reklama

Odborníci vám radí

Propadlé a poškozené střechy, zničené okapy a římsy překvapí každou zimu řadu majitelů, kteří své domy před sněhem včas neochránili. Nejdůležitější je samotné řešení střechy, její spád a výběr vhodné střešní krytiny a samozřejmě prevence! Už při projektování střechy by se však mělo myslet i na výběr a množství vhodných bezpečnostních prvků podle dané klimatické oblasti. Při tání bývají nejvíce poškozeny okapy. Jak se bránit a jaké nejčastější problémy vás mohou v zimním období čekat?

Okapy v zimě? Zničené. Proč? Při tání sněhu bývají nejvíce zatěžovány. Jak se bránit a jaké nejčastější problémy můžete v zimním období čekat? Radí Marek.
i (Zdroj: Lindab)
Jaké nejčastější problémy s okapy můžete v zimním období čekat? (Zdroj: Lindab)

Okapy v zimě

1. Jak postupovat, když mám na střeše sníh a bojím se, že mi pokřiví okapy?

Pokud to je již v této fázi, lze pouze očekávat, že se tomu tak nestane, případně sníh ze střechy odstranit. Jakákoli opatření, která by zabránila deformaci podokapních žlabů vlivem sjíždějícího sněhu je zapotřebí provést dřív, než se sníh na střeše objeví, nejlépe při realizaci stavby. Pokud nechceme, aby sníh ze střechy sjížděl ať už kvůli bezpečnému pohybu osob, nebo z důvodu poničení podokapních žlabu, je nutné střechu zabezpečit sněhovými zábranami: nejčastějí se používají sněhové zábrany trubkové, které se podle sněhové oblasti, sklonu střechy, a délky krovu rozmístí v jedné a více řadách po obvodu střechy.

Pokud nám sjíždějící sníh nevadí, a potřebujeme pouze zabránit poničení podokapních žlabů, lze použít systém zpevňujících háčků, které celý okap zpevní. Takové řešení nabízí okapový systém Lindab Rainline. Dalším řešením je zapuštění okapového systému pod úroveň dráhy sjíždějícího sněhu, což lze provést pouze v některých případech. Také lze na zimní období demontovat okapový systém, což bylo zvykem zvláště v horských oblastech. Pokud jste se rozhodli pro tento způsob řešení, je vhodné použít okapový systém Lindab Rainline, který lze díky technologii stavebnicového systému sestavit i demontovat snadno. V horských oblastech bych se ovšem držel spíše řešení s použitím kvalitních sněhových zábran, například z řady Lindab Protectline nebo Safety.

2. Jak z okapů dostat led, aby nepřetékaly?

Již při montáži okapového systému je nutné dbát na to, aby přední hrana podokapního žlabu byla o něco níž, než je hrana zadní. Pokud nám v takto provedeném okapu zamrzne voda, tak při tání poteče směrem od fasády a nedojde tak ke škodám, které by vznikly promáčením stěn.

Odborníci vám radí: okapy v zimě
i (Zdroj: Lindab)
Jak z okapů dostat led, aby nepřetékaly? (Zdroj: Lindab)

3. Dá se nějak preventivně připravit na to, aby poškození okapů sněhem nehrozilo? Jaké prostředky existují a kolik za ně zaplatíme?

Řešením je umístit žlaby i svody hluboko pod hranu střechy, kde zůstanou chráněny před sesuvem sněhu. Tato technologie je běžně využívaná na horách, nelze ji však uplatnit zdaleka ve všech případech. Nebo lze, jak píši výše, na zimu okapy demontovat, tady oceníte okapový systém Lindab Rainline, který je stavebnicový. V horských oblastech bych se ovšem držel spíše řešení s použitím kvalitních sněhových zábran. Kompletní systém dvou tyčových protisněhových zábran na 6 m vyjde na 6958 Kč (Lindab Protectline), nebo 4252 Kč - řada Lindab Safety.

4. Jsou například nějaké další problémy, které mohou s okapy či jinými střešními prvky v zimě nastat?

Mezi dalšími problémy související se zamrznutím vody v okapovém systému, je prasknutí svodové roury. Příčinou je rozpínající se led, a to většinou v místě kde je roura spojená (tzv. falc). Je vhodné osadit svodové roury falcem směrem od fasády, tak aby při následném tání sněhu, nedocházelo k zatékání na fasádu v místě porušeného svodu.

Odborníci vám radí: okapy v zimě
i (Zdroj: Lindab)
Sníh může při sesuvu ze střechy poškodit okap (Zdroj: Lindab)

5. Na garáži mám střechu z pozinkovaného plechu starou asi 25 let. Zhruba 8 nebo 10 let řeším stejný problém, kdy se vždy na stejném místě přibližně rok od nového nátěru barva začne loupat. Neloupe se v celé ploše, ale vždy na konkrétním místě. Můžete mi popsat postup, jak střechu ošetřit, aby se sloupnutí neopakovalo? Byl bych rád, kdybyste mi sdělili i název barvy, která je nejvhodnější?

Pokud je střecha již zasažena loupáním je sanace složitější než v případě "zdravého" nátěru, který se průběžně obnovuje novými vrstvami. Bez ohledu na použitou nátěrovou hmotu je třeba nejdříve ošetřit podklad a zbavit se zcela odloupaných částí. Postižená místa je třeba obrousit brusným kotoučem, nejlépe až na kovový základ, hrany do ztracena. Přilnavé plochy barvy stačí zdrsnit. Důvod proč se vám barva nejdříve opakovaně loupe, je právě přítomnost nepřilnavých ploch které se oddělí i s novým nátěrem. Proto se to děje na stále stejných místech.

Délka životnosti nového nátěru bude přímo úměrná kvalitě barvy - tzn. i její ceně. Můžete volit z vodou-ředitelných barev, polyuretanových barev nebo různých speciálních reaktivních nátěrů. Rozhodně doporučuji vícevrstvý nátěr. Základ a finál. I tak Vás ale čeká spousta práce, protože klasický pozink vyžaduje pravidelnou údržbu. Vzhledem k tomu, že se jedná o střechu garáže, která nebude mít více než 20 m2, uvažoval bych ve Vašem případě o kompletní výměně za moderní bezúdržbovou falcovou nebo profilovanou krytinu, nebo krytinu z trapézového plechu, které jsou již během výroby opatřeny speciální extra odolnou povrchovou vrstvou barevného Polyesteru nebo HB Polyesteru. Díky tomu odpadá starost s natíráním či rezavěním. Nabídka obsahuje různé typy krytin s rozdílnou výškou vlny a profilací a více než 19 barev v lesklých, matných i metalických odstínech. Životnost těchto krytin je nejméně 40 let, prověřeno v drsných skandinávských podmínkách, odkud pochází. Budete tak mít po starostech téměř do konce života, což jistě stojí za zvážení.

Více naleznete na www.lindabstrechy.cz.

Publikováno: 15.1.2021, Autor: Lindab (text a foto), Profil autora: Redakce