Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Selská polička

Selská polička

V každé chatě nebo chalupě najde místo polička, na kterou můžeme vystavit oblíbené hrnečky, kořenky nebo třeba hmoždíř či kafemlýnek po babičce. Pokud se do vaší chalupy už opravdu nevejde, může se stát třeba hezkým dárkem. Klidně jej stihnete vyrobit ještě do vánoc.

reklama

Tvar poličky záleží čistě na naší fantazii a na tom, co na poličku chceme vystavit. Police může být třeba i dvoupatrová, kromě hrnků a drobností se na ni vejdou i malované talíře.

Předkreslený tvar poličky vyřízneme přímočarou pilkou s ostrým pilovým plátkem. Pro měkké dřevo, z něhož je polička vyrobena, je vhodnější jemnější pilka s hustším zubem. Pro ostrá zakřivení používáme tenčí vyřezávací plátek.

Kromě spárovky budeme potřebovat také vruty do dřeva 4 x 50 mm, vrták, který je shodný s průměrem dřevěné kulatinky (tedy 8 nebo 10 mm), a barvu či lazuru na povrchovou úpravu.Nemáme-li frézu, můžeme hrany materiálu zaoblit rašplí a načisto doupravit jemným pilníkem na dřevo nebo smirkem.

Materiálové náklady i s barvou jsou cca 250 Kč, poličku zvládneme za jedno odpoledne.

Postup

 1. Díly na poličku si připravíme ze smrkové nebo borové spárovky nebo širšího prkénka o síle 18–20 mm. Zároveň si připravíme dvě dřevěné kulatinky, které mají průměr 10 mm a délku 80 cm.

 2. Korpus poličky složíme nejprve nanečisto, tak si ověříme přesnost řezání. Budeme potřebovat zádový díl 40 x 60 cm, dva boky 15 x 30 cm a polici 15 x 60 cm. Rozměry poličky si upravíme podle svých potřeb.

 3. Na poličku si můžeme připravit střih stejně jako na šaty: pruh papíru velký jako základní díl poličky přeložíme napůl, nakreslíme obrys půlky výřezu a papír obstřihneme.

 4. Po odříznutí první poloviny vlnek použijme odříznutou část jako šablonu. Poté, co zrcadlově překreslíme obrys na druhou půlku zad, vyřízneme díl shodně jako první část - tak budou obě shodné.

 5. Stejným způsobem vyřežeme i boky poličky. Po vyříznutí prvního boku použijeme tento jako šablonu pro bok druhý. Výška zadního dílu se ke stranám mírně snižuje, proto i boky budou nižší.

 6. Po řezu přímočarou pilkou mají díly poličky drobné nerovnosti a mírný otřep, hrany dílů a jejich zaoblení proto dočista obrousíme pásovou bruskou nebo ručně smirkovým papírem na kulatince.

 7. Elegantní zaoblení hran provedeme horní frézkou. Profilování nejprve vyzkoušíme na odřezku stejně silného materiálu. Frézovaný díl musí být pevně upnutý, abychom si nezpůsobili úraz.

 8. Z kulatinky si ostrou čepovací pilkou nařežeme pět kousků asi 7 cm dlouhých, ty budou sloužit pro zavěšení hrníčků pod poličkou. Hrany kolíčků strhneme smirkem na špalíčku nebo pásovou bruskou.

 9. Podle velikosti poličky a hrníčků, které budeme chtít na kolíčky zavěsit, si přesně rozměříme jejich vzájemné vzdálenosti. Místa pro otvory na kolíčky nejprve označíme ostrou orážecí špičkou.

 10. Otvory pro kolíčky si vyvrtáme pod mírným úhlem, tak aby zavěšené hrnky nebo dekorace samovolně nesklouzly. Pro jednoduché určení mírného úhlu nám postačí úklon od pravého úhlu.

 11. Pro shodnou hloubku vrtání, abychom materiálem neprošli skrz, je možné opatřit vrták hloubkovým dorazem. Disperzním lepidlem vlepíme kolíčky do připravených otvorů, přebytečné lepidlo otřeme vlhkým hadříkem.

 12. Postranice a poličku sešroubujeme malými vruty. Před sesazením vyvrtáme do boků slepé otvory pro kulatinku tvořící zábradlíčko. Kulatinku do otvorů vlepíme rovněž disperzním lepidlem.

 13. Oba dva díly, ze kterých se skládá police, poličku a záda, máme připraveny. Ještě jednou je načisto obrousíme smirkovým papírem o jemnější zrnitosti 120 a více, na zaoblení můžeme použít brusnou molitanovou houbičku.

 14. Oba připravené díly poličky zbývá pouze spojit, před tím můžeme poličku dozdobit jedním nebo více otvory nebo výřezy do zadní stěny nebo boků police. Pro výřezy můžeme použít větší vrták nebo vykružovací pilku.

 15. Polička se zábradlíčkem je připevněna přes zadní nosnou stěnu, aby spojovací vruty nebyly vidět. Do zadní stěny je zároveň zapuštěn bajonetový závěs, za který bude polička zavěšena na stěnu.

 16. Poličku povrchově upravíme barevnou lazurou, která zvýrazní kresbu dřeva. Odstín vybereme tak, aby ladil s ostatním zařízením místnosti. Polici na zeď zavěsíme na hmoždinky.

Pepův tipJeště než poličku upravíme lakem nebo lazurou, můžeme ji také pomalovat, vždy bychom si ale měli rozmyslet, do jakého interiéru ji zavěsíme, aby nakonec s vystavenými předměty nepůsobila spíš jako "pěst na oko", než jako dekorace.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Bikersstickers.com Samolepky se jménem a vlajkou

Související články

Polička na čaj a kořenky jako dárek 13  fotek

Polička na čaj a kořenky jako dárek

Ve které kuchyni by se nehodil kousek místa navíc pro kořenky nebo různé druhy čajů? A obzvlášť před rodinnou oslavou se takový tip hodí. Poličku vyro ...


Češi jsou kutilové, odměňují se pivem 3  fotek

Češi jsou kutilové, odměňují se pivem

Více než 2/3 českého národa se považují za manuálně zručné a ve volném čase se věnují kutilství. Čeští kutilové do tohoto hobby investují průměrně ...


Polička na kytky 11  fotek

Polička na kytky

Každého malého odřezku je škoda, co kdyby se někdy hodil, i z toho nejmenšího jde rychle a nenáročně vyrobit jednu nebo více poliček pod kytky. Jak je ...


Polička na zábradlí 15  fotek

Polička na zábradlí

Šikovná polička na zábradlí, například u vyšších pater palandy, odkud na noční stolek lze těžko dosáhnout, nebo na čelo postele, může posloužit nám ...


Mohlo by vás zajímat

Citrusová kůra proti hmyzu

Citrusová kůra proti hmyzu

Uhlovodík limonen dokáže velmi dobře odpuzovat hmyz. Najdeme ho v kůře různých citrusů (citronů, pomerančů nebo grepů) a jeho specifické vlastnosti mů ...


Bělení dřeva

Bělení dřeva

Bělení se používá u dřeva s otevřenou strukturou vláken. Nejvhodnější je dub nebo jasan, jejich dřevo má hluboké póry. V prodejně s barvami si koupíme ...


Perníčky hned měkké

Perníčky hned měkké

Upečte si perníky podle receptu, u kterého budou perníčky druhý den měkké. Mnoho lidí nevěří, ale když zkusili, tak už jiné nepekli. Budete potřebova ...


Zapálená svíčka a bezpečí

Zapálená svíčka a bezpečí

Mihotavý plamínek svíčky ve vánočně vyzdobeném pokoji dokáže vytvořit velmi příjemnou a útulnou atmosféru. Ale i v těchto romantických chvílích bychom ...


reklama
reklama
Diskuze kutilů
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 2.1.2018 18:37 Hana
0
Myčka Whirlpool ADP 5350 PC porucha Kuchyně
Poslední příspěvek: 17.12.2017 17:27 Aleš
2
Myčka Fagor chyba f9-jak se dá opravit ? Kuchyně
Poslední příspěvek: 17.12.2017 09:16 Roman
8
Nákup dřezu přes eshop Kuchyně
Poslední příspěvek: 4.12.2017 10:02 Daniel Samota
0
Myčka Candy4570E Kuchyně
Poslední příspěvek: 28.10.2017 16:27 Oldřich
0
Lednice Electrolux ERB 3441 Kuchyně
Poslední příspěvek: 7.9.2017 11:49 Aleš
1
Porucha mycky BEKO s kodom E1 Kuchyně
Poslední příspěvek: 16.8.2017 08:13 rene frick
0
jak nasadit trubku zadního přívodu vody v myčce? Kuchyně
Poslední příspěvek: 9.7.2017 20:11 Elis
1
poskozena melaminova pracovni deska Kuchyně
Poslední příspěvek: 23.5.2017 15:06 Lucia
1
8
Nákup dřezu přes eshop Kuchyně
Poslední příspěvek: 4.12.2017 10:02 Daniel Samota
2
Myčka Fagor chyba f9-jak se dá opravit ? Kuchyně
Poslední příspěvek: 17.12.2017 09:16 Roman
1
Porucha mycky BEKO s kodom E1 Kuchyně
Poslední příspěvek: 16.8.2017 08:13 rene frick
1
poskozena melaminova pracovni deska Kuchyně
Poslední příspěvek: 23.5.2017 15:06 Lucia
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×