reklama

S biokompostérem máte kompost, než bys řekl švec

Každý zahrádkář a kutil, který si vlastnoručně vyráběl ohrádku pro kompost, nám dá jistě za pravdu. Založení a údržba kompostu je věda. Přitom ho potřebujete, protože pokud tedy máte zahrádku nebo jen kousek vlastních záhonků, chcete mít jistotu, že vše, co si zde vypěstujete, bude čistě přírodní a ekologické.

i (Zdroj: PePa)
Biokompost je pro vaši zahrádku hotový zázrak (Zdroj: PePa)

Kompost patří mezi nejstarší způsoby zkvalitňování půdy. Lze ho vyrobit z organických látek, které máme každý den k dispozici – např. ze slupek od brambor, z listí a posekané trávy. Ty se totiž díky působení nejrůznějších mikroorganizmů, vody a tepla přeměňují na humus. Bohužel za běžných podmínek trvá velmi dlouho, než uzraje.

Existují ale možnosti, jak kompost založit a produkovat jednodušeji. Potřebujete k tomu jen kousek místa a odpad ze zahrádky či kuchyně. Pomohou například i plastové kompostéry, kde jsou zbytky a tráva ukryty a proměňují se skryté našim očím i nosu pod „pokličkou“. Doba, po kterou se kompost utváří, je závislá na jeho složení a okolní teplotě. Obvykle je to však nejméně jeden rok.

Co do kompostu patří a co nikoli

ANO:

  • odpady z kuchyně – zbytky ovoce a zeleniny, vařených jídel, potraviny, čajový a kávový výluh, skořápky z vajec či potravinami znečištěný papír
  • odpady ze zahrady – květiny, posekaná tráva, zvadlé listí, kořeny, shnilé ovoce, vypletý plevel, malé množství větví (raději upravených na štěpky), sena a slámy
  • jiný organický odpad – popel ze dřeva (v uhelném je příliš těžkých kovů), chemicky neošetřený chlévský hnůj smíchaný s drcenou slámou, malé množství drceného papíru, lepenky, pilin, vlasů a peří, papírové ubrousky a krabice od vajíček

NE:

  • recyklovatelné suroviny – kovy, plasty, textil, sklo
  • problémové látky – barvy, staré léky, motorové a kuchyňské oleje, baterie a chemické látky
  • další – prach ze smetí a vysávání, kosti a zvířecí zbytky, rostliny napadené chorobami, pecky, cigaretové nedopalky, časopisy a mnoho jiných
Kompost vytvoření přírodním urychlovačem lze bez obav použít pro květinové i zeleninové záhonky
i (Zdroj: PePa)
Kompost vytvoření přírodním urychlovačem lze bez obav použít pro květinové i zeleninové záhonky

Jak kompostování urychlit?

Existují přípravky, které mohou celý proces výrazně urychlit. Na trhu je k dispozici řada velmi agresivních dusíkatých či jiných chemických látek a sloučenin. Stejně účinný, avšak ekologicky naprosto nezávadný, ovšem biologicky aktivní je přírodní urychlovač kompostu. Sníží dobu rozkladu organických látek v jakémkoliv zahradním kompostu z více než devíti měsíců na necelou čtvrtinu roku. Základem přípravku je směs bakteriálních kultur, enzymů a živin, které mikroorganizmy nevyhnutelně potřebují pro svou „práci“.

Tip redakce:

BIO KOMPOSTÉR  je biologicky aktivní, ekologicky nezávadný přípravek k rozkladu organických látek v zahradních kompostech. Podstatou tohoto vysoce účinného biologického přípravku je směs bakteriálních kultur, enzymů a živin nutných pro činnost mikroorganizmů. Výsledkem působení přípravku je urychlení rozkladu organických látek v zahradních kompostech.

Kompost vyrobený pomocí urychlovače kompostu můžete s čistým svědomím, že budou naprosto zdraví neškodné, využít k výsevu rostlin a plodů. Samozřejmě k tomu, abyste vytvořili skutečně dobrou směs, nestačí jen prolít ji sem tam bioaktivátorem. Kompost je třeba občas promísit a přehazovat. Když je dobře vyzrálý, má tmavou barvu, příjemný a kořenitý pach a neobsahuje hrubé složky.

Zdroj informací: druchema.cz

Publikováno: 19. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce