reklama

Snadné podkrokevní zateplení skelnou vatou krok za krokem

Pokud máte nosní konstrukci a střechu v dobrém stavu, můžete zateplit podkroví bez nutnosti dalších větších zásahů a stavebních úprav. Zvolte podkrokevní zateplení, které se provádí zevnitř stavby. Využitím prostoru mezi krokvemi a použitím kvalitní parozábrany získáte dokonalé zateplení velmi jednoduše.

Pokud máte funkční střechu a chcete dodatečně zateplit podkroví, zvolte podkrokevní zateplení. Instaluje se jednoduše zevnitř stavby.
Snadné podkrokevní zateplení skelnou vatou krok za krokem

Pro větší efektivnost zateplení a využití prostoru mezi krokvemi, zkombinujte mezikrokevní a podkrokevní zateplení. Jako tepelnou izolaci můžete zvolit skelnou vatu nebo izolační desky (např. z polyuretanu). Vata je měkká a poddajná, pracuje se s ní proto mnohem pohodlněji. Snadno se přizpůsobí nerovnostem a nehrozí zbytečné izolační ztráty mezi materiálem a krokvemi. Dodává se v rolích a pokud je správně nadimenzovaná, dokonale vyplní prostor a drží na místě i bez další montáže. Navíc se jedná o přirozeně nehořlavý materiál.

Skelná vata se prodává stlačená a zabalená v rolích
Skelná vata se prodává stlačená a zabalená v rolích

Pevné desky z polyuretanu se dají také snadno přizpůsobit prostoru řezáním, ale je nutné být opravdu pečlivý a měřit co nejpřesněji. Desky nemusí na místě držet samostatně a je nutné je přiskrutkovat nebo přilepit. Výhodou je, že jsou oproti vatě tenčí, zaberou tedy méně místa. Díky tomu, že jsou pevné, je možné na ně pokládat latě a střešní krytinu, hodí se tedy spíš na nadkrokevní zateplování, kdy se na ně dále pokládá střešní krytina. Další nevýhodou je jejich hořlavost.

Levný polystyren není pro zateplování střech vhodný vůbec. Pokud máte dřevěnou chatku a chcete použít přírodnější materiál, nabízí se dřevovláknitá izolace, izolace z ovčí vlny, z konopí nebo lnu. Tady ale počítejte s vyšší cenou.

Máme pro vás i další články na téma zateplení. Přečtěte si například odborný článek o zateplení fasády.

Parozábranu můžeme k dřevěným latím přibít stavební sponkovačkou
Parozábranu můžeme k dřevěným latím přibít stavební sponkovačkou

Při zateplování podkroví budeme dále potřebovat kvalitní parozábranu, která zabraňuje pronikání vodní páry z vnitřního prostředí stavby. Tím zvyšuje účinnost a životnost zateplení. Kvalitní parozábrana zabraňuje také poškození nosných částí vlivem kondenzace vodních par. Jedná se o neprodyšnou, parostěnnou fólii. Nejčastěji je vyrobena z polyethylenu a zesílena výztužnou mřížkou. Dalším typem je parostěnná fólie opatřená hliníkovou reflexní vrstvou. Hliníková vrstva má za úkol odrážet sálavé teplo zpět do interiéru, čím navyšuje funkci zateplení a šetří energii v zimě.

Parozábrana pro zateplení může být opatřena navíc hliníkovou vrstvou
Parozábrana pro zateplení může být opatřena navíc hliníkovou vrstvou

Postup podkrokevního zateplení skelnou vatou

Pro práci budete potřebovat dostatek skelné vaty v rolích. Tloušťku izolace zvolte stejnou jako je výška krokví. Dále budete potřebovat speciální dlouhý nůž, vhodnou parozábranu, speciální pásku pro lepení parozábrany a dřevěné nebo hliníkové latě pro ukotvení druhé vrstvy – podkrokevní izolace. Dále si připravte metr, tmavý fix, provázek nebo drát pro případné uchycení vaty, vrtačku a vhodné vruty. Může se vám hodit také sponkovačka, kladivo a hřebíky. Nakonec budete potřebovat bednění, kterým celou izolaci uzavřete a vytvoříte pohledovou stěnu.

A víte, jak provést zateplení nad krokvemi? Přečtěte si i náš další článek, kde se dozvíte, jak na to.

Pásy skelné vaty nařežte na šířku mezery mezi krokvemi a přidejte 20 až 30 mm rezervu. Vata je měkká, dobře do volného místa zapadne. Díky několika centimetrům navíc se na místě i udrží a dokonale vyplní nerovnosti a škvíry. Délku si naneste pomocnou laťkou a naznačte fixem. Rovnou laťku můžete použít i jako vodící lištu a řez vézt podél ní. Řežte kolmo na materiál speciálním dlouhým nožem. Proměřujte jednotlivé šířky samostatně. Pokud se rozměry liší, označte si, které díly patří do kterého prostoru mezi krokvemi.

Potřebnou délku si přeneste na izolaci a odřežte dlouhým nožem
Potřebnou délku si přeneste na izolaci a odřežte dlouhým nožem

Instalujte první vrstvu izolace, čímž vytvoříte mezikrokevní zateplení. Skelnou vatu vkládejte odzdola nahoru do příslušného prostoru mezi krokvemi. Jednotlivé díly vkládejte tak, aby lícovaly s krokvemi a pečlivě vatu vtlačte do mezikrokevního prostoru. Při práci dbejte na to, aby při styku s krokvemi a mezi jednotlivými díly nezůstávaly mezery. Veškerý prostor musí být pečlivě vyplněn.

Skelnou vatu vkládejte pečlivě, aby byl veškerý prostor a mezery vyplněné
Skelnou vatu vkládejte pečlivě, aby byl veškerý prostor a mezery vyplněné

Pokud izolace mezi krokvemi nedrží samovolně, můžete ji ukotvit pomocí vázacího drátu, případně pevného provázku. Drát či provázek upevněte na krokve hřebíkem s větší hlavičkou nebo sponkovačkou, omotejte kolem krokve a potáhněte na potřebném místě pod izolací. Stejným způsobem ho upevněte na vedlejší krokev.

Ukázka upevnění vaty pomocí vázacího drátu
Ukázka upevnění vaty pomocí vázacího drátu

Nainstalujte dřevěné nebo hliníkové latě pro vložení druhé vrstvy izolace. Latě veďte vodorovně a upevněte je na krokve. Šířku mezery volte prakticky podle šířky skelné vaty, čímž se vám budou snadněji nařezávat díly pro vyplnění. Díky změně směru druhé vrstvy maximálně zamezíte tepelným ztrátám. Dřevo dobře odvádí teplo, proto krokve fungují jako tepelné mosty a je potřeba je také zaizolovat. Materiál opět vkládejte pečlivě, aby byly vyplněné veškeré mezery a překryjte jednotlivé krokve. I tady je možné využít zabezpečení materiálu vázacím drátem nebo provázkem.

Správně udělané zateplení ušetří nemalé finanční prostředky. Podívejte se i na náš další článek, jak můžete ušetřit za energie.

Latě pro podkrokevní zateplení veďte vodorovně a upevněte na krokve
Latě pro podkrokevní zateplení veďte vodorovně a upevněte na krokve

Parozábranu je možné instalovat také mezi izolační vrstvy, tedy již na mezikrokevní zateplení. Praktičtější je ale umístit fólii až na podkrokevní zateplení, aby nedošlo ke zbytečnému poškození při montáži vodícího roštu. Pracujte pečlivě a opatrně. Trhliny a mezery sníží funkčnost neprodyšné fólie. Pokud jste použili dřevěné hranoly, můžete fólii připevnit nastřelovací sponkovačkou. Každou sponku je nutné přelepit. Na hliníkovou konstrukci je potřeba parozábranu vhodně přilepit, třeba pomocí speciálního tmele v kartuši. Parotěsná fólie se instaluje v horizontálním směru a v místě napojování další fólie ponechte přesah aspoň 10 cm. Jednotlivé díly spojte přelepením lepící pásky na to určené. Na každé straně střešní plochy ponechte zhruba 20 cm pro napojení na obvodovou stěnu podkroví. Na stěnu přilepte fólii tmelem.

Parostěnnou fólii připevněte na celý povrch zateplení
Parostěnnou fólii připevněte na celý povrch zateplení

Nakonec celé zateplení uzavřete. Nainstalujte sádrokartonové nebo dřevěné desky. Tím vytvoříte celistvou pohledovou část. Tu můžete následně vystěrkovat, vymalovat nebo vytapetovat. Pokud použijete dřevěné palubky, doporučujeme zdvojit rošt, aby velké množství vrutů nebo hřebíků nesnižovalo účinnost parozábrany pod přípustnou mez.

Nakonec na zateplení instalujte sádrokartonové desky
Nakonec na zateplení instalujte sádrokartonové desky

TIP:

Nezapomínejte ani na zateplení oken. Máme pro vás jednoduchý tip - vyzkoušejte fólie od tesa, které jsme vyzkoušeli za vás!

Publikováno: 21.8.2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce