reklama

Pusťte se do výroby zahradní houpačky, nejen děti vám nadšeně zatleskají

Výrobu zahradní houpačky zvládnete a odměnou vám budou spokojené děti a věřte, že i vy. Na houpačce můžete relaxovat, zdřímnout si, popovídat si s přáteli, anebo se vám může stát, že vás tam děti nakonec do večerky vůbec nepustí. I to je dobře. Budou mít pohyb i zábavu. Vy můžete stranou sledovat jejich šťastné tvářičky a relaxovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výrobu zahradní houpačky zvládnete i svépomoci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výrobu dřevěné zahradní houpačky opravdu zvládnete i sami. Vybrat místo, zvolit dřevo, naplánovat design a nakoupit vše potřebné zvládnete úplně sami. Můžete se poradit ve stavebninách, kde vám často zdarma nebo za menší poplatek jednotlivé díly také nařežou a upraví na požadované velikosti. Zdatnější kutil zvládne samostatně i celou stavbu, případně zavolejte někoho na pomoc. A příště postavíte houpačku zase na oplátku u něj.

Příprava a výběr materiálu

Rozhodně si houpačku promyslete. Vyberte si, zda to bude jenom jednoduchá houpačka zavěšená na řetězech, větší zavěšená lavice s opěrnou části, zda bude houpačka zavěšená ve stropě třeba pod střechou na terase nebo budete stavět samostatnou konstrukci v prostoru. Největším projektem je pak větší lavice pro 2 a více osob na samostatné dřevěné konstrukci. Takovou konstrukci je třeba ukotvit do země, jednak kvůli bezpečnosti při používání, ale také v případě silnějších bouřek a silného větru. Letící těžká dřevěná konstrukce může vážně zranit osoby a zničit majetek.

Vybírejte kvalitní a pevné součásti. Kovové části raději volte nerezavějící, aby se ve venkovním prostředí zbytečně rychle nezničil vzhled i životnost konstrukce. Také zvolte kvalitní a tvrdé dřevo. Ideálním materiálem pro konstrukci zahradní houpačky je samozřejmě dřevo, dřevěné trámy nebo kulatina. Vybírejte klidně z českých jehličnanů – například borovice nebo smrk jsou levnější než dubové či jiné dřevo z listnatých a exotických stromů.

Pokud máte k dispozici větší finanční obnos, klidně se poohlédněte po exotickém dřevě, které bude hodně zajímavým prvkem ve vaši zahradě a nabízí velmi pestré barevné odstíny a kvalitu. Pro výrobu pevné houpačky můžete určitě vybrat dub nebo sibiřský modřín.

Vhodné místo a podloží

Místo, kde bude houpačka umístěná, by mělo mít dostatečný prostor pro bezpečné houpání. Myslete na to, aby houpačka při používání nezasahovala do prostoru před dveřmi a vstupy, například do domu, garáže apod. Stejně tak by nemělo být v okolí houpačky nářadí, květináče a další věci, do kterých by bylo nebezpečné narážet. I manipulační prostor kolem houpačky by měl být dostatečný a volný.

Na terasu můžete umístit jednoduchou lavici na závěsných lanech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na terasu můžete umístit jednoduchou lavici na závěsných lanech

Při kotvení do stropu si ověřte, zda má vhodnou nosnost a udrží váhu houpačky a houpajících. Při umístění na zahradě také ověřte nosnost a vhodnost podkladu. Při kotvení do země by měly stačit kovové zemní vruty či klíny. V případě hodně nestabilního podloží raději podklad upravte, případně vruty ukotvěte betonem.

Volně stojící houpačka není vhodná a bezpečná, pokud ji budou používat zejména děti. Kamenitější podloží můžete vysypat mulčem nebo použít pryžové dlaždice, které zmírňují místo dopadu. Využívají se na venkovních sportovištích a veřejných hřištích.

Nákres projektu a nákup materiálu

Vytáhněte papír a tužku a postaru si svůj návrh načrtněte. Nijak tuto část nepodceňujte, zakreslete si každý detail, každý šroubek a bodově i postup práce. Díky tomu si zvládnete napsat seznam potřebného materiálu a nářadí bez chybičky. Nebudete muset odbíhat od rozdělané práce desítky zbytečných kilometrů do obchodu.

Nezapomeňte na ochranu a impregnaci dřeva. Pokud budete stavět houpačku na místě, které se vyznačuje častějšími srážkami nebo silnější zimou, sáhněte po tlakově impregnovaném dřevu. Jinak rozhodně dřevo impregnujte přípravkem vhodným do exteriéru. Hloubková impregnace se nanáší suchým štětcem a měla by se opakovat jednou ročně, ideálně před novou sezonou.

Nakreslete si vaši představu zahradní houpačky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nakreslete si vaši představu zahradní houpačky

Vrchní vrstvu pak můžete zvolit jakkoliv barevnou, ale dřevo je vždy nejkrásnější ve své přirozené struktuře. Maximálně ho můžete namořit vybraným odstínem mořidla, které ponechá přiznanou strukturu a kresbu dřeva.

Rozměry sedáku zahradní houpačky

Rozměry sedáku houpačky jsou přímo úměrné počtu osob, které ho budou používat, aby se tam pohodlně vešly. U jednoduché závěsné (malé) houpačky by měla velikost korespondovat s rozměrem sedací části - třeba jídelní židle. Rozměry nejsou tak přísné a snadno si je určíte i podle sebe.

Pro větší závěsné houpací konstrukce se nejčastěji počítá s rozměry sedací části pro dvě osoby přibližně 120 x 50 x 50 cm a pro tři osoby 150 x 50 x 50 cm. Jako sedadlo můžete použít již hotovou dřevěnou nebo kovovou lavici. Pro pohodlnější sezení můžete pořídit měkké polštáře nebo přímo polstrované sedáky a opěrky určené pro zahradní sezení.

Tyto doplňky pak na noc a mimo sezonu ukládejte do uzavíratelné truhlice nebo do vnitřních prostor, aby se neničily nebo vám nelétaly po zahradě. Pro velmi malé děti zvolte bezpečnostní sedák.

Velikost sedáku zvolte podle toho, k čemu houpačku chcete využívat, a pro větší pohodlí použijte různé polštáře a přikrývky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velikost sedáku zvolte podle toho, k čemu houpačku chcete využívat, a pro větší pohodlí použijte různé polštáře a přikrývky

Připravte a dokupte vše potřebné

Základní výbava: dřevěné kulatiny nebo trámy, impregnace dřeva, ochranný lak či barva, štětce a hadr, extrakční benzín, sedák nebo dřevo pro výrobu sedáku, dláto, vrtačka a vrtáky do dřeva, řetězy pro zavěšení sedačky, kovové háky, pila na dřevo, pilník nebo brusný papír, šrouby, matice, podložky a klíče pro utažení šroubů.

Určitě nepodceňujte ochranné pomůcky jako pracovní rukavice a ochranné brýle. Pro ukotvení si připravte zemní vruty nebo rychleschnoucí betonovou maltu - podle toho, jaké kotvení jste zvolili. Pokud budete pracovat dále od domu a používat elektrické nářadí, bude se vám hodit delší prodlužovačka. Vše, co nenajdete doma ve vlastní dílně, zakoupíte v hobby marketech jako je OBI, Baumax či Bauhaus a také v železářství.

Dbejte na dostatečně pevnou nosnou konstrukci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dbejte na dostatečně pevnou nosnou konstrukci

Jak vyrobit zahradní houpačku

Pro výrobu zahradní houpačky budete potřebovat devět dřevěných trámů, pět v délce 3 m a čtyři v délce 1 m – může se měnit podle vaší konkrétní předlohy. Minimální průměr hranolu by měl být 10 cm, aby měl při švihu dostatečnou pevnost. Před zahájením montáže si připravte jednotlivé dřevěné části podle nákresu a každý kus zabruste.

Hranoly ještě před samotnou montáží naimpregnujte. Ochráníte je před povětrnostními podmínkami, jako je déšť, sníh nebo sluneční paprsky. Dřevo déle vydrží v dobré kondici. Můžete použít také hloubkové olejování, pak ale pravděpodobně už nebude nutné, ale ani možné nanášet vrchní barvu. Vždy si ověřte vhodnost pro vámi zvolené dřevo a také možnosti (kompatibilitu) jednotlivých nátěrů mezi sebou (např. olej či vosk a vrchní barva).

Teď se pusťte do výroby dvou podpěr pro příčník a sedadlo. Nosná konstrukce by měla být ve tvaru trojúhelníku pro větší stabilitu, ideálně pod úhlem 60 stupňů. Pro spojení nosníku, který tvoří podporu, vyřízněte v horní části překrývající se drážky. Pro zajištění dostatečné pevnosti podpěr toto neprovádějte úplně nahoře na vrcholu, ale takovým způsobem, aby se při styku vytvořil obrácený trojúhelník (efekt horní části týpí). Příčník bude pak upevněný právě uvnitř tohoto vzniklého obráceného trojúhelníku. Tato část bude tvořit boční prvky konstrukce houpačky.

Do nosné konstrukce nainstalujte prvky pro zavěšení
Do nosné konstrukce nainstalujte prvky pro zavěšení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Použijte silné a pevné řetězy nebo kovová lana
Použijte silné a pevné řetězy nebo kovová lana (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V dalším kroku namontujte horní nosník. Můžete to udělat pomocí šroubů s podložkami a výztužnými vzpěrami. Jejich účelem je zpevnění celé konstrukce. Výztuhy by měly být na obou stranách křížově připevněné k nosníku a nosným sloupkům. Na příčném nosníku pak montujte svorky, na kterých bude zavěšený sedák.

Teď se pusťte do ukotvení základní konstrukce do země. Aby byla houpačka bezpečná a stabilní, měla by se zapustit do země přibližně v hloubce 50 cm. Pro zajištění dobrého ukotvení můžete dát do spodní části patky několik šroubů. Můžete použít rovnou kovové zemní vruty, které zapustíte do země, a nohy konstrukce připevněte pomocí velkých šroubů k těmto vrutům, či přímo betonování. Rychleschnoucí betonová malta vám práci velmi usnadní.

Překontrolujte pevnost a stabilitu základní konstrukce a můžete se pustit do sedáku. Pokud jej ještě nemáte sestavený, sestavte ho podle vašeho návrhu či návodu. Háky s podložkami upevněte do příčného nosníku směrem dolů. Důkladně změřte umístění, aby byly po zavěšení sedáku všechny řetězy (případně lana) ve správné sklonu. Namontujte na háky karabiny a pověste řetězy. Nakonec zavěste připravený sedák (lavici).

Posledním krokem je už jenom umístění polštářů pro pohodlnější sezení a houpačku můžete vyzkoušet.

Zdroj informací: zahradnickakucharka.cz; baumax.cz

Podívejte se, jak si houpačku vyrobit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 2. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Silva Pokorná