Proti sesuvu sněhu

Proti sesuvu sněhu
Podle současných norem v ČR není povinnost umístit na střechu sněhové zábrany. Nicméně střecha nesmí v zimním období ohrožovat bezpečnost osob pohybujících se v její bezprostřední blízkosti.
reklama

Homogenní vrstva sněhu na střeše může sice působit jako zateplení a snížit tak v zimním období tepelné ztráty vaší chalupy, pokud se ale při tání nebo přitížení novým sněhem uvolní velká část sněhu ze střechy, může dojít k tragédii. Není jistě nutné popisovat, co způsobí pád několika desítek kilogramů ledu z výšky pěti nebo sedmi metrů kolemjdoucímu.

Při vrstvě sněhu 30 cm váží 1 m2 studeného pokryvu přibližně 300 kg

Škody na střeše

Pohyb těžkých sněhových mas po střeše ale dokáže napáchat velké škody i na samotné střešní krytině a na konstrukci střechy. Sníh může strhnout vikýře, antény nebo odvětrání prostupující střechou, poškodit komíny, okapy, polámat tašky v úžlabí atd. Oprava střechy plné sněhu je v zimním období často zásahem na hranici proveditelnosti. Je rozhodně lepší sníh na střeše udržet, zabránit jeho samovolnému sesuvu a nechat jej postupně slehnout a odtávat. To je samozřejmě možné pouze pokud je provedena kvalitní pojistná hydroizolace přesně podle pravidel výrobce střešní krytiny. U šikmé a hladké střechy s dostatečným sklonem je lepší sundat na podzim okapní žlaby a nechat sníh klouzat dolů.

1. Protisněhová taška
2. Subtilní háky Tondach jsou vcelku nenápadné a elegantní

Sněhové háky a tašky

Ochranu proti sesuvu sněhu a jeho pádu ze střechy je možné rozdělit na dva navzájem se doplňující systémy. Prvním z nich jsou sněhové háky či výrobcem krytiny dodávané sněhové tašky. Chrání krytinu tím, že neumožňují posouvání sněhu po ploše střechy a brání tak poškození prostupů, tašek a šablon v úžlabí, výstupků na krytině; a u asfaltových šindelů brání „plešatění“ nebo v horším případě vytrhnutí jednotlivých šablon. U krytin, kde v úžlabí do sebe tašky zařezávají, by měly být osazeny sněhové tašky hustěji, aby tlak sněhu ze dvou stran úžlabní tašky nepolámal.

Protisněhová taška se materiálem ani barevností neliší od tašek základních, ale navíc má téměř neznatelný prstenec na střední vlně, který brání pohybům sněhu.

Zábrana v podobě nadokapních tyčí

Sněhové zábrany

Druhým systémem bránícím sesuvu sněhu jsou sněhové zábrany (občas nazývané sněholamy), které je nutné podle ČSN 73 1901 umisťovat na střechy, z nichž by mohl sníh a led padat na přilehlé komunikace, níže položené střechy či konstrukce, vchody do objektů a podobně. Jde o instalaci mřížových, hřebenových a trubkových zachytávačů. Tato opatření by měla být pro plnou funkčnost kombinována s opatřením prvním – sněhovými háky nebo sněhovými taškami, rozmístěnými po celém povrchu střechy. Jde o to, aby nedocházelo k efektu odrazového můstku vytvořeného ze sněhu nahromaděného u sněholamu, protože další vlny sněhu by se snadno mohly přenést přes takovou „muldu“ a sněhové opatření by ztratilo postupně funkčnost.

Pokud máte krytinu, která ze své podstaty neumožňuje (nebo jen velmi špatně) umístění protisněhových zařízení po celé střeše, je nutné osazovat zmíněné sněhové zábrany (např. celistvé horizontální linie, mřížových sněholamů) v řadách nad sebou. To je typické například pro falcované plechové krytiny, kde se držáky sněholamů přichycují k falcům krytiny samotné speciálními svorkami, do kterých je pak možné osadit např. trubkový sněholam. Aby bylo toto opatření účinné, rozteč by se měla pohybovat podle sklonu střechy a množství sněhu od 4 do 1,5 m. (Více na: www.tondach.cz, www.lindab.cz, www.omak.cz, www.bramac.cz, www.ferel.cz.)

Sníh na střeše zadržují háky rozmístěné po celé její horní části a žebříkový sněholam nad okapem

Když se řekne

Sněhové tašky – mají prstenec na střední vlně. K danému typu krytiny jsou dodávány výrobcem.

Sněhové háky – nahrazují sněhové tašky krytin, u kterých takové tašky nejsou vyráběny, jako např. bobrovka, nebo jsou určeny pro vláknocementové krytiny. U profilovaných krytin se hák věší na tašky, pro které je určen. U vláknocementových krytin nebo šindelů je hák přibit do podkladu – bednění.

Sněholamy – mají často liniový charakter (mřížky, žebříky, hřebeny, trubky). Skládají se z více částí, minimálně z držáku sněholamu a sněholamu samotného. Zvláštní skupinou jsou lopatkové a křížové sněholamy, které nepůsobí po celé délce okapu a jsou tedy jakýmsi hybridem mezi sněholamem a sněhovým hákem či sněhovou taškou.

Slovo architekta

Ing. arch. Jan Pešta
O sněhových zábranách na tradičních lidových stavbách v minulosti toho moc nevíme. Z Čech si vybavuji pouze oblast Šumavy, kde se pokládaly na ploché „alpské“ střechy klády nebo štípané povaly (nahrubo opracované kmeny) a zatěžovaly se kameny.

Pokud jde o novodobé zábrany, pak je nejlepší, aby byly na chalupách co nejméně viditelné. Dost ošklivé jsou hřebeny a mřížky. Doporučuji jen subtilní háky, které dodává třeba Tondach. Jsou vcelku nenápadné a elegantní. Pro větší účinnost by se měly dávat ve více řadách nad sebou.

Takže resumé: Sněhové zábrany co nejméně viditelné; když na pálenou střechu či eternit, pak nejraději háky, na dřevěný šindel třeba odnímatelné klády (kulatinu). Nutné jsou hlavně u patrových domů, kde hrozí újma na zdraví a utržení okapů. U těch přízemních domů, kde nebezpečí při sesuvu sněhu nehrozí, bych spíše doporučil na podzim sundat okapní žlaby.

Detail zábrany tyčového zátarasu

Několik doporučení

  • Eliminovat problémy se sněhovou nadílkou lze vhodným řešením střechy – volit jednoduché šikmé střechy s minimem prostupů a s výrazným přesahem přes obvodové zdivo. Sklon střechy orientujte proti směru převládajících větrů.
  • Účinnou prevenci proti namrzání a sněhu představují elektrické topné kabely, instalované v okapech, žlabech a na střechách. Přichytí se speciální hliníkovou páskou a obalí vrstvou tepelné izolace. Jsou zapojeny na běžnou rozvodnou síť a jejich činnost je řízena automaticky, podle signálů tepelných a vlhkostních čidel.
  • U střech, kde dochází k sesuvu sněhu, zejména u chalup v podhorských a horských oblastech, je možné řešit vnější odvodnění bez žlabů. Voda pak stéká a sníh padá na předem vymezený terén, kde se s tím počítá.

Vybíráme z časopisu Chatař & Chalupář.

Autor: Petr Petříček, Chatař & Chalupář (text), Lindab, Ferel (foto)

Související články

Zkontrolovat střechu je třeba, jakmile roztaje sníh

Zkontrolovat střechu je třeba, jakmile roztaje sníh

Zima je konečně za námi. S jarem přichází čas, kdy musíme pečlivě zkontrolovat stav střechy a okapů a zjistit, zda a v jakém rozsahu je poničil mráz, led, sníh a vítr. Rychlé odhalení závady nám často může ušetřit větší finan ...

Odborník radí: na zimu myslete už v létě

Odborník radí: na zimu myslete už v létě

Letošní extrémní sněhová nadílka zaskočila ty nepřipravené majitele domů ve městech a nížinách, jejichž střechy neměly dostatečné sněhové zábrany, nebo zůstaly úplně bez ochrany. Meteorologové navíc varují, že se máme připrav ...

Jak připravit střechu na zimu

Jak připravit střechu na zimu

Meteorologové varují, že se máme připravit na tuhou zimu. Co můžeme použít jako ochranné střešní prvky krytiny i do extrémních podmínek? To nám poradí odborníci ze společnosti Lindab.

comments powered by Disqus
reklama
komerční sdělení
reklama
reklama
reklama

Redakci pište na email redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2015 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.

Hobby informace a zprávy e-mailem

Chcete-li sledovat aktuální články a soutěže Českého kutila, přihlašte se vaším e-mailem k odběru Pepova zpravodaje.
Přihlášením dávate souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona.