reklama

Jakou izolaci na krutou zimu i horké léto?

Když izolujete dům nebo byt, automaticky předpokládáte, že ušetříte peníze za vytápění. Také samozřejmě počítáte s návratností vložených investic. Izolace zcela jistě zajistí příjemnou domácí pohodu, když venku mrzne. Dokáže to ale i v parném létě? Kvalitní izolace ano. Musí zajistit, aby se teplo dostalo dovnitř jen v omezené míře a pokud možno ne okamžitě. Problém s nepříjemným přehříváním řešíte především v podkroví, tedy přímo pod střechou, na kterou pere sluníčko. Z jakého důvodu se podkroví přehřeje rychleji než ostatní patra domu? Můžete to ovlivnit výběrem izolace? A jaké parametry je tedy dobré si při jejím výběru hlídat? Komfort v zimě i v létě je přece velmi důležitý!

Nevíte si rady s tepelnou izolací? Máme pro vás pár užitečných rad a tipů na to jak vybrat vhodný materiál a jaké parametry si při jejím výběru ohlídat.
Jakou izolaci na krutou zimu i horké léto?

Jak poznat komfortní izolaci?

Pokud toužíte po zmíněném komfortu, nezbývá než pečlivě vybrat tu správnou tepelnou izolaci. Obvykle se setkáte s tím, že každý izolační materiál má určitou „tepelnou vodivost“. Tato vlastnost říká, jak rychle se teplo z jedné strany materiálu dostane na stranu druhou – tady za jak dlouho místnost vychladne. Často je to jediná směrodatná informace, kterou výrobce udává. Pozor však, tahle informace pro všechna použití izolace nestačí. Zejména v létě je důležitá i „tepelná akumulace“. Určitě znáte ten pocit, když v horkém počasí vejdete do starého domu nebo chalupy. Na rozdíl od některých novostaveb je v takovém domě velmi příjemně. Mohou za to silné cihlové, kamenné nebo dřevěné stěny, které v sobě teplo (respektive chlad) akumulují a díky tomu udržují uvnitř stabilnější teplotu. Největší problém s přehříváním nastává právě v podkroví proto, že ve skladbě střechy chybí ta zmiňovaná cihla, která umí velmi dobře akumulovat. Co tedy s tím?

Kvalitní izolaci poznáte jednoduše.
Kvalitní izolaci poznáte jednoduše.

Dobrá izolace dovnitř chlad ani teplo nepustí

Protože nejvíc materiálu ve střeše připadá právě na izolaci, je dobré, aby se i ona uměla chovat trochu jako cihla – tedy aby do sebe uměla naakumulovat teplo nebo chlad a zajistila tak stabilní teplotu uvnitř domu. Celulóza, izolace vyrobená z papíru, takovou vlastnost má. Oproti například klasickému polystyrenu umí s teplem hospodařit mnohem lépe. V zimě tak udrží uvnitř domu nebo bytu teplo i několik hodin po tom, co vypnete topení nebo dohasnou kamna. V létě naopak bude trvat mnohem déle, než se dovnitř dostane otravné horko. Tuto její vlastnost oceníte ještě mnohem více u domů, které jsou stavěné jako moderní dřevostavby – tedy stavby z dřevěných sloupků, desek a izolace, které na venek vypadají jako klasický zděný dům (ne dřevěný srub nebo roubenka). Jejich stěna, podobně jako střecha zděných domů, neobsahuje žádné cihly, proto je žádoucí, aby jejich akumulační funkci zastala izolace. Ta se potom postará o to, aby se například po intenzivním vyvětrání v zimě vzduch uvnitř zase rychle ohřál na původní teplotu. V létě do sebe zase taková izolace akumuluje vnější horko a trvá déle, než se tak přes stěnu dostane zvenčí dovnitř. Tohle „uschované“ teplo se uvnitř domu projeví o několik hodin déle, zpravidla v nočních hodinách, kdy už nepředstavuje takový problém, protože je venku celkově chladněji.

Foukaná celulózová izolace je materiál budoucnosti (Climatizer Plus).
Foukaná celulózová izolace je materiál budoucnosti (Climatizer Plus).

Akumulace tepla velikým bonusem

Termíny jako tepelná vodivost a akumulace tepla jsou možná až příliš odborné, přesto vlastnosti, které charakterizují, zná moc dobře každý z vás. Určitě se shodneme na tom, že stůl ze dřeva je na dotek mnohem příjemnější než stůl z kamene. Proč tomu ale tak je? Dřevo do sebe umí akumulovat teplo, to ale kámen rozhodně taky. Dřevo má ale oproti kameni mnohem menší tepelnou vodivost, takže „neukradne“ teplo z položené dlaně a vám tak bude připadat na dotek „příjemně teplý“. Kámen má oproti tomu tepelnou vodivost hodně velkou – tedy teplo z vaší ruky, kterou se ho dotýkáte, rychle odvádí pryč a vám tak pocitově připadá pořád studený. Stačí na něj ale položit list novinového papíru – asi tak, jako byste na zděnou stěnu použili celulózovou izolaci – a dojem bude najednou úplně jiný, protože stůl bude jako zázrakem na dotek „teplý“. List papíru totiž zabrání, aby se teplo, které vytvořila vaše ruka, odvedlo rychle pryč.

Celulóza nejen kvalitně izoluje, ale vyniká požární odolností, tak je vhodná i do dřevostaveb.
Celulóza nejen kvalitně izoluje, ale vyniká požární odolností, tak je vhodná i do dřevostaveb.

Zdravý domov

Už je tedy jasné, proč je dobré, aby tepelná izolace nejen izolovala, ale také uměla teplo nebo chlad na chvíli „schovat?“ Mezi novodobými izolačními materiály mají dnes svou silnou pozici přírodní izolace, mezi které patří i zmiňovaná celulóza. A jsou to právě přírodní izolace, které oproti těm syntetickým vynikají v akumulaci a dokážou tak zajistit stabilní teplotu uvnitř domu v zimě i v parném létě. Na druhou stranu díky své prodyšnosti zamezují vzniku plísní a vytváří tak zdravý a příjemný domov pro vás i vaše nejbližší.

Potřebujete vědět více? Navštivte stránky www.izolujzdrave.cz.

Publikováno: 12.10.2017, Autor: CIUR (text a foto), Profil autora: Redakce