reklama

Stěna se sádrovou omítkou dobře dýchá

Kdysi bylo zaklínadlem pro zdravé bydlení slunce, protože se tvrdilo, že tam, kam nepřijde, bude muset chodit lékař. Jak se ukazuje u moderních ekologických „zemljanek“, slunce až tak nezbytné není. Vadí ovšem vlhkost. Nejen ta pronikající do stavby zvenčí, ale i stěny, které se potí. Pomoct mohou sádrové omítky od firmy Baumit, s.r.o.

Pomoct proti vlhku mohou stěny se sádrovou omítkou od firmy Baumit, s.r.o. Podívejte se na náš článek a dozvíte se více!
Stěna se sádrovou omítkou dobře dýchá

Proti vlhkosti se můžeme bránit izolacemi a stavebními úpravami, což je cesta zdlouhavá a nákladná. Ve snaze energii ušetřit se však můžeme dostat i k druhému paradoxu: po dokonalém zateplení a výměně oken problémy s vlhkostí některé dosud suché byty teprve začaly mít. Ruku v ruce s nimi přicházejí věci velmi nezdravé, totiž plísně a možnost růstu různých hub. Byt totiž musí dýchat, což ne ve všech případech lze zařídit jednoduchým větráním.

Průvan zdraví nezařídí

Klasický recept – totiž každou chvíli otevřít okno a udělat průvan – do značné míry ztrácí smysl, bylo-li našim prvotním záměrem uspořit energii, s níž jsme draze nejprve byt vytopili. Teplo potřebujeme uchovat, nicméně zároveňbránit tomu, aby se v bytě kondenzovala vlhkost z činností, které zde provádíme, a konec konců i z nás, našeho pohybu i pouhého dechu. Stěny by měly dýchat.

Průvan zdraví nezařídí
Průvan zdraví nezařídí

Stěna se sádrovou omítkou

Směs se sádrovou omítku rozmícháme ve vhodné nádobě zednickou lžící nebo míchacím nástavcem na vrtačce. Poté na zdi začistíme rozvody a případné spáry.

Pro lepší mikroklima

Před rekonstrukcí bytu či před stavbou nového domu se vyplatí pečlivě vybírat zdicí materiály i finální povrchové úpravy, které mohou mít pozitivní vliv na kvalitu vnitřního klimatu. Použití zdicího materiálu, který reguluje vlhkost v interiéru, vyžaduje i použití vhodné omítky. A jaká je ideální hladina vlhkosti vnitřního klimatu v domě? Pohybuje se v rozmezí mezi 55 až 65 procenty. Udržovat ji účinně pomáhají moderní sádrové omítky Baumit.

Pro lepší mikroklima
Pro lepší mikroklima

Sádrovou omítku na stěnu natáhne hladítkem, ihned poprvé stáhneme latí, srovnáme do roviny a po částečném ztuhnutí definitivně dorovnáme.

Velké množství použití

Sádrové omítkyjsou jednovrstvé. V celém procesu od nanesení na podklad až po dokončení povrchu nejsou žádné vynucené technologické přestávky, takže se dá práce stihnout za den. Také doba vysychání a zrání je mnohem kratší než u běžné vápennocementové omítky. A co víc – stěna se sádrovou omítkou není náchylná k trhlinám. Omítku Baumit můžeme použít přímo na zdicí materiál, při rekonstrukcích i jako finální vrstvu místo štuku, nebo na sjednocení starých oškrábaných omítek.

Velké množství použití
Velké množství použití

Omítnutou stěnu na závěr rozfilcujeme pěnovým hladítkem nebo vyhladíme, případně uděláme jinou finální úpravu povrchu.

Výhody hladkého povrchu

Snadno s tímto materiálem docílíme ideálního hladkého povrchu. Ne každý ho ovšem chce, nicméně s Baumitem v případě strukturované stěny není problém udělat sádrové omítky točenou. Ovšem hladké stěny jsou výhodné tím, že je možné je opravovat prakticky beze stopy, protože jemnozrnný materiál se vždy propojí s okolní stěnou, a na barevné ztvárnění na ně můžeme použít širokou paletu malířských aplikací. Na hladkém povrchu se také usazuje méně prachu a alergenů.

Více na www.baumit.cz.

Publikováno: 19.6.2011, Autor: Jiří Jan a Baumit, s.r.o. (text), Baumit, s.r.o. (foto), Profil autora: Redakce