reklama

Jak založit trávník

Zakládání trávníku patří k prvním činnostem, souvisejícím se zahradou u nového obydlí, které jsme si nedávno pořídili. Pečlivě, krok po kroku provedená příprava, nám ulehčí práci v budoucnu. Dobře zasetý trávník odolává počasí i mechanickému poškození. Jak tedy založit trávník, abychom se později radovali z jeho vynikající kondice? Co dělat, když je okolí našeho nového domu na jílovité půdě nebo zde je navezen odpad ze stavby?

Jak založit trávník

Jak založit trávník na nevyhovující půdě

Zakládání trávníku předchází důkladné přípravné práce. Nejvíce starostí máme na místech, kde je zavezena stavební suť nebo zamokřená, jílovitá půda. Různorodý stavební odpad, jako kameny, kusy cihel, zbytky betonážních směsí nebo plasty, z místa odebereme a roztřídíme. Svrchní část plochy je nejlepší nechat odvést za pomocí stavební techniky, jako je bagr a nákladní automobil. Hrubé odpady jsou poté na místní stavební skládce rozdrceny a použity jako základ pro zhutnění silnic nebo jiných zpevněných ploch.

Rychlé založení trávníku je řešeno pokládkou trávníkových pásů
Rychlé založení trávníku je řešeno pokládkou trávníkových pásů

Na těžkých, jílovitých půdách v rámci zakládání trávníku provedeme instalaci drenážního systému, který odvede přebytečnou vlhkost z půdy. Na menších místech se do této činnosti pustíme svépomocně. Stačí nám, když vykopeme ručním nářadím několik hlubokých rýh. Do nich poté založíme drenážní roury a zakryjeme je půdou. Na velkých pozemcích pozveme si objednáme zahradnickou firmu, která je vybavena speciálním strojem. Půdní rýhovací fréza s pohyblivým pásem je schopna vytvořit rýhy do hloubky kolem 30 cm při šíři 10 cm. Toto nám stačí pro založení drenáže. Ještě vyřešíme, kam přebytečnou vodu odvést. Pokud nemáme v blízkosti potok nebo obecní strouhu, na zahradě si vytvoříme jezírko s přírodním pramenem. Nebo vláhu odvedeme do zásobní nádrže pro dešťovou vodu.

Zálivku trávníku lze řešit závlahovým systémem
Zálivku trávníku lze řešit závlahovým systémem

Závlahový systém

Po odvezení neúrodné vrstvy půdy můžeme začít uvažovat nad instalací závlahového systému. Ten se hodí pro intenzivní trávníky na větrných polohách, kde dochází k rychlejšímu vysušování porostu silnějším slunečním záření nebo na lehkých, písčitých půdách. Tam je potíž v tom, že vláha se ze země velmi rychle odpaří nebo vyplaví. Před projektováním a instalací zvážíme, zda nevyužít rezervoár pro dešťovou vodu jako zásobárnu pro toto zařízení. Se závlahami zároveň provádíme montáž veškerých dalších systémů, jako například zahradního osvětlení, sázení keřů a stromů nebo okrasných předmětů.

Po provedení přípravy a instalačních činností přichází čas zakládání trávníku. Nejprve vyřešíme, kde sehnat kvalitní zem, prostou kamení nebo jiných nežádoucích materiálů, které bychom museli dříve nebo později z plochy sbírat. Díky důmyslné péči obcí o životní prostředí občanů využijeme služby kompostárny, kde zdarma nebo za malý poplatek získáme vysoce kvalitní hlínu pro naši zahradu. Avšak měli bychom ji rozdělit na dvě vrstvy. Spodní vrstvě nevadí drobné nerozložené kusy organického odpadu. Pro finální výsev trávníku i zeminu z kompostárny prosítujeme, čímž jí těchto zbytků zbavíme. Veškeré rostlinné zbytky nám poslouží pro založení vlastního kompostu, který považujeme za černé zlato. Po dokončení rozvozu zeminy následuje uhrabání a srovnání plochy.

S výstavbou nebo rekonstrukcí domu se založení trávníku nevyhneme
S výstavbou nebo rekonstrukcí domu se založení trávníku nevyhneme

Ručně nebo strojně?

Pokud máme všechny práce hotovy, seženeme si dostatek travního semene. Pro trávník v okolí rodinného domu je vhodný parkový typ směsi. Obsahuje totiž druhy, rostoucí mírně do výšky, avšak pravidelným sekáním, hnojením a závlahou podporujeme jeho zvětšující se hustotu. Čím je trávník hustší, tím je také odolnější proti vysychání nebo poškození mechanickými vlivy. Malá zákoutí na zahrádkách osejeme ručně. Dbáme přitom na dostatečnou hustotu. Na celou zahradu by byl ruční výsev ale příliš zdlouhavý. Proto si pořídíme malé pojízdné rozmetadlo, které provede výsev za nás. Jeho výhodou je snadné ovládání, nízká hmotnost a možnost používat jej jako zařízení pro umělé přihnojování v průběhu roku. Po vysetí přichází zhutnění zahradním válcem. Plochu minimálně dvakrát denně kropíme, aby zelený koberec začal růst.

Druhou možností založení trávníku je položením zelených pásů s již zcela vyvinutým porostem. Obrovskou výhodou je odolnost povětrnostním vlivům, menší nutnost zavlažování nebo vytvarování trávníku přesně podle okrajů zahrady a různých záhonů. Pokládka travních koberců je však proti výsevu mnohonásobně dražší záležitostí a provádějí ji pouze specializované firmy.

S prvním sečením nezapomeneme na přihnojení, aby trávník zesílil
S prvním sečením nezapomeneme na přihnojení, aby trávník zesílil

Publikováno: 21. 4. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce