reklama

Střecha pálená nebo střecha betonová?

Pokud máte zálusk na tradiční skládanou střechu z tašek, možná rozmýšlíte, zda zvolit tradiční pálenou nebo její betonovou příbuznou. Jejich vlastnosti se částečně podobají. Pálená střešní taška se vyrábí v celé řadě barev a tvarů, vybere si z nich tedy i náročnější investor. Má dlouhou životnost, vyžaduje však pevnou kvalitní konstrukci krovu, která těžkou krytinu unese. Pálené tašky stojí zpravidla od třiceti korun za kus. Na metr čtvereční ale spotřebujete víc pálených tašek než betonových.

Betonové střešní tašky kromě jiného vyžadují pevnou konstrukci krovu a mají rovněž dlouhou životnost.
Střecha pálená nebo střecha betonová?

I na horských šikmých střechách se z hlediska životnosti a spolehlivosti výborně uplatní betonová krytina. Je pevná, mrazuvzdorná a vyniká nízkou nasákavostí a vysokou únosností. Ceníková cena bez DPH u betonové střešní krytiny se pohybuje okolo 28 Kč za jeden kus tašky. To znamená, že za 1 m2 střechy při spotřebě 10 kusů na 1 m2 zaplatíte asi 280 Kč. Glazurované střešní tašky však mohou být dražší. Obecně lze počítat s cenou krytiny 200 - 500 Kč na m2 střechy.

Na trhu je zároveň velké množství krytin, které pálené a betonové tašky napodobují. Mnohdy u těchto materiálů ani na první pohled nepoznáte, že nejde o klasickou tašku. Jsou to například krytiny plastové nebo plechové. Jejich výhodou je nižší hmotnost a jsou často levnější. Pokud si na svůj krov nemůžete dovolit dát těžkou krytinu v podobě pálené nebo betonové tašky, jsou tyto alternativní materiály vhodnou alternativou.

Podle pořizovacích nákladů

V žebříčku krytin, u nichž je brána v úvahu životnost i související investice, lze stanovit takovéto pořadí:

  • Nejlevnější krytiny - Obyčejné tašky pálené, tašky betonové, tvarované střešní plechy bez posypu vč. Lindab Topline, šablony z hliníkového plechu, šablony z recyklovaného PVC.
  • Mírně dražší - Šablony z pozinkovaného plechu, vlnité bitumenové desky, pálené tašky Tondach dvoudílné ražené, vláknocementové šablony, bobrovky Bramac, přírodní břidlice (jednoduché krytí), PVC vlnité desky, trapézové plechy Lindab a šablony Alukryt.
  • Dražší - Asfaltové šindele, vlnité desky z PES, zinkotitanový plech, měděný plech, pískované šablony pozink, pozink plechy s povrchem plastizol, tabule Lindab, Isola, Steeltile a štípané šindele.
  • Drahé - Šablony z měděného plechu, ručně štípané dřevěné šindele, některé asfaltované „šindele“ a rákosové došky (až 38 Kč/m2).
Na pokládku betonové nebo pálené střešní krytiny musíme mít odpovídající krov
Na pokládku betonové nebo pálené střešní krytiny musíme mít odpovídající krov

Na misku vah

Nejběžnější klasikou je tašková krytina. Komplikovanější je u ní pokrytí malých a členitých ploch - ty znamenají spoustu řezání, složité kotvení "odřezků" a řešení přechodů například na přilehlé svislé konstrukce. Pozornost musí být rovněž věnována umístění různých prostupových tašek - zejména v sousedství úžlabí.

Plechové střešní krytiny jsou také tradiční, měděné střechy kostelů hovoří samy za sebe. Přitom měděný plech je vynikající krytina, ale i tak přináší určité komplikace. Kromě vyšších nákladů na materiál je nutné si uvědomit, že v důsledku aktuálního stavu ovzduší dnes po zoxidování vytvoří spíše tmavý povrch než klasickou měděnku. Vyšší cena také automaticky znamená vyšší lukrativnost pro zloděje kovů - a u měděné střechy obvykle nebývají z jiného materiálu ani střešní okapy, svody a případně též parapety. Proto je nutné předem vyřešit jejich ochranu od osazení na stavbu po dokončení oplocení a zahájení užívání objektu.

Pozinkovaný plech se dnes již používá výrazně méně než v minulosti, patrně v důsledku negativních vzpomínek několika generací na hodiny strávené při obnovách nátěrů. Jestliže o tomto materiálu uvažujete, vezměte v potaz také tyto skutečnosti: není „pozink jako pozink“ (záleží na tloušťce a soudržnosti zinkové vrstvy chránící podkladní ocelový plech - některé prvorepublikové pozinkované plechy a konstrukce jsou dodnes plně zachovalé) a povrchová vrstva musí být ochráněna proti poškození.

Při použití kvalitního nátěru může být životnost krytiny bez následné údržby překvapivě vysoká, ovšem takovéto kvalitní nátěrové hmoty přibližují výslednou cenu dražším typům plechu. Vícevrstvé plechové krytiny - ocelový plech s ochrannými vrstvami provedenými již ve výrobním závodu (pozinkování, nátěry, plast) jsou z hlediska ceny i výrobcem udávané životnosti zajímavé, je zde však nutné dbát na správné provedení a následné používání. Vrstvy, které chrání plech před korozí, mohou být poškozeny při neodborném dělení a tvarování. Výjimkou bohužel není ani jejich poškození po osazení na střechu - například při osazování různých doplňkových prvků a konstrukcí na střeše (komíny, kolektory, antény…). Nebezpečí lze snadno předejít, pokud padne volba na hliník. Jeho životnost je takřka neomezená.

Stále oblíbené jsou i krytiny tvořené maloformátovými deskovými prvky - šablonami, tedy klasická břidlicová krytina i její novodobé ekvivalenty z cementovláknitých materiálů, dříve známých jako „eternit“. Zatímco dříve byla tato krytina tvořena mimo jiné azbestovými vlákny, dnes je nahradily jiné, ekologicky i zdravotně příznivé materiály. Cementovláknité krytiny jsou lehké a umožňují pokrytí různě tvarovaných ploch, byť za cenu vyšší pracnosti. Na rozdíl od keramických nebo betonových tašek však postrádají zámkové spoje, takže jsou použitelné spíše při větších sklonech.

Při jejich pokládce je rozhodující kvalifikace řemeslníků, kteří ji provádějí - není náhodou, že řemeslná zručnost se často předvádí na různých veletrzích právě na břidlicové krytině.

Publikováno: 29.8.2019, Autor: NejŘemeslníci (text a foto), Profil autora: Redakce