Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic

Budete letos pálit čarodějnice? Myslím, že je to skoro zbytečná otázka. Nejen na vesnicích ale i ve městech vzplanou na konci dubna hranice, budou se opékat buřtíky a mnohde, bohužel, vyjedou hasičské vozy. Snad nám náladu nepokazí počasí a přejeme vám tedy, abyste si ji nepokazili zbytečně ani sami a místo pod rozkvetlou třešní neskončili druhý den v nemocnici.

reklama

Tradice pálení čarodějnických ohňů v noci z 30. dubna na 1. května je poměrně dlouhá a známá i v mnoha dalších evropských zemích.

Hranice je letos nachystaná a naštěstí to neskončilo "antikutilským" článkem o tom, jak kamarád spadl i s pilou rovnou na beton. Příště raději řezat na zemi nebo na podpěrách.

Nejprve se na vyvýšených místech zapalovaly velké ohně na ochranu před zlými duchy a démony. Teprve později se začala pálit smolná košťata, která se vyhazovala do vzduchu. Popel z takových hranic měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody a na polích i plodnosti hospodářského dobytka. Mladí lidé přes hranice skákali také proto, aby byli dlouho mladí, zdraví a plodní.

Lidé věřili, že v magickou Filipojakubskou noc se čarodějnice slétají na sabaty, otevírají se jeskyně s poklady a nečisté síly mají největší moc. Právě na ochranu před nimi se zapalovaly velké ohně, při kterých se lidé shromažďovali.

Dnes se na „Čarodějnice“ slaví i začátek měsíce lásky a očekávání léta, na některých místech se staví „májka“, vysoký holý, na špici věncem ozdobený kmen, který pak mladí muži z vesnice celý měsíc hlídají, aby je ti z okolních vesnic neukradli. Při oslavách tohoto svátku se pořádají i různé soutěže, karnevaly a vystoupení především pro děti.

Na hranicích hoří figuríny nebo loutky čarodějnic, o půlnoci vyrážejí nadšenci s třešňovou větví, aby prvním májovým polibkem zachránili před uschnutím své přítelkyně a kamarádky.

Bohužel při čarodějnických oslavách teče proudem i alkohol a zapomíná se na bezpečnost, takže některé ohně končí i požárem. Pokud se nějaké takové oslavy zúčastníte nebo ji i pořádáte, nezapomeňte, že konání velkého ohně se musí ohlašovat požárníkům. Dobré je mít po ruce i hasicí přístroje a hlavně hlídat děti. Ty totiž při opékání špekáčků, soutěžení či sledování některých vystoupení lehko zapomenou na to, že oheň je stále hladový a nebezpečný.

Přejeme krásné a hlavně bezpečné oslavy. Pokud budete mít chuť, pochlubte se nám v naší galerii nebo na Facebooku, jak se slaví u vás, budeme se těšit.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Čarodějnice jako z pohádky

Čarodějnice jako z pohádky

Chystáte se na čarodějnice a chcete si i doma udělat trochu strašidelnou atmosféru? Můžete si s dětmi vyrobit maňásky. A že nevíte jak? Stačí kousek novin, pár odstřižků látek, šikovné ruce a maňásek je na světě. S první lout ...


Snazaroo - zaklínadlo pro barvičky

Snazaroo - zaklínadlo pro barvičky

Únor je měsíc karnevalů a správné namaskování se hodí nejen na letní zábavu. K masce patří i správné pomalování, tak vyzkoušejte Snazaroo. Že to zní záhadně a nevíte, co to je? Jednoduše, barvy na obličej, se kterými si užijí ...


Desatero proti požárům

Desatero proti požárům

Léto je v plném proudu, děti si užívají prázdniny a dospělí se těší nebo právě prožívají dovolenou. I toto odpočinkové období však není bez rizik. Aby nějaká mimořádná událost nenarušila chvíle pohody a nedošlo ke zbytečným ú ...


comments powered by Disqus
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Redakci pište na email redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2016 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.

Hobby informace a zprávy e-mailem

Chcete-li sledovat aktuální články a soutěže Českého kutila, přihlašte se vaším e-mailem k odběru Pepova zpravodaje.
Přihlášením dávate souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona.

×