Originální vánoční přáníčka

Originální vánoční přáníčka
Vánoce jsou časem, kdy posíláme přání hezkých svátků a všeho nejlepšího do nového roku. Originální přání pro všechny své blízké a přátele si můžeme vytvořit sami například technikou linorytu.
reklama

Motiv, kterým chceme přání ozdobit, si předkreslíme na papír, přeneseme v zrcadlovém negativu na lino a postupně dlátky odrýpáme buď kontury nebo plochy obrázku.

Musíme si uvědomit, že otisk budou vytvářet ty části lina, které zůstanou neodrýpané, případně jemné rýhy po odrýpání plochy. Zvolený obrázek (a zvlášť písmo) musíme tedy na lino překreslit zrcadlově, abychom pak mohli číst jak jsme zvyklí a ne pozpátku v zrcadle. Pokud odrýpáváme celé plochy, je dobré vést dlátko mělčeji a určitým směrem, např. podélně, příčně nebo soustředně do plochy, při tisku vznikne zajímavý dekor a ne jen prázdná plocha. Pokud lino odrýpneme do hloubky, po otisku bude na tomto místě jen čistý papír. Na lino naneseme hustší barvu a otiskneme na papír. Lino se dá použít opakovaně i pro různé barvy, stačí předešlou barvu omýt, z jednoho motivu tak získáme otisky různých barev.

Pro začátečníky a na vyzkoušení techniky budou stačit tenká kovová rydla s plastovou rukojetí, která koupíme v papírnictví. Pro pokročilejší nebo ty, kteří se budou chtít této technice věnovat častěji, budou vhodná silnější rydla a dlátka s dřevěnými rukojeťmi. Jejich cena je sice vyšší, ale vydrží nám dlouhou dobu. Můžeme použít také různá dlátka na dřevo.

Pro začátek použijeme na tisk husté tempery nebo si rovnou koupíme tiskařskou barvu na linoryt.

Postup

  1. Nakreslíme si obrázek na čtvrtku stejného rozměru, jaký bude mít přání a pak jej obkreslíme na průhledný papír (pauzák).

  2. Pomocí pauzáku přeneseme obrázek zrcadlově na lino. Rozmyslíme si, které části budeme odrýpávat a zvýrazníme si je fixou.

  3. Dlátkem nebo rydlem odrýpáváme buď kontury nebo plochy obrázku. Dlátko vedeme směrem od těla, aby nedošlo ke zranění.

  4. Válečkem nebo houbičkou naneseme na lino hustší barvu. Barva musí být nanesena a rozetřena rovnoměrně, aby se neslévala.

  5. Lino položíme na papír, který jsme si lehce navlhčili rozprašovačem nebo čistou houbičkou, a přitiskneme válečkem nebo lahví.

  6. Po důkladném přitlačení opatrně nadzvedneme kraj lina a přesvědčíme se, zda se barva otiskla, lino z papíru sundáme. Dáme pozor, abychom barvu nerozmazali.

Pepův tip

Temperové barvy můžeme zafixovat fixatérem na inkoustové tisky. Tiskařská barva fixaci nepotřebuje, přesto ale vždy přání posíláme v obálce.

Po zvládnutí techniky je možné vytvářet složitější tisky i vícebarevně, o tom si však povíme někdy příště.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Vánoční přání potěší malé i velké

Vánoční přání potěší malé i velké

Vánoční přání se posílá již od konce 19. století. Většinou napíšeme text: "Přejeme Vám veselé Vánoce a šťastný nový rok!". Samotnou pohlednici pak zakoupíme během předvánočních nákupů v papírnictví, v trafice nebo na poště ...


SMSky k vánocům neposílám!

SMSky k vánocům neposílám!

Všimli jste si, kolik ubylo dopisů, koresponďáků a pohledů? Kdo z vás dostává k narozeninám, k svátku nebo Vánocům poštu? U nás tradici psaných přání drží dědeček a moje maminka. Všude jinde v naší rodině tuto tradici již ...


Korálkové ozdoby se líbí malým i velkým

Korálkové ozdoby se líbí malým i velkým

Korálkové ozdoby z dob našich babiček máte možná mnozí z vás schované jako rodinný poklad. Ale možná jsze šikovní a sami si je vyrábíte. Na trhu je přepestrá nabídka korálků a dalších komponent, návody pro šikovné ruce se tak ...


Přáníčka pro každou příležitost

Přáníčka pro každou příležitost

Originální vánoční nebo novoroční přáníčka zhotovíte z barevných tvrdých papírů, vlnité lepenky, třpytivých fólií, korálků, mašlí a dalších drobných doplňků. Přátelé a vaši blízcí takové přání bezpochyby vysoce ocení.


Novoročenka – linoryt s posunutým tiskem

Novoročenka – linoryt s posunutým tiskem

Barevný linoryt je znám již od vynálezu lina v 19. století. Používá se na tisk plakátů, ilustrace i potisk textilu. Touto technikou si můžete vytvořit originální novoročenku, protože však času není nazbyt, místo tisku z více ...


Vánoční ubrus technikou barevného soutisku z lina

Vánoční ubrus technikou barevného soutisku z lina

Pokud už máte aspoň malou zkušenost s linorytem a technika se vám zalíbila, můžete vyzkoušet trochu složitější vícebarevný tisk z více matric. Tentokrát zkusíme potisknout ubrus z tenkého plátna.


comments powered by Disqus
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Redakci pište na email redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2016 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.

Hobby informace a zprávy e-mailem

Chcete-li sledovat aktuální články a soutěže Českého kutila, přihlašte se vaším e-mailem k odběru Pepova zpravodaje.
Přihlášením dávate souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona.

×