Pokosová pila

Pokosová pila
Při řezání různých stavebních materiálů potřebujeme často zhotovit i šikmé (úhlové) řezy. K tomu je dobrým pomocníkem pokosová pila. Truhláři ji používají velmi často, ale vhod přijde i kutilům.
reklama

Pokosová pila je ruční nebo elektrická. Jejím předchůdcem je tzv. truhlářský pokosník, který se používá dodnes. V současnosti však jak pokosník, tak i ruční pokosové pily, které stojí okolo 600 Kč, nahrazují moderní elektrické pily v cenové relaci od 1500 do 25 000 Kč a na trhu se objevují i akumulátorové.

Mnohostranné využití

Ruční pokosová pila Asist 550 mm
Předchůdci pokosových pil – truhlářské pokosníky

Nejčastěji potřebujeme pokosovou pilu při práci se dřevem pro zkracování a řezání pod úhlem. Využijeme ji například na přířezy prken, trámů, fošen i na dokončovací práce při pokládce dřevěných podlah nebo k výrobě obložení a na zhotovování rámů na obrazy apod. Řezat s ní však můžeme i plasty, případně kovy. Třeba instalatéři ji používají při práci na konstrukcích rozvodů z plastových i kovových trubek.

Typická pokosová pila je konstruovaná jako jednoduchý rám pojíždějící nad základnou z lehké slitiny. Na základně jsou vyznačeny použitelné úhly. Nastavení úhlu řezu příčně i na pokos se většinou provádí ručně. Moderní elektrické nebo akumulátorové pokosové pily mohou mít nastavování také pouhým stisknutím tlačítka a ty nejnovější jsou vybaveny laserovým paprskem k vyznačení přesného řezu. Většina z těchto pil má také přípojku k odsávání pilin nebo sáček na piliny.

Ruční eletrická pila

Ruční elektrická pokosová pila Bosch GSP 350 E

Zajímavou pokosovou pilou pro profesionály i kutily je ruční elektrická pila Bosch GFS 350 E – set, kterou přinesl roku 2002 na trh Bosch. Její velmi nízká hmotnost (jenom 1,6 kg) umožňuje vykonávat i práce prováděné dosud pokosníkem nebo klasickou ruční pilou. Řidící elektronika a předvolba počtu zdvihů pro správné nastavení rychlosti dovoluje řezat různé materiály. Vytvoříte s ní úhlově přesné přířezy lišt, profilů, kabelových kanálů i trubek. Stolek má odpružené zavěšení pilky pro rychlou práci ve správné pozici. Pila je vybavena přípojkou sací hadice pro bezprašnou práci. Koupíte ji v praktickém příručním kufříku a na internetu se její cena pohybuje okolo 7000 Kč.

Pily s laserem

Dražší pokosové pily s laserem nabízí například firmy Makita, Worx, Dewalt aj. Pro domácí použití vyvinula v nižších cenových relacích (8000 – 10 000 Kč) firma Bosch pily s laserem PCM 10 a PCM 8S (viz úvodní foto). Obě pily mají jednoduchou a přehlednou obsluhu a lze s nimi řezat velmi přesně.

Úchyty pil jsou z měkčeného protiskluzového materiálu, vyznačené červenou barvou, takže jsou dobře viditelné a umožňují pohodlnou manipulaci. Vestavěný nastavitelný laser promítá linii řezu pily na obráběný díl a zaručuje přesný řez.

Dodávané kombinované upínací zařízení umožňuje bezpečné upevnění obrobku k pracovní desce ve vertikálním nebo horizontálním směru. Tak zůstanou obě ruce volné pro obsluhu pily. Oboustranné stabilní nástavce pracovní desky s opěrkami pro obráběný materiál usnadňují řezání dlouhých prken nebo latí. Pomocí velkého otočného talíře je možné pily posunout pro skosené řezy o maximálně 47 stupňů doleva nebo doprava. Integrovaná přípojka odsávání je použitelná se všemi běžnými vysavači. K oběma přístrojům jsou dodávány prachové sáčky. Aretace vřetene a ochranný kryt nového typu umožňují jednoduchou výměnu pilového listu.

Akumulátorová pila

Akumulátorová Ryobi CMS 1801 - 2P

Cenově přijatelnou (8792 Kč) pokosovou pilou s akumulátorovým článkem je na našem trhu CMS 1801 - 2P Ryobi s listem z tvrdého kovu o průměru 210 mm a 40 zuby. Hlava pily je otočná až o 45°. Klouby a podstavec jsou vyrobeny z hliníkové slitiny. Přístroj umožňuje plynulé nastavení úhlu a pohodlnou i bezpečnou práci zajišťuje protiskluzná rukojeť s pogumovanou plochou Soft grip a pojistkou při manipulaci. Dodává se s příslušenstvím obsahujícím 2× akučlánek, rychlonabíječku s dobou nabíjení 1 hodinu a se sáčkem na zachytávání prachu.

Vybíráme z časopisu Chatař & Chalupář.

Autor: Petr Petříček, Chatař & Chalupář (text), Bosch, Ryobi, Asist a archiv (foto)

Související články

Nová řada kmitacích pil

S pilou Bosch PST 18 LI máte v ruce lithium-iontovou akumulátorovou kmitací pilu, která ideálním způsobem spojuje výkon, přesnost a kompaktní ovladatelnost. Snadno vytvoříte přesné křivky a u přímých řezů vás na čáře udrží s ...

Elektrická kotoučová pila

Elektrická kotoučová pila

Lidově „Mafl“ podle německého výrobce, neboli elektrická kotoučová ruční pila. Malá nebo velká pila do ruky, se kterou můžeme zakrátit i silná prkna, palubky nebo plaňky na plot. Zvládne snadno i silnější hranolky, například ...

Pájení a opalování

Pájení a opalování

V domácí dílně každého kutila by neměly chybět ani soupravy na pájení a opalování. Jde o prostorově celkem nenáročné a přitom z pohledu rukodělného velmi potřebné vybavení.

Kdy řezat ruční pilou

Kdy řezat ruční pilou

Přestože je na trhu nepřeberné množství elektrických pil nejrůznějších typů, klasické ruční pily mají v domácí dílně stále své místo.

Vrtací šroubovák. Potěší a pomůže.

Vrtací šroubovák. Potěší a pomůže.

Mnoho lidí změny v bytě i pořizování nového vybavení nechává na prosinec. Aby to „měli doma hezké a nové“ na vánoční svátky, a také proto, že si spoustu z toho, na co šetří po celý rok, nadělí pod stromeček. S pracemi v bytě ...

comments powered by Disqus
reklama
komerční sdělení
reklama
reklama
reklama

Redakci pište na email redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2015 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.

Hobby informace a zprávy e-mailem

Chcete-li sledovat aktuální články a soutěže Českého kutila, přihlašte se vaším e-mailem k odběru Pepova zpravodaje.
Přihlášením dávate souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona.