reklama

Perfektní podlahu z masivu dokážete položit sami

Kdo byl nucen určitou část života doma šlapat po PVC, linoleu a nebo laminátové plovoucí podlaze, nepochybně zatoužil mít podlahu z masivu. Tyto materiály prošly sice opravdu pozoruhodným vývojem, ale dřevo je dřevo. Je to kus přírody, dar z obnovitelného zdroje, historie, ale i budoucnost bydlení. I mezi těmito podlahami je ovšem třeba vybírat. Jejich pořízení představuje větší investici a tak je žádoucí rozhlédnout se po tom nejkvalitnějším. Sem jednoznačně patří novinka společnosti Serafin Campestrini s.r.o., známé jako Palubky SECA z Borohrádku - dřevěná masivní podlaha FEEL WOOD.

Pokládku podlahy z masivu zvládnete i Vy sami. V našem videu Vám ukážeme, jak si takovou kvalitní masivní podlahu položit svépomoci.
Perfektní podlahu z masivu dokážete položit sami

Ti, kdo úctyhodnou tradici rodinného dřevařského podniku Serafina Campestriniho založeného roku 1915 v Rakousku u nás ve východočeském Borohrádku od roku 1993 rozvíjejí, vzdávají podlahami FEEL WOOD hold jedinečnosti dřeva. Každé prkno je opracované z jednoho kusu. Moc nepřeženeme, když ho označíme za jemně broušený originál. A protože i technologie výrobku je na vysoké úrovni, nabídnutý systém dovoluje podlahu položit rychle a přesně. Podlahy dodávají již povrchově upravené přírodními oleji, nebo UV lakem. Podlahu stačí tedy „jen položit“. Moderní linka na povrchové úpravy zvládne taky kartáčování, barvení či postaršení tzv. povrchy Antique.

Pokládku podlahy z masivu zvládnete sami
Pokládku podlahy z masivu zvládnete sami

„Příroda je náš design“

To vůbec není špatný slogan, který používají. Hlavně, jak se říká, "sedí". Tyto podlahovky odhalují, jak střídání ročních dob zformovalo vždy jedinečnou kresbu let a barevný tón. Je to materiál, který dýchá, voní a je příjemný na dotyk i pro alergiky. To potvrdí každý, kdo podlahu z masivního dřeva má či se po ní prošel bosými chodidly.

„Příroda je náš design“
„Příroda je náš design“

Který strom máte nejraději

Smrk severský patří mezi nejpoužívanější dřeviny. Je konstrukčně pružný a lehký. Má rozumnou cenu. Podlaha z něj je světle okrová s méně výraznou kresbou takže teple rozsvítí i tmavší interiéry. Severskou borovici těží výhradně tam, kde doroste dřevo s velkým obsahem pryskyřice. Má výraznou kresbu. Suky jsou zbarvené od medově žluté přes růžovou až do červenohněda. Mezi nejtvrdší jehličnaté dřeviny patří sibiřský modřín. SECA ho odtamtud dováží. Dřevo je červenohnědé v různých odstínech s výraznou kresbou. Hustota jeho let dává modřínovým podlahám jedinečný vzhled. Odolný je dub evropský: pro kresbu, barvu a tvrdost patří mezi nejpoužívanější podlahové dřeviny. U dubu si můžete vybrat – varianta Natural má minimum malých zdravých suků a Rustikal větší barevnou rozmanitost a výraznější suky. Na přání v této firmě umí vyrobit i podlahy bukové, z jasanu, javorové a nebo z ořechu.

Který strom máte nejraději
Který strom máte nejraději

Podlaha šroubovaná na dřevěný rošt

Masivní podlahy se pokládají na rošt, na OSB desky, na beton a nebo plovoucím způsobem pomocí sponek. Podlahy na sponkách, na roštu a na deskách zvládne pečlivý kutil sám. Prostor mezi latěmi a hranoly roštu může před zaklopením podlahou vyplnit tepelným izolantem. Rošt se pokládá kolmo k směru podlahových prken. Srovná se a ukotví, aby byl dostatečně pevný. Vzdálenost mezi latěmi by měla být menší, než pětadvacetinásobek tloušťky podlahy. Mezi stěnou a první řadou prken vymezte klínky minimálně patnáct milimetrů. Položte první řadu prken drážkou směrem ke zdi. Zarovnejte a zašroubujte do hranolku shora. Následující prkna šroubujte skrytě skrz pero. Dobré je si otvory pro šrouby předvrtat. Poslední řadu prken je opět třeba našroubovat shora.

Podlaha šroubovaná na dřevěný rošt
Podlaha šroubovaná na dřevěný rošt

Pokládka podlahy „plovoucím způsobem“ na ocelové sponky

Masivní podlahu pokládáme na suchý, rovný a hladký podklad. Následuje parotěsná zábrana z PE fólie a korková nebo jiná podložka pro zvukovou izolaci. Pak do sebe zatlačte spony pro pokládku tak, aby vytvořily řetězy sedmdesát centimetrů od sebe. Tento moderní systém činí pokládku skutečně relativně snadnou. První sponku rozpulte v polovině a dřevěné klíny umístěte mezi stěnu a první řadu prken tak, aby vznikla spára pět milimetrů na metr délky. U dalších řad prken jen budete zasouvat pero do drážky. Lehce doklepnete. Slepíte čelní konce prken a po vytvrdnutí lepidla odstraníte klínky vymezující spáru u stěn.

Podlaha šroubovaná na dřevěný rošt
Podlaha šroubovaná na dřevěný rošt

Pokládka podlahy celoplošným lepením

Podklad musíme dobře napenetrovat a teprve pak použijeme lepidlo. Naneseme je na takovou plochu, kterou dokážeme prkny zaklopit, než zavadne. Pokud se nám nepodaří prkna přilepit na celé ploše, může podlaha vrzat. Podobně jako u pokládání profilů na rošt bychom měli podél stěn nechat asi centimetrovou mezeru. Pro ukotvení podlahovky na OSB či prkna hřeby nebo vruty platí totéž, co v případě roštu. Ve spoji dalších prken nemají vzniknout mezery. Lepidlu bychom měli dát čas vyzrát – podle použitého druhu pár hodin nebo i dní. Podlaha může být i přímo na betonu, ale pro nutnost dodržet technologické zvláštnosti by tento způsob měli dělat odborníci.

Pokládka podlahy celoplošným lepením
Pokládka podlahy celoplošným lepením

Co je „mikrofáze“?

Toto slovo znamená, že hrana podlahového profilu je skosená, což podlahu zvýrazní. Mikrofáze je zvlášť naimpregnovaná. Tak jí k zámku nepronikne vlhkost.

Co je „mikrofáze“?
Co je „mikrofáze“?

Montáž je lepší svěřit odborníkům

I přes to, že si podlahu můžete položit sami, doporučujeme, aby montáž podlahy prováděla odborná firma. Pokud se přece jen rozhodnete pro montáž svépomocí, měli byste postup konzultovat s podlaháři nebo topenáři (v případě instalace podlahového topení). Velmi důležité je také dodržet odborné rady, návody a postupy.

Kde koupit podlahy Feel Wood?

Další informace včetně videí různých typů pokládek a přehled prodejních míst naleznete na www.secacz.cz.

Publikováno: 29.6.2014, Autor: Jiří Jan (text), Serafin Campestrini, s.r.o. (foto), Profil autora: Redakce