reklama

Nová podlaha v extrémně krátkém čase

Jistě znáte dávnou pravdu, že čas jsou peníze. A v podnikání tohle úsloví platí obzvlášť. Nevyjímaje samozřejmě stavebnictví. A teď si představte, že máte k dispozici několik místností, původně bytů, které můžete pronajmout. Pro velkou konkurenci, která v tomto oboru panuje, je však pro váš úspěch důležité, aby byly prostory zrekonstruované a odpovídaly určitému standardu. Takže kromě mnoha věcí je třeba nechat předělat starou podlahu na novou.

Máme pro Vás radu, jak udělat zcela novou podlahu v extrémně krátkém čase. Plovoucí podlaha Liapor má několik výhod. Zjistěte víc.
Nová podlaha v extrémně krátkém čase

A čím dříve, tím lépe. Kouzlo suché výstavby tkví především v rychlosti a u podlahy toto platí samozřejmě také. Máme pro vás radu, jak udělat zcela novou podlahu v extrémně krátkém čase.

Nová plovoucí podlaha Liapor v extrémně krátkém čase
Nová plovoucí podlaha Liapor v extrémně krátkém čase

Suchá plovoucí podlaha

Řešením je suchá plovoucí podlaha. Pozor neplést s dřevěnou plovoucí podlahou! Konstrukčně se jedná o sádrokartonové desky, které jsou položeny a vzájemně smontovány na suchý vyrovnávací podsyp z Liaporu. Na tyto desky se pak dá instalovat jakákoliv nášlapná finální vrstva, tedy koberec, lamino, PVC, dřevěná podlaha, ale i dlažba apod.

Suchý vyrovnávací podsyp - keramické kamenivo - keramzit LIAPOR
Suchý vyrovnávací podsyp - keramické kamenivo - keramzit LIAPOR

Rychlá pokládka

Způsob pokládky je velmi jednoduchý. Nejprve se samozřejmě odstraní stará nevyhovující podlaha a očistí se podklad.

První vrstvu nové podlahy vytvoří separační fólie, obvykle geotextilie. Na tuto folii se nasype a zarovná vyrovnávací podsyp z Liaporu. Jedná se o velmi lehké keramické kuličky průměru od 1 do 4 mm, které vznikají vypalováním a expandováním starého přírodního jílu. Díky tomu je pak podlaha velmi lehká, což je obrovská výhoda právě u rekonstrukcí domů, a navíc má dobré tepelně-izolační vlastnosti. Zejména v případě starých domů, kdy jsou podlahy velmi hrbolaté, a je potřeba vyrovnat skutečně velké výškové rozdíly, je možné podsyp z Liaporu pokládat v podstatě v libovolné výšce.

Proto se také Liapor s úspěchem používá například k zásypům starých kleneb, trámových stropů apod. Minimální výška podsypu by však neměla být menší než 2 cm. Nanesená vrstva podsypu z Liaporu se ručně zhutní obvykle dřevěnou latí.

Souběžně s přípravou podsypu je důležité začít pokládat sádrokartonové desky. Doporučují se například ve dvou vrstvách desky Knauf F146, které jsou 12,5 mm silné a pokud nebude podlaha vystavována nějaké extrémní zátěži, celkově 25mm dokonale postačí.

Desky se na podsyp pokládají od nejvzdálenější zdi směrem ke dveřím a to v systému pero a drážka. Pro lepší tuhost konstrukce podlahy se v každém případě doporučuje desky ve spojích slepit a navíc prošroubovat.

Kolem obvodu místnosti je rovněž nutné opatřit okraje podlahy – desek – dilatačními páskami. Zcela posledním krokem u stavby nové podlahy je přetmelení spojů a jejich jemné zabroušení. No a můžete pokládat finální nášlapnou vrstvu. Čas stavby ve srovnání s cementovou stěrkou, která musí tvrdnout 3 týdny, je nesrovnatelný. Šikovný řemeslník zvládne celý proces v jednom sledu a v jeden den.

Rychlá pokládka
Rychlá pokládka

Vylepšené vlastnosti

Takto vytvořená nová podlaha má kromě rychlosti pokládky navíc další velkou výhodu. Kombinace sádrokartonových desek a podsypu z Liaporu velmi přispívá k dobré akustice místnosti. Tlumí výrazně kročejový hluk, který by mohl být jinak rušivý. U rekonstrukcí půdních prostor je tento faktor nanejvýš důležitý. A protože plošná hmotnost podlahy je velmi nízká, není ani zatěžována nosná konstrukce stavby. Absence mokrého procesu je rovněž výhodou, zejména tam, kde bývají problémy s vlhkostí.

Detailnější informace i suché podlaze Liapor naleznete na webové stránce www.liapor.cz.

Publikováno: 30.6.2018, Autor: Liapor (text a foto), Profil autora: Redakce