reklama

Betonová stěrka je skvělou volbou pro komíny či krby, ale nebojte se jí ani v ložnici

Betonová stěrka na stěny se těší stále větší oblibě. Její aplikace je snadná, docela rychlá a zdi nevyžadují žádnou další úpravu. Jednoduše nanesete dvě vrstvy betonové stěrky a máte hotovo. Následná údržba je také snadnější, než si myslíte. Zaujalo vás to?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Betonová stěrka dodá místnosti styl (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Betonová stěrka na stěnu je skvělou volbou pro krby, komíny, ale i jakékoliv zdi v místnosti či domě. V koupelně můžete tímto způsobem upravit zdi i přímo ve sprchovém koutě nebo kolem vany. V ložnici udělá skvělý dojem zeď s betonovým efektem v záhlaví postele. V obývacím pokoji takto můžete oddělit vizuálně pracovní část od té odpočinkové. Nanášení samotné stěrky je velmi snadné a zvládnete to určitě i svépomocí. Důležitá je důkladná příprava podkladu, kvalitní penetrace a pečlivá aplikace. S výsledkem budete rozhodně spokojeni.

Betonová stěrka na stěně v ložnici může působit velmi elegantně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Betonová stěrka na stěně v ložnici může působit velmi elegantně

Aplikace betonové stěrky na stěnu

Příprava podkladu

Podklad, na který budete stěrku nanášet, si důkladně připravte, očistěte a odmastěte. Ušetříte si zbytečný čas a námahu pro případné opravy. Stěrka na nepřipraveném podkladu a bez penetrace nebude dobře držet a bude se vám strhávat při nanášení. Následné opravy můžou být vidět. Starý nátěr, tapetu a jiné zbytečnosti nejdříve odstraňte. Pokud je podklad hrubý nebo zrnitý, co nejvíce ho vyrovnejte a zabruste. Poté celou zeď oprašte nebo ideálně vysajte a vyčistěte případné mastné plochy.

Připravte si okolí

Pro ještě lepší výsledek a jednodušší následný úklid si nalepte na okolí stěny a rohy papírovou pásku. Použijte silnější pásku, měla by vám vydržet až na dvě vrstvy stěrky. Pokud byste aplikovali další vrstvu, překontrolujte okraje pásky a její přilnavost ke zdi, případně použijte novou pásku. Odstranění stěrky z míst, kde ji mít nechcete, by byla opět jenom zbytečná práce.

Aplikace penetrace

Nikdy nevynechávejte tento krok. Zaručí vám jednodušší práci a kvalitnější výsledek, stěrka bude lépe držet na zdi. Po očištění podkladu vždy naneste kvalitní penetrační nátěr. Zvolte penetraci vhodnou na podkladový materiál nebo doporučený výrobcem stěrky. Penetrační nátěr zároveň sníží savost podkladového materiálu, se stěrkou se proto bude mnohem snadněji pracovat a lépe bude také schnout. Penetraci nechce zaschnout aspoň 2 hodiny.

Namíchejte si materiál

Betonová směs na stěrku se prodává obyčejně v práškové formě a je třeba ji připravit. V kýblu či jiné vhodné nádobě smíchejte výrobcem doporučený poměr prášku a vody. Poctivě promíchejte stěrku ručně nebo pomocí míchacího nástavce na vrtačce. Vždy dodržujte pokyny výrobce. Pro první vrstvu je lepší připravit stěrku hustější, než je tomu pro další vrstvy. Pokud zakoupíte již namíchanou a připravenou stěrku, i tuto by mělo být možné v případě potřeby zředit vodou, ale to až pro další vrstvu.

Směs si můžete připravit v kbelíku pomocí vrtačky a nástavce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Směs si můžete připravit v kbelíku pomocí vrtačky a nástavce

První vrstva betonové stěrky

Pomocí ocelového hladítka naneste první vrstvu betonové (cementové) stěrky na stěnu. Pracujte systematicky, po menších částech a nanesenou vrstvu podle potřeby upravujte. Na hladítko vždy naneste část materiálu a důkladně ho rozetřete po stěně. Naneste vrstvu zhruba 1-2 mm. Snažte se dodržovat rovnoměrnou tloušťku po celé ploše a případný přebytečný materiál hned strhněte.

Pracujte odspodu směrem nahoru. Po nanesení první vrstvy na celou plochu nechte materiál vyschnout. Doba opět závisí na doporučení výrobce, obyčejně se pohybuje od 3 do 6 hodin. Pokud máte prostor, nanášejte druhou vrstvu až další den.

Další vrstva betonové stěrky

První vrstva betonové stěrky je obyčejně hrubá a drsná. Další vrstva povrch vylepší a vyhladí. Pro druhou vrstvu si připravte materiál podobně jako u prvního kroku, ale namíchejte směs o něco málo řidší. Konzistence by měla připomínat tekutý med. Opět ocelovým hladítkem naneste stěrku po celé ploše v tloušťce 1-2 mm.

Snažte se o rovnoměrnost a vždy hned povrch uhlaďte. Nechte štěrku částečně zaschnout a poté ještě celý povrch uhlaďte. Můžete použít klasické ocelové hladítko nebo benátské hladítko z nerezové oceli. Dlouhými tahy po ploše strhněte opatrně přebytečný materiál. S každým pohybem na stejném místě by měla být stěna hladší. Poté nechte celou plochu opět vyschnout.

Pomocí hladítka hrubý povrch stěrky uhlaďte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pomocí hladítka hrubý povrch stěrky uhlaďte

Pokud chcete do stěrky aplikovat otisky a vzory, nechte povrch vyschnout zhruba 2 až 3 hodiny. Můžete ho kontrolovat rukou, neměl by na dotek lepit. Aplikujte vybrané vzory a nechte stěrku finálně vyschnout a vytvrdnout. Dekorovat můžete přímo hladítkem nebo různými deskami, nářadím, šrouby apod. Vytvoříte tak otisky.

Po důkladném zaschnutí poslední vrstvy betonové stěrky můžete ještě aplikovat speciální lazuru. Lazura zvýrazní strukturu materiálu, zvedne jeho zajímavý efekt, ale zejména zvýší voděodolnost a omyvatelnost. Lazuru můžete nanášet jednoduše hadrem krouživými pohyby. Pro nanášení lazury vždy zvolte materiál, který nepouští barvu ani částečky materiálu, jako jsou chlupy apod.

Zdroj informací: chytre-bydleni.cz; dekorativni-omitka.cz

Podívejte se, jak míchat lepidlo a stěrku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 2. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Silva Pokorná