reklama

Která z masivních dřevěných podlah je nejvhodnější k pokládce na podlahové topení

Při stavbě domu je jedním z důležitých rozhodnutí způsob vytápění. Oblíbenost podlahového vytápění stále stoupá, jeho výhody snad ani nemusíme popisovat. Často se však investoři ptají na vhodnost kombinace masivní dřevěné podlahy a podlahového topení. Stále panuje obava, že to příliš nejde dohromady. Můžeme vás však ujistit, že volba podlahového topení v kombinaci s masivní podlahou vhodná je! Je však nutné dodržet určité postupy a zvolit správný druh masivní podlahy. Poradíme vám, která masivní podlaha se k pokládce na podlahové topení hodí nejvíce.

Která z masivních dřevěných podlah je nejvhodnější k pokládce na podlahové topení? Je důležité zvolit správný druh podlahy. Poradíme Vám s výběrem.
Která z masivních dřevěných podlah je nejvhodnější k pokládce na podlahové topení

Co hovoří PRO kombinaci masivní podlahy a podlahového topení?

Dřevo je samo o sobě vynikajícím tepelným izolantem a v kombinaci s moderními systémy podlahového vytápění poskytuje uživatelům bezvadný tepelný komfort. Dřevěná podlaha skvěle vypadá, propůjčuje domu jedinečný originální ráz. Pobyt v místnosti, kde je masivní podlaha je velmi příjemný a lidskému organismu přirozený. Každý domov díky masivní podlaze získá zdravé klima.

Podlahové topení pak poskytuje vynikající teplený komfort. Každý, kdo se někdy pohyboval v bytě s podlahovkou, nám musí dát za pravdu. Navíc tepelný komfort srovnatelný s konvenčními topidly typu radiátor získáte s podlahovkou již při teplotě 20 °C, u radiátorů je to 24 °C. Nezanedbatelné jsou tedy i provozní náklady. Proč tedy tyto vynikající vlastnosti dřeva a podlahového vytápění nedat dohromady?

Často se setkáváme s argumentem, že dřevo přes sebe teplo nepustí. To je však ničím nepotvrzený omyl. Dřevo má dobrou schopnost akumulovat teplo. Pravdou je, že trvá trochu déle, než se zahřeje, avšak díky akumulaci bude podlaha teplá ještě dlouhou dobu po tom, co topení vypnete. Navíc dřevěná podlaha sama o sobě není, třeba oproti dlažbě, pocitově nikdy studená. Tento argument tedy skutečně nemá reálné opodstatnění a není proto důvod, proč si nedopřát tepelný komfort podlahovky v kombinaci s úžasnou masivní podlahou.

Dřevěná podlaha sama o sobě není pocitově nikdy studená.
Dřevěná podlaha sama o sobě není pocitově nikdy studená.

Dalším argumentem často bývá, že dřevo stále pracuje – rozpíná se nebo naopak smršťuje působením tepla a vlhkosti. Ano, to je pravda. Dřevo přirozeně pracuje podle toho, jaké vlivy na něj působí. Má schopnost pohlcovat a odevzdávat vlhkost.

Ideálními podmínkami, při kterých si dřevo zachovává požadovanou stálost je relativní vlhkost mezi 50 – 65 % a teplota 20 °C. Což jsou zároveň parametry příznivě působící na lidský organismus. Tedy nic zásadního, co by nebylo možné a vhodné v běžných podmínkách dodržet.

  • Při vysoké vlhkosti dřevo vlhkost pohlcuje - kroutí se, bobtná nebo se jinak deformuje
  • Při nízké vlhkosti dřevo sesychá - mezi palubkami vznikají spáry

Tyto tvarové změny jsou zanedbatelné do délky, problémy mohou činit změny tvaru do šířky. Tomu je však možné předejít jednoduchým opatřením. Na začátku topné sezóny je dobré podlahu zahřívat pozvolna – počítat s rozložením teploty k dosažení té finální na dobu přibližně 14 dnů. To samé pak platí na konci topné sezóny, kdy je nutné teplotu snižovat postupně až do úplného vypnutí podlahovky. To, co způsobuje tvarovou nestálost dřeva jsou prudké změny. Tímto jim předejdete a nehrozí tedy žádné problémy.

Které dřeviny jsou vhodné k pokládce na podlahové topení?

Je zřejmé, že každá dřevina má trochu jiné vlastnosti – jinak se chová měkké dřevo, odlišně pak podlahová prkna z tvrdého masivu. Důležité je také zvolit správnou tloušťku prken. Ta závisí na zvolené dřevině. Každá dřevina jinak propouští teplo, má jiný tepelný odpor. Některé dřeviny tedy vhodné nejsou, ale většina dřevin k pokládce na podlahové topení vhodná je, záleží (mimo jiné) na hustotě dané dřeviny a síle dřeviny. Pokud si nejste v tomto jistí, je určitě vhodné se obrátit na odborníky, kteří vám s výběrem podlahy poradí.

Na podlahové topení můžeme doporučit:

Měkké dřevo:

  • Smrk severský 15x135 mm
  • Borovice severská 15x135 mm
  • Modřín sibiřský 15x135 mm

Tvrdé dřevo:

  • Dub evropský 15x137 mm (21x137 mm)
  • Jasan 15x137 mm (21x137 mm)
  • Kanadský javor, ořech

Uvedené parametry platí pro prkna s šířkou krycí plochy 148 mm.

Zároveň platí, že byste si při koupi podlahových prken měli ověřit na jakou vlhkost jsou prkna vysušena. Ideální vlhkost obsažená v prknech je 9 % (+/- 2%). Prkna s vyšší vlhkostí nejsou pro pokládku na podlahové topení příliš vhodná.

Při dodržení určitých zásad si můžete dopřát kombinaci prakticky jakékoliv masivní dřevěné podlahy v kombinaci s podlahovým vytápěním.
Při dodržení určitých zásad si můžete dopřát kombinaci prakticky jakékoliv masivní dřevěné podlahy v kombinaci s podlahovým vytápěním.

Jaká pravidla je nutné dodržet při pokládce dřevěné podlahy na podlahové topení?

Pokládka masivní podlahy na podlahové topení vyžaduje zkušenosti a preciznost. Rozhodně tedy doporučujeme se při pokládce obrátit na odborníky. Důležité je mít perfektně připravený podklad na pokládku podlahy. U teplovodního podlahového vytápění by cementová nebo anhydritová stěrka měla být dostatečně vysušená a nepřekračovat následující hodnoty:

  • Vlhkost cementové stěrky by neměla být vyšší než 2 %
  • Vlhkost anhydritového potěru by neměla být vyšší než 0,5 %
Pokládku dřevěné podlahy na podlahové topení by měla vždy provádět odborná firma či profesionální podlahář.
Pokládku dřevěné podlahy na podlahové topení by měla vždy provádět odborná firma či profesionální podlahář.

Dokonale připravený podklad je předpokladem bezchybné funkčnosti topení a trvale skvělého vzhledu masivní krytiny. Masivní podlahu je také možné položit na elektrické systémy podlahového vytápění.

Pokládku značně usnadní systém pero – drážka po celém obvodu prkna, odlehčovací drážky zabrání zakřivení a spára vespod prkna po sesazení zvyšuje přesnost při pokládce. To bez výjimky splňují masivní podlahy FeelWood.

Při samotné pokládce je vhodné dodržet 5 mm dilatační spáry ode zdi. Spáru po dokončení pokládky zakryjete podlahovou lištou. Spára umožní podlaze v případě potřeby dostatečně pracovat, předejdete tak nechtěnému zvlnění podlahy.

Pokládku dřevěné podlahy na podlahové topení by měla vždy provádět odborná firma či profesionální podlahář.
Pokládku dřevěné podlahy na podlahové topení by měla vždy provádět odborná firma či profesionální podlahář.

Které další zásady by měly být dodrženy?

Protože po položení masivní podlahy na podlahové topení bude podlaha dále pracovat je také vhodné dodržet další následující zásady, které zajistí bezvadný uživatelský komfort:

  • Maximální teplota povrchu podlahy 26 °C
  • Tepelný odpor všech materiálů (dřevo + lepidlo) by neměl být vyšší než 0,15 m2 K/W (tloušťku vrstvy v metrech vydělíte m2)

Dřevěná masivní podlaha je ideální do všech interiérů. Poskytuje komfort a veškeré výhody, které přírodní materiály mají. Díky masivním podlahám FeelWood se nemusíte vzdávat ani podlahového topení.

Publikováno: 30.11.2018, Autor: Serafin Campestrini (text, foto, video), Profil autora: Redakce