Dřívkáč

Dřívkáč

Slyšeli jste již někdy o dřívkáči? Já se přiznám, že ne. Proto ve chvíli, kdy jsem měla možnost jej vyzkoušet, jsem zajásala. Výlet do divočiny k tomu rozhodně vybízel. Do batohu jsme přibalili i lahev s vodou, malý kastrůlek a již zmiňovaný dřívkáč. Že stále netušíte, o co se jedná? Prozradím, že jde o outdoorový dřívkový vařič.

reklama

V návodu k použití se dozvíme, že je určen pro použití ve venkovním prostředí k ohřívání či opékání pokrmů. Jako palivo lze použít šišky, kůru, klacíky a jiné přírodní materiály. Pokud jako palivo použijete grilovací uhlí a vhodnou grilovací mřížku, můžete na něm i grilovat. Výhodou je nízká hmotnost i vysoká skladnost, vařič WOOD - Dřívkáč je nenáročný na prostor i údržbu.

Vařič funguje na jednoduchém principu výhně. Přiloženým foukačem (který je na 1,5 V monočlánek) vháníte do spodní nádoby vzduch a tím udržujete oheň. Díky tomu můžete spalovat i vlhký materiál. A kupodivu tento produkt splňuje i předpisy pro přepravu v letadle.

Postup

  1. Jakmile jsme dorazili na určené místo, sesbírali jsme okolo trochu šišek, přidali trochu suchého jehličí, pár klacíků (dle návodu lze použít i zaschlý trus býložravců) a vzhůru do experimentu.

  2. 1 - spodní nádoba, 2 - topeniště, 3 - rošt, 4 - držadlo

    Sestavte jednotlivé díly vařiče do sebe (bez držadla) a položte ho připravené místo.

  3. Ještě že můj muž nosí všude sebou zapalovač. Na tuto nezbytnou součást nesmíte zapomenout, jinak by vám byl celý vařič k ničemu. Bez ohně to prostě nejde. I když v rámci pokusu byste mohli zkusit rozdělat oheň třením klacíku a dřeva.

  4. Vařič je nutné postavit na rovnou nehořlavou plochu. Do topeniště vložíme připravené palivo a zapálíme oheň. Zapněte dmychadlo a můžete začít na ohni vařit. Počítejte s tím, že nádoba, kterou na oheň postavíte, bude krapet černá. Zvlášť, pokud bude hliníková.

  5. Interval přikládání závisí na druhu paliva, jeho velikosti a okolních podmínkách. Způsob regulace je srovnatelný s klasickým táborovým ohněm. Na ohni si můžete opéct i buřtíky.

  6. Při našem experimentu nám ohřátí vody netrvalo ani pět minut. Pokud budete vařič používat v zimě, mějte na paměti, že není bezpečné ho provozovat na ledu či sněhu, protože ten pod ním taje a vařič se naklání a mohl by se i s připravovaným pokrmem převrhnout.

  7. Bezprostředně po provozu je vařič velmi horký a proto ho nechte zcela vychladnout. Dokud je horký, tak s ním manipulujte pouze v případě nutnosti a to za použití přiloženého držadla a vhodných prostředků (např. rukavice). Vyjměte z otvoru ve spodní nádobě grilovací rozfoukávač a zasuňte do něj držadlo (zobáčkem nahoru).

  8. Jediné, co mi k dokonalé kávě chybělo, bylo mléko (kafíčko 3 v 1 mě moc neuspokojí), ale uznejte, že tahat se s krávou po skalách není dvakrát moc ideální. Čerstvé mléko vám dřívkáč sice neumožní, ale čerstvou kávu ano. A to je občas k nezaplacení.

Pepův tipVeškeré údaje včetně návodu k použití najdete na stránkách výrobce, kterým je Meva a.s., divize Urbanka, www.meva.cz.

Autor: Pavla (text a foto)

Související články

Meva vás zve na výstavu Lodě na vodě 2014

Meva vás zve na výstavu Lodě na vodě 2014

Plavu si ani nevím jak, vždyť nemám prsa, nemám znak..zpívá se v jedné písničce… ale mám loď a na lodi si uvařím, ugriluju..…Ptáte se jak? No třeba na vařiči od Mevy. Na výstavě Lodě na vodě 2014 představí své produkty, vhodn ...


Soutěžte s Mevou

Soutěžte s Mevou

Firma Meva, partner naší nové soutěže, pro vás připravila celkem pět výher, které vám mohou zpříjemnit chvíle odpočinku, ale také umí pomoci při práci. Stačí správně odpovědět na naše soutěžní otázky a teplogenerátor, stavebn ...


S vařičem od Mevy na cestách I.

S vařičem od Mevy na cestách I.

Léto je pro většinu lidí ve znamení dovolených, cestování, poznávání nových koutů světa. Někdo dá raději přednost pohodlí hotelu a s tím spojeným servisem, jiní raději popadnou kola či nazují pevnou obuv a vydávají se za pozn ...


Prodlužte si léto

Prodlužte si léto

Také jste si přes léto navykli posedět si večer na terase se sklenkou něčeho dobrého nebo na společné grilování s přáteli či rodinou? Ani mně se nelíbí představa, že tyto radosti opět na delší dobu zmizí z našeho života. Máme ...


comments powered by Disqus
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Redakci pište na email redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2016 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.

Hobby informace a zprávy e-mailem

Chcete-li sledovat aktuální články a soutěže Českého kutila, přihlašte se vaším e-mailem k odběru Pepova zpravodaje.
Přihlášením dávate souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona.

×