reklama

Zabraňte zvěři poničit v zimě stromy a keře na zahradě

Zima je pro rostliny obdobím vegetačního klidu, ovšem pro zvěř je znamením nedostatku potravy. Jakmile kraj pokryje sněhová nadílka, lesní a polní zvěř začne shánět potravu i tam, kam se obvykle po zbylý rok neodváží vstoupit. K chuti přijdou mladé výhonky stromů a rostlin, zvěř okouše i lýko, bez kterého strom uschne. Jak tedy na ochranu před zvěří?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana stromů před zvěří musí být především důsledná

Pokud nemáte dostatečně zabezpečenou zahradu kvalitním oplocením, můžete očekávat nečekané návštěvníky. Proto je důležité ochránit před zvěří alespoň samotné stromy, zvláště ty mladé. U starších dojde s největší pravděpodobností jen k okusu nových pupenů na konci větví a to jen do výšky, kam se zvěř dostane. U mladých stromů může dojít i k okusu lýka. Zde pomůže několik jednoduchých rad.

Zvěř v zimě hledá potravu všude
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zvěř v zimě hledá potravu všude

Mechanická ochrana před zvěří

Kmen lze ochránit před zvěří pletivem či zábalem kmene. K tomu slouží různé chráničky, ať už z plastu či kovu. Výhodou plastové chráničky je její pořizovací cena, ovšem s tím souvisí i životnost. Protože čím levnější plast, tím kratší doba použitelnosti. Již za dvě zimy se plast začne lámat a můžete jít kupovat novou ochranu. Z dlouhodobého hlediska je tedy účinnější zvolit chráničku z kovu, nejlépe pletiva. Pokud pletivo dobře umístíte a zajistíte, máte vyhráno. Pokud nemáte stromů moc, můžete kmeny obehnat i jednoduchým dřevěným plůtkem. Tento způsob je vzhledem k náročnosti ochrany dřeva trochu neefektivní.

Plastová mechanická ochrana je levná
Plastová mechanická ochrana je levná (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Kovová má delší životnost
Kovová má delší životnost (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Před zvěří je potřeba ochránit i keře nebo živé ploty. Zvláště túje velmi trpí po nájezdu hladové zvěře. Pokud máte nově vysazený živý plot a srnky si pochutnají na mladých výhoncích, růst stromků se velmi zpomalí a trvá pak i celou sezónu, než se vzpamatuje. Zde by ovšem plot nebyl moc vhodný, proto je dobré pomoci si chemickou ochranou.

Chemická ochrana před zvěří

Tento způsob ochrany stromů a keřů není žádnou novinkou. Pachové ohradníky se používají již delší dobu v lesnictví. Přípravky se buď stříkají, nebo natírají. Tento způsob není ovšem trvalý, ochrana je zaručena jen omezeně, v závislosti na množství dešťových přeháněk výrobce zaručí jen 2 – 6 měsíců, poté je potřeba aplikaci zopakovat. Výhodou je tedy snadný způsob použití, nevýhodou je vyšší pořizovací cena a kratší doba účinnosti.

Rady našich babiček

Je jen na každém uživateli, který způsob si zvolí, co je pro něj praktičtější. Pokud nechcete sahat po chemii z obchodu ani kupovat a natahovat nevzhledné pletivo, můžete si pomoci někdy méně, někdy více osvědčenými způsoby našich babiček. Několik pramenů uvádí, že zvěř odradí voňavé mýdlo. Nevím tedy, jestli stačí mýdlo nastrouhat a posypat do místa vstupu, či si připravit mýdlový roztok a postříkat jím stromy a keře. Moje babička zas vylévala lógr z kávy na záhony. Často se i používaly lidské vlasy.

Tyto babské rady se zakládají na faktu, že je potřeba zvěři pokazit příjemnou vůni, jež z naší zahrady cítí. V prvé řadě je nutné odstranit lákadla v podobě spadaného ovoce, ať už ponechaného pod stromy nebo vyhozeného na kompost. I když popadaná jablka by se neměla volně na kompostu nechávat v žádném případě, protože při tlení se z nich uvolňují spory plísní. Proto je vždy ještě přikryjte trávou z posledního sekání nebo v kompostu vytvořte dolík, jablka do něj nasypte a okolním materiálem zasypte.

Nenechte pod stromy spadané ovoce, které zvěř přiláká
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Nenechte pod stromy spadané ovoce, které zvěř přiláká

Za poslední zmínku stojí i zvuková ochrana před zvěří. Není na škodu umístit na zahradu větrné zvonkohry, které by mohly rušit vysokou zvěř, pro drobné škůdce, jako jsou kuny či hlodavci, pak zvolte třeba ultrazvukové odpuzovače.

Větrné plašičky také pomohou
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Větrné plašičky také pomohou

Jejich pořizovací cena je v řádu několika stokorun, zvonkohru si můžete vyrobit svépomocí. Ovšem účinnost není zaručena.

Zdroj informací: Pavlína Wagnerová Málková

Publikováno: 19. 2. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce