reklama

Příprava zahrady na zimu

Podzimní dny patří k těm nejmalebnějším v roce. Vzduchem voní zrající ovoce, pod nohama hraje všemi barvami listí a vám nic nebrání v tom užívat si posledních slunečných dnů na zahradě. Kromě sklízení úrody ovoce a zeleniny vás čeká řada dalších činností. Aby sychravé a chladné počasí nezaskočilo vás ani zahradu, přinášíme seznam aktivit, které byste měli na podzim stihnout, aby byla zahrada dobře připravená na zimní spánek a na jaře se vám opět odvděčila za důslednou péči.

Příprava zahrady na zimu

Trávník

Trávník je základ zahrady, a proto byste péči o něj neměli rozhodně podceňovat. Kromě pravidelného hrabání spadaného listí je během podzimu stále potřeba trávník pravidelně sekat, dokud roste, což bývá v závislosti na počasí zhruba do konce listopadu.

Trávník
Trávník
Trávník
Trávník

Trávníky přezimujte mírně obrostlé. Je důležité posekanou trávu odklízet, protože v sychravém podzimním počasí se pod ní rychle tvoří plísně. Můžete ji dále využít pro kompostování. Rovněž je vhodné trávník v tomto období pohnojit (například hnojivem Aros Winter, které je k dostání v hobbymarketech, jako je OBI) či ošetřit dodatečnými substráty, aby se během zimního spánku posílil a na jaře opět zazelenal. Na výběr je řada hnojiv, dbejte především na to, aby obsahovala zvýšené množství draslíku, který trávník v zimě ochrání. Aplikaci hnojiva si naplánujte pokud možno na nedeštivé počasí. Před nástupem zimy je rovněž možné na trávník rozprostřít vrstvu vyzrálého kompostu.

Trávník
Trávník

Zeleninové záhony a okrasné rostliny

Začátek podzimu patří především sklizni – košíky a ošatky se plní ovocem a zeleninou a pobyt na zahradě je stále ještě provázen slunečným počasím. Kromě práce na zahradě přichází na řadu uskladňování úrody, zavařování kompotů a marmelád, sterilizování či mražení. Po sklizni zeleninových záhonů je nezapomeňte připravit na zimní regeneraci.

Zeleninové záhony a okrasné rostliny
Zeleninové záhony a okrasné rostliny

Uskladnění hlíznatých květin

Některé druhy hlíznatých květin jsou příliš choulostivé na to, aby zvládly přečkat zimní období venku, a proto je nezapomeňte uklidit, aby mohly v pořádku přezimovat (např. jiřiny, gladioly, frézie). Je důležité je uskladnit předtím, než přijdou první mrazy, aby se hlízy nenamrzly. Nezapomeňte je předtím zkontrolovat, zda nejsou napadené škůdci, případně je můžete prořezat. Před zazimováním rostliny již nehnojte.

Podzimní výsadba jarních rostlin

Vzhled kvetoucí jarní zahrádky je třeba řešit už na podzim. Většina cibulovin, které kvetou na jaře, se totiž vysazuje právě v podzimním období. Patří k nim oblíbené typy okrasných květin, jakými jsou narcisy, tulipány či hyacinty. Podzim je rovněž vhodnou dobou na výsadbu ozimých letniček (např. měsíček zahradní) a dvouletek (náprstník, divizna, macešky), které zvládnou přezimovat venku. Sázet můžete rovněž i trvalky v kontejnerech. Pokud rostliny přesazujete, vyhněte se těm kvetoucím (chryzantémy, hvězdnice). Některé druhy rostlin, které potřebují kyselejší půdu (azalky, vřesy nebo rododendrony), proto je vhodné sázet do speciálního substrátu, případně můžete vylepšit zeminu přidáním rašeliny.

Podzimní výsadba jarních rostlin
Podzimní výsadba jarních rostlin
Podzimní výsadba jarních rostlin
Podzimní výsadba jarních rostlin

Trvalky a dřeviny atraktivní na podzim

Podzim je ročním obdobím plným barev. Příroda hýří převážně odstíny od světle žluté přes jemné a syté tóny oranžové až po temně červenou. V zahradách a na balkónech se však někdy stává, že se po letní pestrosti v tomto období takříkajíc slehne zem. Co je potřeba udělat pro to, abyste se optimistickými barvami mohli obklopovat i těsně před tím, než nastane pro rostliny období klidu a vše zakryje bílá sněhová peřina, si povíme na následujících řádcích.

Trvalky a dřeviny atraktivní na podzim
Trvalky a dřeviny atraktivní na podzim
Trvalky a dřeviny atraktivní na podzim
Trvalky a dřeviny atraktivní na podzim

Trvalky

S přicházejícím podzimem se zaměřte na trvalky tohoto ročního období - Astry (Hvězdnice), Třapatky/Rudbeckie, Rozchodník/Sedum, Chryzantémy, Sasanky/Anemonky.

Na podzim mohou vaše záhony krášlit také trvalky, které jsou zajímavé listem, ať už z hlediska zbarvení nebo z hlediska tvaru listů. Jde o nezanedbatelný prvek, mnohé z nich si listy udrží i během zimy a vaše záhony tak nebudou působit pochmurně ani v pozdějším období. Patří sem Bergénie, Šalvěj, Trávy, Svatolina, Bohyška, Levandule, Mateřídouška, Dlužicha/Heucher.

Trávy zastřihujte až na jaře, a to ze dvou důvodů. Prvním je důvod praktický. Pokud byste trávy zastřihli na podzim, mohly by v průběhu vlhkých zimních období vyhnít, v případě velkých mrazů vymrznout. Druhým důvodem je estetické hledisko. Ačkoliv listy a květenství trav na podzim uschnou, stále mohou být dekorativním prvkem, a to i během zimy, zvláště když jsou ojíněné nebo pokryté sněhovým popraškem. Některé druhy na zimu svazujte.

Trvalky
Trvalky
Trvalky
Trvalky

Keře

Keře jsou nezastupitelnou skupinou dřevin ve všech zahradách. Nejenže rostou rychleji než stromy a i během krátkého časového úseku vytvoří velkou zelenou hmotu a zahradu zútulní, ale také vytvoří plynulý přechod mezi nízkým patrem květinových záhonů a vysokými stromy. Listnaté keře jsou i zdrojem barevné palety během podzimu. Jehličnaté keře jsou zase zdrojem zeleně – zejména v období chladné a šedivé zimy. Zkrátka bez kombinace listnatých keřů a jehličnanů se zahrada neobejde. Pomineme-li barvy podzimního zbarvení listů, jsou také kultivary, které mají specifické barvy během celé sezóny a vnášejí tak větší rozmanitost do vašeho kousku přírody – vaší zahrady. Pojďme si představit některé z nich. Vysazujte Dřišťály/Berberis, Hebe, Pieris, Zimostráz, Brsleny. Další skupinou jsou keře s nejedlými plody - Skalník, Pernetye, Dabécie, Růže, Vřesy a vřesovce, Skimie. S jedlými plody to jsou Rakytník, Temnoplodec/jeřáb černý/arónie, Brusnice borůvka, Brusnice brusinka.

Keře
Keře
Keře
Keře

Podzimní péče o keře a trvalky

Také na podzim vyžadují vaše zahradní rostliny, ať už jde o trvalky nebo o keře, určitou péči. Práce s nimi je již méně, ale přesto byste ji neměli zanedbat a rostliny na zimu připravit. Odstraňte odkvetlé květy. Všem rostlinám odstraňte před příchodem prvních mrazíků poškozené části – jako například zlomené části trvalek, nalomené větve. U druhů vyžadujících zimní ochranu přikryjte rostliny a paty keřů s příchodem prvních mrazíků přikrývkou z chvojí, zeminy, listí a podobně. Na horní část rostliny použijte netkané textilie nebo jutu, větší rostliny svažte (hrozí jejich vylomení sněhem). Pokud máte v záhonech a výsadbách mulčovací kůru a je již částečně rozložená, doplňte ji. Půda nepromrzne, kůra zadržuje vlhkost, což oceníte zejména v případě suchých zim s holomrazy. V teplé a suché zimě (nad 5 stupňů Celsia) zalévejte květiny dvakrát do měsíce,kdy potřebují mírně vlhkou zeminu.

Podzimní péče o keře a trvalky
Podzimní péče o keře a trvalky
Podzimní péče o keře a trvalky
Podzimní péče o keře a trvalky

Ovocné stromy a keře

Po sklizení úrody z ovocných stromů nadchází čas připravit je na zimní období – stejně jako ostatní stromy a keře. Důležité je ochránit jejich kořeny před mrazy – použít můžete například spadané listí, které vytvoří půdní kryt. Ten rovněž omezuje odpar vody a během zimy se rozkládá, čímž vytváří přirozené hnojivo. Kmeny stromů lze před poškozením mrazem chránit nátěrem z vápna nebo pomocí speciálních ochranných fólií. Můžete na ně rovněž umístit lepové pásy, ochráníte je tak před zelenými housenkami.

Ovocné stromy a keře
Ovocné stromy a keře

Výsadba stromů

Stejně jako v případě výše zmíněných květin i u většiny druhů prostokořenných ovocných stromů (angrešt, rybíz, maliník nebo jádroviny,výjimkou jsou teplomilné broskvoně, meruňky a ořešáky) je nejvhodnější dobou pro jejich výsadbu podzim, kdy jsou nižší teploty a vyšší vlhkost. Ovocné stromy je sice možné vysazovat i v jarním období, ale ty zasazené na podzim rychleji přirůstají a lépe se vyvíjejí. Jehličnany a stálezelené listnáče sázejte v termínech od září do poloviny října, opadavé listnáče od konce října až do listopadu.

Živý plot

Živý plot
Živý plot
Živý plot
Živý plot

Stávající živé ploty je vhodné před příchodem zimy sestříhat, a to pomocí zahradnických či elektrických nůžek (ty se vyplatí zejména v případě vyšších a rozsáhlejších plotů). Stálezelené živé ploty stačí stříhat jednou v roce, ideálně koncem října v době vegetačního klidu. Pokud po sestříhání objevíte prázdná místa, která vznikla zlomením či odumřením větévek, můžete je zaplnit sousedními větvičkami, které jednoduše zapletete přes poškozené místo a upevníte drátem či lýkem. Před zimou je nutné ploty dobře zalít ještě předtím, než půda promrzne. Kořeny keřů je vhodné přikrýt vrstvou mulčovací kůry (ve výšce alespoň 7 centimetrů) – ta zabraňuje růstu plevelů, chrání kořeny před mrazem a půdu před vysušením. Zvolíte-li okrasnou kůru, bude výsledek velmi efektní i pro oko.

Další návody pro péči o zahradu najdete na www.obi.cz.

Publikováno: 28. 11. 2018, Autor: OBI (text a foto), Profil autora: Redakce