reklama

Když kotel, tak kombinovaný

Kombinované kotle, jak již jejich název napovídá, jsou takové, které umí kombinovat buďto různé činnosti, nebo typ paliva. Zvláště kombinované plynové kotle, kterými se dá zatopit a zároveň ohřát užitkovou vodu, jsou velmi oblíbené.

Kombinované kotle spojují více výhod do jednoho systému – umí buďto topit a ohřívat vodu, nebo v nich lze kombinovat různá paliva.
Když kotel, tak kombinovaný

Čím topit?

Kombinované kotle umožňují používat různé druhy paliv, podle toho, které zrovna máte k dispozici. Některé z nich zvládnou veškerá topiva na bázi biomasy, tedy dřevěná polena, pelety i dřevní štěpku. Podívejme se, co umí některé značky:

  • Kombinovaný kotel Predator umí úsporně vytopit rodinné domy i středně velké budovy, a to včetně ohřátí užitkové vody. Pracuje buďto jako automatický kotel na hnědé uhlí typu ořech 2, nebo jako zplyňovací kotel na dřevo, štěpku a brikety, přičemž spalovací komora pojme dřevo délky až 55 centimetrů. Kotel dosahuje účinnosti až 90 %, spalování je vysoce ekonomické.
  • Jiné kotle, například značky Benekov, Buderus či Dakon, dokáží při spalování používat uhlí, nebo pelety. Jsou v nabídce i kotle automatické s velkými zásobníky, které umožní topit až pět dní bez nutnosti přikládat.
  • Další možností jsou zplyňovací kotle s hořákem na pelety, třeba od značky Atmos, které nabízí i možnost střídání jak paliva (dřevo, pelety), tak jednotlivých hořáků při vysoké účinnosti. Je to řešení levnější, protože není potřeba pořizovat, zapojovat a odkouřovat dva kotle, také méně náročné na prostor a ekologické.
  • Kotle Amelektro umožňují kombinovat elektrickou energii a topení dřevem, a to tak, že topíte buď každým zdrojem samostatně, nebo je možné je používat dohromady. Odtah spalin je zajištěn klapkou, která zabrání úniku tepla touto cestou, pokud se k vytápění právě používá elektřina.
  • Moderní kotle Gepard značky Protherm nabízí zase plynulou regulaci výkonu, automatickou diagnostiku a možnost ekvitermní eBus regulace řady set Thermolink, které umožňují nastavit teplotu otopné vody i teplotu teplé vody, a to i bezdrátově.
Praktická kotelna skryje všechny topné jednotky
Praktická kotelna skryje všechny topné jednotky

Plynové kotle s ohřevem

Kombinované kotle využívající plyn a ohřívající vody se dají dále rozdělit:

  • plynové průtokové kotle – voda neustále protéká a ohřívá se, je tedy kdykoli k dispozici, není vytvářena do zásoby, výhodou je malá velikost, nevýhodou omezený průtok, pokud je voda odebírána z několika míst najednou;
  • kotel s integrovaným zásobníkem – voda se ohřívá a je ukládána v zásobníku, který je umístěn hned ve skříni s kotlem. Ten mívá ovšem menší objem, rychle se tedy vyčerpá, ale je výhodný, pokud se teplá voda čerpá do několika míst;
  • sestava kotle a zásobníku – má-li kotel sloužit pro obě tyto činnosti, je to ideální kombinace a velikost zásobníku si vyberete podle počtu osob zde žijících. Bude tedy pro běžný provoz dostatečně veliký. Funguje tak, že kotel se přepíná z ohřevu vody do topné soustavy na ohřívání vody v zásobníku, který je v tomto případě umístěn mimo skříň kotle.
Klasický plynový kotel s ohřevem vody
Klasický plynový kotel s ohřevem vody

Kam kotel umístit

U kotlů, kde je nutné řešit odvod spalin, mezi které patří i ty kombinované. Další hlediska, kdy je nutné řešit jejich umístění:

  • Kouřovod – je zřejmě nejdůležitější kritérium, které určí, kde kotel umístíte – musí být v jeho dosahu;
  • přívod vzduchu – zároveň je třeba zajistit, aby měl kotel dostatečný přísun vzduchu, pokud je kotel tzv. komínového provedení a odebírá vzduch z místnosti, kde je umístěn, a spaliny odcházejí přirozeným tahem do komína;
  • u turbo provedení je naopak vzduch odebírán z vnějšího prostředí, spaliny jsou odváděny nuceně ventilátorem a odtah spalin lze vést pouze vzhůru;
  • do koupelny - zde je třeba sledovat předpisy, které stanovují, jak daleko musí být elektrický přístroj umístěn od zdroje vody – tedy vany nebo umyvadla.

  • stacionární – kdy kotel stojí na zemi většinou v kotelně či jiné technické místnosti a odvod spalin je zajištěn komínem, je možné ho používat i bez čerpadla a teplou vodu vést do topné soustavy samospádem; tyto kotle mají v systému větší množství vody, ovládat se dají většinou displejem, který může být vybaven čidlem, které kontroluje teplotu v místnostech, venkovním čidlem a také čidlem na kontrolu odtahu spalin – veškeré poruchy se pak zobrazí na displeji;
  • závěsný – bývá menších rozměrů a lze ho tedy umístit na libovolné místo, voda se v zásobníku stále udržuje na zvolené teplotě, i plochy otopné soustavy je menší a má tedy nižší spotřebu.
Ne všechny kombinované kotle můžeme zavěsit na zeď
Ne všechny kombinované kotle můžeme zavěsit na zeď

Jaký výkon zvolit

Jako u všech ostatních kotlů, i u těch kombinovaných je zásadní zvolit správný výkon. Kontrola výkonu je zajištěna výkonovou modulací – moderní přístroje umí samy zhodnotit, jaká je situace a jaký výkon je právě potřeba.

Výkon kotle se dá zhruba spočítat, a to tak, že u novějších staveb s novými rozvody a topným systémem je na jeden metr čtvereční potřeba mezi 70 a 80 Watty, u starších domů bez izolace je to zhruba dvakrát tolik. Počítat se dá případně i prostor na kubické metry, které se budou vytápět, kdy je potom na jeden metr krychlový prostoru třeba u starších domů asi 80 Wattů, u těch nových kolem 40.

Příklad kombinovaného kotle na tuhá paliva s vysokým výkonem
Příklad kombinovaného kotle na tuhá paliva s vysokým výkonem

Publikováno: 24.9.2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce