reklama

Odhlučnění zdí v domě

Instalací zvukové izolace v bytě výrazně zlepšíme odhlučnění svých vlastních činností a také snížíme hladinu hluku od sousedů. Je lepší investovat do izolačních materiálů než do výloh za soudní řízení kvůli narušování sousedských vztahů. Ne všichni musí mít pochopení pro poslech naší muziky a stejně tak my se nemusíme rozčilovat nad intenzivním bujarým životem od sousedů.

Nemusíme mít v bytě zrovna nahrávací studio, ale pokud slyšíme, co dávají v televizi u sousedů, je jasné, že i oni slyší, co se u vás děje. Naštěstí lze takové situaci zabránit odhlučněním zdí a stropů.
Odhlučnění zdí v domě

Náš život se odehrává v hluku, ať už přiměřeném nebo v tom obtěžujícím. Představme si člověka, který pracuje na stavbě, kde je vystavován pracovnímu ruchu minimálně 8 hodin. K tomu připočtěme rušný život na ulicích, hluk aut, hluk v obchodech. Je pochopitelné, že když je doma, chce mít klid. A nejlépe ticho. Jenže - co čert nechce - u sousedů mají neposedné děti, štěkajícího psíka, nahluchlého dědečka a temperamentní paní domácnosti. A to všechno rezonuje přes stěnu až k nerudnému pánovi, který si přeje jen jediné - použít dynamit a nebo izolaci.

Při rekonstrukci bytu je dobré dbát i na akustickou a tepelnou izolaci
Při rekonstrukci bytu je dobré dbát i na akustickou a tepelnou izolaci

Nejprve se podíváme, co o hluku říká zákon. Takové věci řeší občanský zákoník v kapitole "občanské soužití". Pokud máte pocit, že jsou vaši sousedé hluční až přespříliš a nebo naopak se obáváte, že vaše aktivity by mohly obtěžovat okolí nepřiměřeným hlukem, je nejrozumnější nechat si hladinu hluku změřit. Optimální hladina hluku, který lidský organismus vnímá jako snesitelný, je okolo 40 dB. Hluk nad 50 dB už je při dlouhodobé zátěži zdravotně rizikový a intenzivní hluk od 80 dB už může naše zdraví, zejména sluch vážně poškodit. Po změření hladiny hluku máme dvě možnosti - buď v případě hluku od sousedů ty dotyčné upozornit a podle potřeby pak vše řešit s přivolanou policií a nebo izolovat.

Akustická izolace

Na akustické izolaci se opravdu nevyplatí šetřit. Nakonec samotný materiál nestojí nijak závratné sumy, horší to už je s prací odborníka, který vám tuto izolaci provede. Nejlevnějším a vcelku dobrým řešením je rozestavit v místnosti nábytek - zejména velké šatní skříně nebo knihovnu tak, aby odhlučňoval spojovací zeď mezi vámi a sousedy. Klasický byt pak nabízí možnost postavit jako akustickou izolační stěnu sádrokartonovou příčku s výplní z minerální vaty. Tato varianta je poměrně levná a pokud zvládneme sami stěnu ze sádrokartonu postavit, ušetříme dost značný obnos za práci řemeslníků.

Při průměrné ceně od 50 Kč za 1 m² sádrokartonové desky a 120 Kč za 1 m² minerální vaty se dostaneme na cenu cca 3000 - 4000 Kč za plochu 20 m². Renomované firmy nám nabídnou cenu od 15000 Kč výše, takže si raz dva spočítáme, kolik zaplatíme za práci. Budeme-li používat sádrokartonové desky, můžeme zvolit modré akustické desky Knauf SILENTBOARD s tloušťkou 12,5 mm, které dokáží pohltit hluk až do 76 dB, jsou složené ze sádrového jádra a barytu s příměsí povrchově aktivních látek a vláken pro vysokou hmotnost a akustickou pružnost. Desky jsou modré a jsou nehořlavé.

Ukázka upevnění sádrokartonových desek na rám
Ukázka upevnění sádrokartonových desek na rám

V současné době můžeme vybírat z několika variant odhlučnění zdí a místností. Fyzikální zákon nám říká, že zvuk se hůře nese přes hustý materiál. Proto je nejprve nutné zjistit, z čeho jsou naše zdi postaveny. Vůbec nejhorší variantou je panel, který jako monolitická substance téměř bez spár vede zvuk úplně báječně. Slyšet ovšem v paneláku, jak se v osmém patře hádají manželé, kam pojedou na dovolenou, v přízemí sousedka vysává koberce a o dva vchody dál sledují fotbalový zápas, není žádné terno.

O něco lépe jsou na tom pórobetonové tvárnice nebo duté cihly. U všech těchto materiálů je možné použít lisované akustické desky. Pro zvýšení izolačních vlastností je lepší desky přilepit na dřevěný rošt místo přímo na stěnu. Tím eliminujeme hluk v obou směrech - jak od nás, tak k nám. Dřevěný rošt vytvoří předstěnu, která bude pružná a bude obsahovat vzduchovou kapsu. Pokud potřebujeme odhlučnit pouze naši stěnu směrem k sousedům, použijeme lisované desky přímo na stávající zeď. Takto odizolujeme zdi od běžného denního hluku.

Prostor mezi stěnou pokoje a sádrokartonem je ideální vyplnit minerální vatou
Prostor mezi stěnou pokoje a sádrokartonem je ideální vyplnit minerální vatou

Musíme brát ovšem v potaz, že i když odizolujeme zdi, hluk tím přesto nemusí vymizet. A to proto, že se bude dále nést podlahou, stropem nebo potrubím. Definitivního odstranění hluku tak asi nedocílíme.

Kročejový hluk

Díky nevhodně zvolenému materiálu ve stropech a podlahách mohou sousedé zcela jasně identifikovat, kolikrát za noc jsme navštívili ledničku a v kolik hodin vstáváme do práce. A to nemusíme ani nijak dupat nebo běhat doma na jehlových podpatcích. Potřebujeme odhlučnit podlahu? V první řadě bychom měli vědět, za jakého materiálu je postavena. Ideální by bylo, kdyby byla tvořena několika vrstvami a my bychom mohli odstranit tu poslední a vytvořit novou, izolující hluk.

Vrstvená podlaha by tam měla mít pevný podklad (panel, beton, hurdisky), na ní desky z minerální vlny nebo dřevovláknité desky, které mají tepelné a zvukové izolační vlastnosti a zároveň podlahu vyrovnávají. Potom desky, které rozvádí tlak - OSB desky, dřevotříska nebo speciální pochozí desky. Protože většina těchto desek má tendenci později vrzat, je lepší vytvořit dvě vrstvy křížem přes sebe. Mirelon poslouží jako kročejová tenkovrstvá izolace. No a na závěr nová podlaha. Takto vrstvená podlaha je poměrně vysoká a děláme-li novou podlahu v již funkčním bytě, musíme vzít v úvahu dveře do místnosti, které bude nejspíš potřeba zkrátit.

Nákres vrstev izolace podlahy názorně ukazuje, co všechno by měla odhlučněná podlaha splňovat
Nákres vrstev izolace podlahy názorně ukazuje, co všechno by měla odhlučněná podlaha splňovat

Aby se hluk dále nešířil mezerami mezi stěnou a podlahou, použijeme speciální gumové distanční pásky, které splní izolační povinnost v těchto mezerách.

Odhlučnění stropu

Volba padá jednoznačně na zřízení zavěšených podhledů. V první řadě je nutné zavěsit nosný rastr podhledu, který by vždy měla provádět renomovaná firma. Zde se na práci odborníků nevyplatí šetřit, protože při nesprávném výpočtu nosnosti nebo špatně zvolených kotvících prvcích může dojít ke zřícení celé konstrukce a můžeme tak ohrozit nejen sebe na zdraví, ale i na životě. Paradoxně nadměrné množství použitých kotevních závěsů na upevnění rastru může vést k přenosu vibrací a tím šíření hluku zpět do místnosti. K tomu použijeme tzv. akustické silentblokové přerušovače vibrací. Po zavěšení rastru na kotvy je nutné prostor vyplnit minerální vatou, která bude působit jako akustický absorbér. Rastr posléze zaklopíme podhledovými deskami.

Akustické stropní podhledy mohou být i velmi dekorativní
Akustické stropní podhledy mohou být i velmi dekorativní

Do odhlučňování místností se můžeme pustit sami, ale rada odborníka, popř. odborná pomoc nám jistě nebude na škodu. Zejména co se týče stropů a podlah, tady bychom mohli napáchat, i když v dobrém úmyslu, i nenapravitelné škody. A jistota kvalitně a bezpečně odvedené práce za těch pár korun navíc jistě stojí.

Publikováno: 17.5.2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce