reklama

Ochrana jabloní proti červivosti

To jdete sadem, je horko a prohýbající se větve nabízejí osvěžení. Utrhnete jablíčko, jen tak ho otřete o tričko a zakousnete se. Krásně to křupne, jak se do něj zuby zaboří, zavoní vám pod nos a šťáva na jazyku chutná - tak by to mělo být. Ale žádná radost není kousnout do červivého jablka. Budoucí úrodu však není zase tak těžké včas ochránit. Prostředky k tomu nabízí společnost Lovela Terezín, s.r.o..

i (Zdroj: Lovela)
Poradíme vám, jak se zbavíte červivosti jabloní (Zdroj: Lovela)

Do červivého jablka se asi málokdo rád zakousne. Někdy je na nich vidět, že nebudou stát za nic, ale někdy nás čeká zrada, protože takové jablíčko může být až na otvor, kudy se housenka zavrtala, vymalované jako ze Sněhurky.

Nepřítel se jmenuje obaleč

Červivost způsobuje škůdce, který se jmenuje obaleč jablečný. Motýlí samičky kladou vajíčka na vyvíjející se plody a okolní listy zpravidla v červnu. A jako by na tom nebylo dost, v teplých oblastech jsou obaleči stejně aktivní ještě v srpnu. Z vajíček, která jsou milimetr veliká a vypadají jako mléčně bílá plochá čočka, později s červeným kroužkem uprostřed, se vylíhne hladový červ. Ten se jablkem prokousává k jádřinci. Pak přijdeme my, s chutí si utrhneme jablko a potom nadáváme. Zlobit bychom se ale měli na sebe, že jsme proti nebezpečnému obaleči nezasáhli včas.

Jak na ně
i (Zdroj: Lovela)
Jak na ně

Jak na ně

Dříve se k chemickému zásahu proti obaleči přistupovalo po poměrně složitém počítání mrňavých vajíček na vybrané stovce plůdků a listových růžic: jakmile jsme dvě našli, nebylo proč s postřikem otálet. Bylo to zdlouhavé a jen pro lidi s dobrým zrakem. Kladení vajíček obaleče se v jednotlivých letech v závislosti na teplotě může značně lišit a roli hraje i lokalita, kde naše jabloně rostou.

Nepřítel se jmenuje obaleč
i (Zdroj: Lovela)
Nepřítel se jmenuje obaleč

Pro ochranu je nejdůležitější určit optimální termín ošetření. K tomu pomůže feromonový lapač. Pověsíme ho na jabloň a celkem pohodlně na něm sledujeme počet chycených obalečů – a přesně týden poté, co náletová vlna vyvrcholí (tedy když se obalečů za noc chytne nejvíc), stromy postříkáme. Pokud tento „průzkum bojem“ neprovedeme, ošetříme stromy na přelomu května a června: tento zásah však musíme po deseti až čtrnácti dnech zopakovat.

Chemie pomůže, ale…

Postřikový přípravek Calypso
Postřikový přípravek Calypso (Zdroj: Lovela)
SpinTor použijete i v boji proti mandelinkám
SpinTor použijete i v boji proti mandelinkám (Zdroj: Lovela)

Osvědčené prostředky SpinTor, Calypso 480 SC či Mospilan 20 SP nám ochranu úrody velmi usnadní. Ovšem neznamená to, že udělají všechno za nás a my budeme mezi stromky chodit s rukama v kapsách. Každé dva až tři týdny bychom v době vegetace měli trávu v sadu posekat a ani potom by na zemi neměly zůstat žádné spadané plody, protože by se v nich housenky obaleče mohly celou zimu těšit na to, co nám na jaře nová generace všechno sežere.

Více informací o ochranných prostředcích pro naše jablka na www.lovela.cz.

Publikováno: 3. 6. 2011, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce