reklama

Jednoduchý návod na výrobu dřevníku pomocí kari sítě

Připravili jsme pro vás jednoduchý návod na výrobu netradičního dřevníku. Dřevník bude vyroben z kari sítí, jež vám výrobu práci značně usnadní. Výroba je snadná a rychlá, stačí pár chvil a praktický dřevník je na světě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kari síť má široké využití. Postavte si plot či praktický dřevník (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dřevník může mít tisíc a jednu podobu

Způsob uskladnění palivového dřeva má zásadní vliv na rychlost jeho vysychání. Správný dřevník proto musí být pevný, dokonale provětrávaný a zároveň chráněný proti dešti. Jednou z možností, jak takový praktický sklad paliva snadno vyrobit, je konstrukce z kari sítí. Rastr ze svařovaného silného drátu poskytuje ideální stabilitu. Zároveň se s ním dobře pracuje a montáž svépomocí ani nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti, které by šikovný kutil neměl. Podlaha, boky, střecha a dřevo mohou spokojeně čekat na tu správnou chvíli, kdy vás doma zahřeje.

Pevná konstrukce a sítě maximálně 100×100 mm

Při plánování domácí výroby úložiště dřeva z kari sítě počítejte s tím, že samotnou nosnou konstrukci musí tvořit pevné a vnějším podmínkám odolávající prvky. Může jít jak o svařenec ocelových jeklů, tak i proti povětrnostním vlivům ošetřený dřevěný rám z vhodných hranolů. Záleží jen na vašich osobních preferencích. Kari sítě potom tvoří výplně rámové konstrukce připevněné nerezovým spojovacím materiálem, v případě jeklů je možné k rámu drát přivařit.

Jeho tloušťka pro tento účel plně postačí 4 mm, oko by pak nemělo být větší než 100×100 mm. Tak je zajištěno dokonalé provětrání uloženého dřeva a zároveň i požadovaná stabilita celku. Co do volby tvaru se fantazii meze nekladou, praktické je ale nepřesáhnout výšku 2 m a při větších délkách přístřešku ani hloubku 1 m. To vše kvůli minimálnímu prořezu (standardní rozměr sítě je 2 m×3 m) a zároveň opět pro snadné vysychání uloženého paliva.

Kari síť je ideálním materiálem pro šikovné kutily
i (Zdroj: atreon.cz)
Kari síť je ideálním materiálem pro šikovné kutily

Jednoduchý návod na výrobu zásobníku na dřevo

Přístřešek na dřevo je ideálním projektem pro domácí kutily. Postup není složitý a materiály jsou běžně dostupné. Nemá vás tak moc co překvapit a výrobek může sloužit dlouhé roky:

Podlaha

Nejlepší volbou z hlediska poměru pevnosti, životnosti a ceny je pro konstrukci podkladu přepravní europaleta. Podložíte-li ji gumovou nebo plastovou distancí tak, aby sama neležela ve vlhku, zabrání postupnému vzlínání vlhkosti a umožní provětrání i spodním vrstvám skladovaného dřeva. Běžná nosnost palety v euro standardu je 1500 kg, což u čerstvě pokáceného dřeva znamená hromadu právě 2 m vysokou.

Palivové dřevo je třeba skladovat na vzdušném, ale chráněném místě
i (Zdroj: atreon.cz)
Palivové dřevo je třeba skladovat na vzdušném, ale chráněném místě

Zadní stěna a boky

Na vytvořený základ je pak možné upevnit rámovou konstrukci tvořící zadní stěnu dřevníku a jeho boky. Ať už zvolíte ocel nebo dřevo, vždy je nutné pracovat s vědomím, že na velké plochy bude z vnějšku působit vítr, zevnitř skladované dřevo a shora pak také tlak sněhu. Mezi sloupky pak patří přesně nařezané výplně ze sítí a zavětrování.

Střecha

Není co řešit – ideální je využít jednoduchost pultové střechy s mírným sklonem směrem od vstupu. Jako krytina dobře poslouží plech nebo asfaltový šindel či lepenka. Zejména u té je důležité hrany zajistit proti odtržení vlivem větru například nerezovou lištou nebo poctivým oplechováním z titanzinku. Po obvodu budoucího úložiště je praktické počítat s přesahem alespoň 20 cm, aby do dřeva nepršelo.

Hotový raz dva

Nový sklad na dřevo vám může stát na pozemku už za pár dní. Ocelové jekly i kari sítě můžete jednoduše nakoupit online. Během pár dnů, než vám je dopravce přiveze, si připravíte podlahu, spojovací materiál a krytinu. Následně stačí několik hodin práce a nový, praktický a trvanlivý přístřešek na dřevo bude připravený k naplnění polínky.

Zdroj informací: www.atreon.cz

Publikováno: 13. 3. 2023, Autor: atreon.cz (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce