu jsou také relativně snadné. Pražci rozdělíme terén a nášlapnou plochu vyplníme štěrkem. Pod štěrk položíme černou geotextilii ve dvou vrstvách. Trámy můžeme v terénu kotvit dlouhými vruty.

Schody, štěrk
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Schody s nášlapnou plochou ze štěrku

Kompozice

Aby schody dobře zapadly do svého prostředí, musíme počítat i s okolní výsadbou, která hodně pomůže dokonalému napojení na okolní zahradní celek. Velmi pěkným řešením je, když na boční strany schodů navazuje výsadba. Může to být trvalkový záhon, štěrkový záhon nebo výsadba okrasných dřevin. Rostlinné druhy, které budou v těsném kontaktu se schody, volíme tak, aby měly schopnost schody ještě lépe začlenit do celé scény. Hodí se proto rostliny s obloukovitě převislým růstem nebo s výhony poléhavými a plazivými.

Vchod do domu
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Bohaté osázení vstupního vchodu do domu

Pěkně vypadají i velkolisté druhy. Ke kamenným schodům můžeme vysadit i vyšší druhy keřů, které svým zbarvením celek doplňují. Perfektní jsou například stříbrnolisté nebo bíle panašované druhy dřevin. Zajímavou možností jak ozelenit schody je i jejich přímé osázení. Pokud tvoříme z materiálu, jako je štěrk, kámen, cihly, kostky, můžeme vždy několik kusů vynechat a do otvoru později vysadit rostliny. Zajímavá je jednodruhová výsadba plazivých druhů, šanty (Nepeta) nebo jiné nenáročné trvalky.

Schody, vedoucí na terasu nebo k vchodovým dveřím domu, někdy na okolní zeleň napojit nejde a musíme se spokojit s tím, že je oživíme rostlinami v nádobách. Volíme pěkné, stylové nádoby, které mohou plnit i reprezentační funkci. Zaměříme se na větší velikost, aby rostliny nestrádaly a substrát nevysychal příliš rychle. Nádoby, které budou stát na schodech, musí mít dostatečně velkou podmisku, aby přebytečná zálivková voda měla kam odtéct. Pokud bude neustále vytékat z malé misky na schody, může je i znehodnotit nepěknými fleky. Mapy na povrchu schodů zůstávají zejména po vodě, ve které je přimícháno hnojivo.

Schody, nádobové rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Schody doplněné o nádobovou zeleň

Dobrou volbou mohou být i samozavlažovací nádoby, ze kterých voda nevytéká, navíc jsou k sehnání ve velmi pěkném designu. Pro tento účel vybíráme dekorativní druhy rostlin, vytrvalé dřeviny, jehličnany i kvetoucí trvalky a balkonové rostliny. Z dřevin je výborný skalník (Cotoneaster), zimostráz (Buxus) a zimolez (Lonicera). Jehličnanům vévodí jalovce (Juniperus) a zakrslé druhy borovic (Pinus). Z květin je nádherná levandule (Lavandula) a muškáty (Pelargonium). Vchodové schody zdobíme i sezonními dekoracemi. Na jaře to mohou být misky osázené jarními cibulovinami a primulkami, na podzim zase výsadba vřesovištních druhů doplněná travinami i typickými dekoracemi, jako jsou okrasné dýně nebo později vánoční ozdoby.

Vyrobte si vlastní betonové šlapáky do zahrady:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 8. 2021, Autor: Daniela Dušková (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Daniela Dušková