Počítačová minipracovna

Počítačová minipracovna
Knihovnička, pracovní stolek i domácí pracovna v jednom na necelém jednom metru čtverečním. A k tomu ještě televizní zákoutí a skříňka na video. Ideální prostorové řešení pro menší byty nebo rohová zákoutí.
reklama

Vyrobit takový stolek na míru není pro šikovného kutila příliš těžké. A pak stačí vysunout podvěšenou poličku zpod stolové desky a máme domácí počítačovou pracovnu. Konstrukce je tvořena z hranolků 8×8 cm. Budeme potřebovat dvě stojny o délce 180 cm a čtyři díly 15 cm dlouhé.

Postup

 1. Ze smrkových hranolků vyrobíme kostru knihovničky. Aby ladily s nábytkem v pokoji v dubovém provedení opatříme je nažehlovací dubovou dýhou. Tu díky tavnému lepidlu snadno přižehlíme. Přesah ořízneme. Zachovat můžeme i provedení smrk.

 2. Díly pracovní plochy a boku i poliček a zadních lubů přiléhajících na stěnu jsou spojeny na dřevěné spojovací kolíčky. Otvory pro ně vyvrtáme nejlépe stojanovou vrtačkou nebo kolíkovací šablonkou. Důležitá je vhodná hloubka vrtání, abychom neprošli materiálem skrz.

 3. Při výrobě výsuvné plochy je nutné znát rozměr přenosného počítače nebo klávesnice, která bude na výsuvné desce umístěna, a přidat malou rezervu například pro myš a podložku. K tomu musíme přičíst i šířku pojezdů. Tak dostaneme přesnou vzdálenost boků od sebe.

 4. V sestavě bude i místo pro uložení CD nosičů. Krabičky na CD budou vlastně vloženy do otevřeného klínu. Podélné díly tvořící poličku je proto nutné zkosit tak, aby přesně doléhaly na vloženou krabičku. Jde o úhel 45°. Dosáhneme ho naklopením kotouče na pile.

 5. Polička na CD nemá dno a krabičky jsou mezi boky zapřeny vlastní vahou. Celková šíře poličky musí být shodná s ostatními policemi sestavy aby se přesně vešla mezi její stojny. Polička tak bude vzdušná a trochu netypická, ale celou sestavu odlehčí a ozdobí.

 6. Máme-li připravené a nasucho sestavené a rozložené všechny díly, můžeme začít s jejich povrchovou úpravou. Povrch může být upraven bezbarvým lakem nebo mořením, a to vždy ve dvou až třech vrstvách. Vhodné je nejprve barvu a její odstín vyzkoušet na odřezku shodného materiálu.

 7. Na boky podvěšené výsuvné plochy připevníme pojezdy. Později by se nám připevňovaly daleko obtížněji. Vhodné, i když dražší, jsou pojezdy kuličkové, které snadno pojíždí i s větším zatížením. Použijeme pojezdy umožňující plnovýsuv poličky zpod pracovní plochy stolku.

 8. Do předvrtaných otvorů pro dřevěné spojovací kolíčky naneseme disperzní lepidlo na dřevo. Nanášení nám usnadní nádobka se zúženým hrdlem. Lepené díly pevně stáhneme svěrkami. Dáme pozor, aby nedošlo k otlačení materiálu, který už je povrchově upraven. Vytlačené lepidlo otřeme.

 9. Po dostatečném zaschnutí díly povolíme a vyzkoušíme funkci výsuvu. Námi použitý výsuv zabezpečí, že polička s drahým počítačem z pojezdů nevypadne. Podvěs ušetří cenné místo na stole. Po práci se počítač zavře a zasune pod pracovní plochu, která tak zůstane volná.

 10. Přes předvrtané otvory na zadním zvýšení polic označíme na stěnu otvory pro hmoždinky. Do otvoru vložíme vrut a mírným poklepem kladívka jím označíme budoucí otvor. Při označováni je lepší pracovat ve dvou, aby bylo zaměření přesné. Rovinu polic kontrolujeme pomocí vodováhy.

 11. Poličky jsou se stojnami spojeny ze spodní strany. Malý mechanismus s excentrickým zámkovým dotahováním umožňuje snadnou montáž i demontáž celé sestavy, polic a stojen vzájemně bez jejího poškození a pouze se šroubovákem. Postupně spojíme se stojnami všechny police.

 12. Poličky mají zadní zvýšený lem, kterým budou jištěny ke stěně. To zvýší jejich nosnost a také pevnost a stabilitu celé sestavy. Po spojení polic se stojnami delšími vruty se zápustnou hlavou přišroubujeme police do předvrtaných otvorů a hmoždinek ve stěně.

 13. Nakonec připevníme do hotové sestavy poličku na CD. Její umístění pečlivě vyměříme a vyzkoušíme. Nad poličkou musí být takové místo aby bylo možné kompaktní disky pohodlně vyjmout a zase je zpět uložit. Názvy na obalech jdou pod mírným náklonem snadno přečíst.

Pepův tipSprávná pracovní výška stolu může být o něco vyšší než je běžné, jde o to, aby nám podvěs neseděl při zasunutí pod stůl moc na nohou. Na výsuv je možné dát pouze klávesnici počítače a do sestavy umístit plochý monitor s možností připevnění na stěnu.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Počítač ve skříni – 2. díl

Počítač ve skříni – 2. díl

Po skončení práce je příjemné ukrýt pracovní zákoutí v rohové skřínce za dvířky. Do skřínky atypického půdorysu je pro úplné otevření potřeba použít panty, které umožní úplné otevření dvířek a tím pohodlný přístup ke všem věc ...


Jak vybrat správný pracovní stůl

Jak vybrat správný pracovní stůl

Psací stůl je důležitou součástí pracoven, domácích kanceláří i pokojů studentů a školáků, zkrátka všude tam, kde potřebujete psát, kreslit, rýsovat, pracovat na počítači… Psací stůl by měl být kvalitní a správně umístěný. Je ...


Nové 3D knihovny objektů

Nové 3D knihovny objektů

Server www.AEC-DATA.com, určený pro volné stahování dat, společnost SOFTconsult spol. s r.o. rozšířila o nové a aktualizované 3D knihovny objektů. Jedná se o koupelnový nábytek firmy Krajcar s.r.o., moderní sedací soupravy ...


Knihovna se stolkem

Knihovna se stolkem

Místo za dveřmi v panelovém bytě bylo ideální k vestavbě malé knihovny. Její hloubka je taková, aby se do ní pohodlně vešly nejen knihy, ale i veliké encyklopedie a šanony na ukládání časopisů.


Počítač ve skříni – 3. díl

Počítač ve skříni – 3. díl

Pokud se nám líbila výroba rohové skříňky pro počítač, ale máme příliš mnoho dokumentů nebo chceme-li celý pracovní prostor umístit do skříně za dvířka, postačí vyrobit si ke spodní části skřínky šikovný nástavec. Ten vyrobím ...


Počítač ve skříni – 1. díl

Počítač ve skříni – 1. díl

Rohový stůl pro počítač, řešený jako skřínka s dvířky, šetří místo a využívá rohové zákoutí místnosti. Stůl v rohu svojí hloubkou také méně naruší celý pokoj (na rozdíl od stolu u rovné stěny). Počítač a tiskárna jsou umístěn ...


Domácí pracovna nebo zázemí pro školáky – 2. díl

Domácí pracovna nebo zázemí pro školáky – 2. díl

Jak už jsme předeslali, stejnými pravidly jako při zařizování pracovny pro dospělého bychom se měli řídit při vybavování studentského pokoje. Vyplatí se pořídit dětem sice dražší ale kvalitní židli a stůl, které jsou s nimi s ...


Okřídlený stůl

Okřídlený stůl

Povyrostly vaše děti už natolik, že jim dětský stůl začal být těsný a jako studentský už nestačí? Potřebujete plochu stolu zvětšit tak, aby se na něj vešel monitor, tiskárna a počítač?


comments powered by Disqus
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Redakci pište na email redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2016 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.

Hobby informace a zprávy e-mailem

Chcete-li sledovat aktuální články a soutěže Českého kutila, přihlašte se vaším e-mailem k odběru Pepova zpravodaje.
Přihlášením dávate souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona.

×