reklama

Jak připravit dřevěnou pergolu na zimu

Druhá polovina podzimu a zima nejsou se zahradními pergolami, altánky a dalšími dřevostavbami zrovna blízcí kamarádi. Spíš naopak, vytrvalý déšť, hustá chumelenice nebo tuhý mráz dokážou takové pergole pořádně zaškodit. Proto existují různé přípravky a procedury, kterými lze dřevo před nevlídným počasím a dalšími negativními vlivy ochránit.

Jak připravit dřevěnou pergolu na zimu

Na prvním místě jednoznačně tlaková impregnace

Existují různé způsoby, jakými lze ošetřit dřevo, aby vydrželo co nejdéle v co nejzachovalejším stavu. Asi nejefektivnější metodou pro ošetření dřevěné pergoly je tlaková impregnace, tedy stejná metoda, která se používá pro palisády a sloupy elektrického vedení. Při tlakové impregnaci proniknou ochranné látky hluboko do dřeva a dobře jej chrání před negativními dopady klimatických vlivů, také před hnilobou, plísněmi nebo různými škůdci. Po ošetření tlakovou impregnací získá dřevo zelenou patinu a na povrchu se vytvoří bílá krupice. Tyto následky však nejsou trvalé a bílá krupice časem oprší a zelené zabarvení se přemění na šedozelenou patinu. Efekt tlakové impregnace lze v průběhu zesilovat používáním impregnačních olejů, které zabraňují vyplavování (např. vlivem deště) účinných obranných látek ze dřeva ven. Drobnou nevýhodou tlakové impregnace je, že jí ne každá barva překryje. Pokud byste si chtěli pergolu natřít nějakou světlejší barvou, než je impregnační šedozelená, musíte zvolit tmavší odstíny. Odstíny jako je pinie, dub nebo světlý kaštan impregnaci nepřekryjí.

Na prvním místě jednoznačně tlaková impregnace
Na prvním místě jednoznačně tlaková impregnace

Lazurovací nátěry a další ošetřující přípravky

Kromě tlakové impregnace lze dřevěnou pergolu ošetřit také tenkovrstvou lazurou, lakem nebo jinou typově podobnou barvou. Tyto přípravky nejsou tak efektivní jako tlaková impregnace, ale i ony dodají dřevu dostatek obranných látek pro přečkání zimy a rovněž mají své výhody. Například oproti tlakové impregnaci lze tyto ošetřující přípravky používat i na smontovanou pergolu, a to v libovolném barevném odstínu. Na čistém dřevě se uchytí jakákoliv barva. Před samotným nanesením nátěru si pečlivě prostudujte technický popis barvy. Hledejte především informace, jaká je nejnižší teplota, při které lze barvu efektivně použít (obvykle se tato norma pohybuje mezi 8 až 10° C) a jaká je její doba schnutí. Pro nátěr si vyberete den s co možná nejpříznivějším počasím a začněte natírat dostatečně brzy, aby nátěr stihl do večera uschnout. Obecně platí, že čím nižší teplota a vlhčí vzduch, tím hůře bude barva zasychat. A pokud se jedná o druhý, nebo již několikátý nátěr, doporučujeme zkontrolovat jeho kvalitu. V případě, že by se nátěr již sloupával, bezezbytku jej oškrábejte a nahraďte novým. V případě, že budou podmínky pro ochranný nátěr nevyhovující, počkejte s nátěrem na konec zimy, respektive začátek jara.

Lazurovací nátěry a další ošetřující přípravky
Lazurovací nátěry a další ošetřující přípravky

Pergola s polykarbonátovou střechou

Není to ale jen konstrukce dřevěné pergoly, které je třeba věnovat péči. Například u pergol s polykarbonátovou krytinou by mělo dojít i na kontrolu střechy. Polykarbonát je sice materiál, který je schopen odolávat v neporušeném stavu i při extrémních teplotách (a to jak vysokých, tak nízkých), ale přesto je dobré před zimou udělat důkladnou revizi střechy a veškerého spojovacího materiálu, včetně přítlačných terčíků a lišt. Pokud je vaše zastřešená pergola vybavená okapy, vyčistěte žlaby od napadaného listí a zkontrolujte průchodnost okapových svodů. V případě, že je na polykarbonátových deskách nárůst zelených řas nebo mechu, doporučujeme použít vhodný typ přípravku pro jeho odstranění, případně pak mýdlovou vodu a tlakovou myčku (lidově řečeno vapku).

Pergola s polykarbonátovou střechou
Pergola s polykarbonátovou střechou

Publikováno: 7. 11. 2020, Autor: Vladeko (text a foto), Profil autora: Redakce