reklama

Hoblík špatně hobluje? Možná je to rukama

Hoblování dřeva ručním elektrickým hoblíkem vám může ušetřit spoustu práce a času. Práce s elektrickým hoblíkem je velmi snadná, přesto existuje pár věcí, na které je třeba dávat pozor, pokud má být výsledek práce dokonalý. Právě na to se v následujícím textu zaměříme.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hoblování dřeva – méně znamená více

Častou chybou při hoblování dřeva elektrickým hoblíkem je nastavení zbytečně velkého úběru třísky. Stačí, když bude hoblík odebírat třísku 0,5 až 1 mm. Pokud nastavíte větší úběr, může docházet k vytrhávání dřevních vláken, hoblík se bude trápit a výsledný povrch hoblování nebude odpovídat vašim představám. Je lepší hoblované prkno přejet třeba třikrát s úběrem 1 mm než jednou s úběrem 3 mm.

Nastavení zbytečně velkého úběru třísky vede nejen k přetěžování stroje, ale ve výsledku práci ani nijak výrazně neurychlí. Čím je hloubka úběru větší, tím by také měla být nižší rychlost posuvu hoblíku po materiálu. Velký úběr třísky při hoblování dřeva najde uplatnění snad jen v případě, kdy hoblujete úzkou hranu latě.

Hoblík má ve spodní části základny patku, která souží k jeho odložení i v případě, že se hoblovací válec ještě točí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hoblík má ve spodní části základny patku, která souží k jeho odložení i v případě, že se hoblovací válec ještě točí

Nezapomeňte na odsávání

Další věcí, na kterou se při hoblování dřeva elektrickým hoblíkem zapomíná, je odsávání hoblin. Pokud nemáte vysavač, který lze k hoblíku připojit, vždycky se snažte alespoň o to, aby otvor pro výhoz hoblin nebyl ucpaný. Pokud se zahltí, nemají hobliny kudy opouštět hoblovaný materiál, drží se na jeho povrchu, což opět snižuje kvalitu hoblování. Většina hoblíků dnes umožňuje kromě připojení sáčku na hobliny právě i napojení vysavače. Lepší hoblíky mají navíc možnost zvolit si stranu výhozu hoblin.

S hoblíkem můžete i drážkovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
S hoblíkem můžete i drážkovat

Jak hoblík správně držet, aby nebyly konce latí podhoblované

Možná jste se s tím při hoblování dřeva elektrickým hoblíkem také setkali – střed latě je ohoblovaný krásně dohladka, ale konce latí mají zub. Tento nešvar často vzniká nesprávným použitím hoblíku. Při začátku hoblování, v okamžiku, kdy hoblík nasazujte na prkno, je důležité tlačit na jeho přední stranu. Když tlačíte na zadek, hoblík se nepatrně nakloní, a právě to způsobí zmiňovaný zub. Podobně v okamžiku, kdy s hoblováním končíte, a hoblík opouští hoblovaný materiál, je důležité tlačit naopak na zadní stranu hoblíku. Jakmile byste sílu převedli na přední část hoblíku, opět by se stroj naklonil a způsobil podhoblování lati.

Když hoblík nasazujete na prkno nebo lať, tlačte nejprve na jeho přední stranu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Když hoblík nasazujete na prkno nebo lať, tlačte nejprve na jeho přední stranu

Na ostří nože

Poslední, a velmi důležitou věcí při hoblování dřeva, jsou hoblovací nože, respektive jejich ostří. Zásadně pracujte jen s hoblíkem, který má „kudly“ ostré. Tupé nože způsobí nekvalitní povrch a přetěžování hoblíku, nemluvě o zbytečném rámusu, který hoblík s takovými noži způsobuje. Pozor na poškozené ostří – typicky se ostří může poškodit při neopatrné práci, kdy hoblíkem přejedete například přes zapomenutý hřebík ve dřevě. Na hoblovacím noži vznikne výsek, který se promítne do kvality hoblovaného povrchu. S takto poškozeným noži nikdy nepracujte!

Šikovný pomocník

Nízká hmotnost, velký výkon a různé možnosti nastavení jsou typickými vlastnostmi hoblíků značky Skil. V redakci jsme vyzkoušeli model 1590DA, který nabídne dostatečný výkon 710 Wattů a hloubku úběru 2 mm. Drážkovat můžete falc až 8 mm, k čemuž určitě využijte praktický boční doraz, kterým šířku drážky snadno nastavíte. A až s prací skončíte, sbalíte hoblík do přepravního obalu. Na Skilu se nám líbila ergonomie hoblíku, možnost nastavit si stranu výhozu třísek i snadná aretace úběru materiálu.

Zdroj informací: autor článku, RF Technik

Publikováno: 13. 3. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč