reklama

Jaký postavit dům

Když někdo staví, jistě si přeje, aby se dům co nejvíc podobal tomu, o němž se mu zdálo, když na něj skládal korunku ke korunce. Každý to má přitom jinak, ale v jednom se pravděpodobně shodnou všichni: už by nejraději do provozu domu sypali peněz co nejméně. Pokud je navíc trápí úvěry a hypotéky, šetří, kde mohou. Společnost Stone Break ví, jak si poradit s energetickou náročností domu.

Přemýšlíte o stavbě nízkoenergetického nebo pasivního domu? Prozradíme vám přibližné náklady a několik užitečných tipů na jeho stavbu.
Jaký postavit dům

Pro lepší přehlednost si jednotlivé kategorie výstavby budeme definovat, protože se jedná o pojmy často používané, přičemž ne každý ví, o co se jedná.

Kategorizace domů podle spotřeby tepla

Běžné domy mají klasické vytápění prostřednictvím plynových kotlů, větrá se v nich otevřením oken a celá konstrukce v podstatě odpovídá požadavkům normy. Spotřeba tepla na vytápění se v nich pohybuje mezi 80 až 140 kWh/m2.

Nízkoenergetické domy mají otopnou soustavu o nižším výkonu. Využívají obnovitelné zdroje a mají dobře zateplené konstrukce, řízené větrání a spotřebu menší než 50 kWh/m2.

Pasívní domy vytápí pouze teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla, vynikající parametry tepelné izolace a velmi těsnou konstrukci se spotřebou menší než 15 kWh/m2.

Nulový dům s přebytkem tepla kromě parametrů minimálně na úrovni pasivního domu vyznačuje i velká plocha fotovoltaických panelů. Potřeba tepla zde je menší než 5 kWH/m2.

Kategorizace domů podle spotřeby tepla
Kategorizace domů podle spotřeby tepla
Kategorizace domů podle spotřeby tepla
Kategorizace domů podle spotřeby tepla

Jsou nízkoenergetické a pasivní domy drahé?

Oproti vžité představě nízkoenergetické a pasivní domy nejsou drahé. Respektive nemohou cenově konkurovat levné výstavbě, ale potenciální zájemci o po všech stránkách moderní bydlení by ani na podobnou nabídku nešli. Prostě proto, že umí počítat a vidí dál, než na špičku vlastního nosu. Energie levnější nebudou, je to prostě tak.

Kdo chce bydlet kvalitně, při úvaze o novém domu počítá s investicí alespoň okolo 2,2 milionu korun, což při dnešních cenách bytů není přehnaná částka. Většina bytů o velikosti 2+kk (tedy asi 60-70 m2) se cenově pohybuje v rozmezí 1,3 - 1,6 milionu. Za asi 2,2 milionu lze ale získat kvalitní úsporný 100 m2 domek. A ještě si říci o dotaci „Zelená úsporám“ – v závislosti na použitých technologiích může jít až o 450 000 korun. Pravděpodobná volba je zřejmá.

Jak pasivní dům správně navrhnout a postavit

Tady platí několik základních pravidel. Je to třeba výběr vhodného pozemku, kompaktní tvar stavby, správná orientace domu a jeho umístění na pozemku, vhodný poměr prosklených ploch, kvalitní izolace, vhodné použití řízeného větrání s rekuperací, využití doplňkových zdrojů energií a důsledné řešení detailů již při samotném návrhu stavby.

Jak pasivní dům správně navrhnout a postavit
Jak pasivní dům správně navrhnout a postavit

To všechno by měla podpořit správná realizace při samotné stavbě. A tady je dobré vědět, zda firma, na níž jste se obrátili, už vůbec nějaký nízkoenergetický nebo pasivní dům postavila a jestli to vůbec umí. Vždy si vyžádejte reference, protože ve snaze zakázku získat vám mnozí naslibují cokoli: pokud vám potencionální dodavatel třeba řekne „to se nějak udělá“, neváhejte a utečte, protože moderní domy jsou založené na důsledném, předem promyšleném řešení detailů. I zdánlivá maličkost může mít na konečný výsledek fatální vliv.

Na samotném stavebním materiálu až zas tak nezáleží - některé materiály jsou pouze vhodnější než jiné, ale hlavně jde o izolace, správné řešení tepelných mostů a důslednou pozornost věnovanou stavebním detailům.

Shrnuto: proč je nám někde teplo a jinde ne

Cítíte-li v místnosti chlad, je to především tím, že jsou chladné stěny, okna a podlaha. Běžné domy často přetápíme proto, že cítíme chlad od těchto konstrukcí a snaží se ho přebít teplotou vzduchu. Že tím jen narůstá už tak vysoká spotřeba energií je jasné.

V pasivních a nízkoenergetických domech jsou použity vysoce kvalitní okna a stěny včetně podlahy a stropu jsou velmi dobře zatepleny. Díky tomu může být v místnosti nižší teplota vzduchu a přesto se budete cítit příjemně. Přirozeně nižší náklady na energie znamenají ve výsledku i významnou úsporu.

Více informací na www.stone-break.cz.

Publikováno: 1.11.2010, Autor: Jiří Jan a Stone-Break (text), Stone-Break (foto), Profil autora: Redakce