Potřebujete zateplit podkroví?

Potřebujete zateplit podkroví?

Je známo, že kvalitní izolací střechy lze ušetřit až 35 % nákladů na vytápění. Také proto patří izolace podkrovních částí domů mezi nejčastější realizace, ať se již jedná o starší domy nebo novostavby. Jedna z nich proběhla také nedaleko Žebráku.

reklama

Nosné stěny dvoupatrového rodinného domku byly postaveny z těžkých a velmi pevných vápenopískových prvků o tloušťce pouhých 17,5 cm. Vnější strana fasády objektu byla zateplena 22cm vrstvou polystyrenu. Rozhodování o volbě a způsobu zateplení podkrovní části domu s podlahovou plochou 98 m2 bylo pro investora zpočátku oříškem a výběr materiálů i způsob vytápění objektu velmi dlouho zvažoval. Jeho cílem bylo dosáhnout nejen maximální energetické úspory, ale také bezproblémového komfortního provozu. Za primární zdroj tepla bylo zvoleno tepelné čerpadlo vzduch-voda a navíc investor počítal s rekuperací vzduchu. Z toho je jasné, že se jedná o moderní a technicky vyspělý dům.

„Velkou roli při rozhodování o způsobu zateplení podkroví sehrál soused, který má podobně řešený dům a jehož pozitivní zkušenosti se pro mne staly inspirací“, vysvětluje majitel novostavby a dodává, že na zřetel bral i další pro něj důležité faktory. Patřila mezi ně rychlost a pracnost technologie, samozřejmě cena a v neposlední řadě také skladba. „Přestože počítám s rekuperací vzduchu uvnitř domu, měl jsem obavy z vlhkosti, se kterou mám historicky špatné zkušenosti. Potřeboval jsem proto takovou skladbu materiálů, u které bych neměl obavy“. A to byl velmi pádný argument – volba kvalitního materiálu, který v budoucnu ušetří čas i peníze tím, že bude 100% fungovat tak jak má.

Kombinace foukané celulózové izolace Climatizer Plus® s parobrzdnou folií Intello®, kterou doporučila dodavatelská firma Jiří Nejedlý, se zdála jako ideální. „Podle mne je perfektní i ta skutečnost, že foukaná izolace zaplní celý prostor kolem trámů a bez větších problémů se dostane do každé dutiny, což zamezí výskytu tepelných mostů zejména v problémových místech, jako jsou rohy a okna.“ Nic nebylo ponecháno náhodě. Pro zafoukání bylo potřeba vytvořit dutinu, kam by se vešla 45cm vrstva izolantu. K tomuto účelu se hodily tzv. expandéry Hufer, což jsou výškově nastavitelné trámy. Ty se zaklopily parobrzdnou folií Intello®. Protože detaily celé skladby jsou velmi důležité pro perfektní funkci včetně návaznosti folie na stávající prvky konstrukce, jakými jsou například okna, bylo potřeba všechny spoje pečlivě uzavřít. K tomuto účelu posloužily izolační pásky Tescon. Do připravené dutiny mezi trámy a folii zafoukala firma Jiří Nejedlý Climatizer Plus®. Finální pohledové plochy podkroví byly vytvořeny ze sádrovláknitých desek, na které přišla sádrová omítka.

Všechny použité materiály jsou přírodního původu, ekologické a zdravotně nezávadné. Patří do skladebního systému COMPRI®. Aplikovaný izolant Climatizer Plus® má výborné izolační vlastnosti, má vysokou tepelnou kapacitu a nízký difuzní odpor, takže dobře funguje v zimě i v létě a umí se také vypořádat s vlhkostí. K podstatným argumentům z hlediska bezpečnosti patří také protipožární vlastnosti Climatizeru Plus® a jeho odolnost proti škůdcům.

Systém COMPRI® je synonymem pro přirozeně zdravé bydlení v budovách s nízkými náklady na vytápění. Další informace naleznete na www.compri-izolace.cz nebo také na www.ciur.cz. Vyrábí a dodává CIUR a. s. již od roku 1991.

Autor: Ciur (text a foto)

Související články

Systém materiálů pro izolace tepelné i akustické - to je COMPRI

Systém materiálů pro izolace tepelné i akustické - to je COMPRI

Stavba nebo rekonstrukce domu je náročná ve svém průběhu nejen finančně, časově, ale už i při projektování a výběru materiálů. Pokud má být garantována stoprocentní kvalita, funkčnost a životnost stavby, nestačí poskládat k s ...


Dřevostavba a její fungující izolace

Dřevostavba a její fungující izolace

Když si projektant staví vlastní dům, a k tomu ještě dřevostavbu, vzbuzuje to v nás určitou zvědavost a chuť vědět, jak to dělá a jaké materiály používá. Projektant by si přece nedal domů něco, co by nefungovalo. Navíc pře ...


Díky deskám Wolf neuslyšíte žádného souseda

Díky deskám Wolf neuslyšíte žádného souseda

Nadměrný hluk bývá doma velice nepříjemný. Nikomu se nechce v bytě poslouchat, jak soused hraje na piano nebo poslouchá domácí kino. Ani dupající děti v horních patrech rodinných domů na klidu nepřidají. Už proto se tzv. akus ...


Nechte si otestovat váš dům

Nechte si otestovat váš dům

Každou stavbu potřebujeme ochránit před chladem v zimě, horkem v létě a vlhkostí po celý rok. Také nežádoucí proudění vzduchu zvenčí přináší řadu problémů. Je to podobné jako u skladby outdoorového oblečení. Jedna vrstva m ...


Roztíratelný tmel WYFLEXA

Roztíratelný tmel WYFLEXA

Potřebujete utěsnit prostupy nebo spoje nové konstrukce? Renovujete interiér či exteriér a potřebujete vyplnit spáry ve zdivu nebo omítce? Bude se vám líbit novinka jménem WYFLEXA.


comments powered by Disqus
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Redakci pište na email redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2016 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.

Hobby informace a zprávy e-mailem

Chcete-li sledovat aktuální články a soutěže Českého kutila, přihlašte se vaším e-mailem k odběru Pepova zpravodaje.
Přihlášením dávate souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona.

×