reklama

Stoupačky v bytě

Stoupačky v bytě tvoří neviditelné jádro panelového domu. Paneláků je v České republice přes 200 000, přičemž v nich žije zhruba dva a půl milionu lidí. Většině paneláků je přitom již více než třicet let. Za tu dobu u valné většiny došlo k přestavbě jader, výměně elektrického vedení, oken, ale stoupaček bylo vyměněno jen minimum. Stoupačky nejsou vidět a tak se na ně často zapomíná. Jenomže vidět sice nejsou, za to slyšet a cítit ano.

Stoupačky v bytě tvoří jádro každého panelového bytu. Bohužel většina těchto domů je již více než 30 let stará a stejně s nimi i stoupačky.
Stoupačky v bytě

Stoupačky v bytě se vyznačují svým typickým zvukem a také tím, že díky nim víte, co dělá váš soused v přízemí.

Stoupačky v panelových domech jsou často v havarijním stavu
Stoupačky v panelových domech jsou často v havarijním stavu

Co jsou vlastně stoupačky

Stoupačky jsou laickým označením pro vnitřní rozvod vodovodu. Ten je spolu s kanalizací veden v panelových domech svisle od suterénu až po to nejvyšší patro. Někdy je tudy veden dokonce i plyn, vzduchotechnika nebo dokonce i elektřina. Stoupačky jsou i dnes v řadě případů ve zdravotně závadných olověných trubkách (v cihlových domech starších padesáti let) anebo v ocelových trubkách, které zase podléhají korozi. Starší trubky kanalizace jsou pro změnu zase vyvedeny z litinových trubek, u nichž se postupně snižuje jejich průtok nebo z osinkocementových trubek, které se pro změnu po čase samovolně rozpadají. Jejich životnost se pohybuje mezi 15 až 30 lety. Vzhledem k věku panelových domů, je vlastně nejvyšší čas na jejich výměnu.

Chystáte se na rekonstrukci koupelny? Inspirujte se v našem dalším článku.

Stoupačky v bytě po rekonstrukci
Stoupačky v bytě po rekonstrukci

Proč stoupačky v bytě zapáchají

Zápach stoupaček souvisí s jejich stářím. Vlivem času se v nich totiž objevují drobné netěsnosti, a to jak na vodovodním rozvodu, tak i na tom kanalizačním. To vede k tomu, že je v šachtě nejen vlhko, ale i nevoňavo. Nepříjemný závan se pak tlačí do jednotlivých bytových jednotek. Vlivem vlhkosti dochází ke korozi, což vede k postupné destrukci a havarijnímu stavu. Drobné netěsnosti je ještě možné opravit, ale pokud se stav opakuje, měli byste zvážit kompletní výměnu.

Instalatérské potřeby k drobným opravám
Instalatérské potřeby k drobným opravám

Proč jít do výměny stoupaček

Možná, že se rekonstrukce stoupaček může jevit jako finančně náročná záležitost, jde však o návratnou investici. Po výměně rozvodu vody spolu s novou kvalitní tepelnou izolací dochází k dost výrazným úsporám. Za rok díky novým stoupačkám můžete ušetřit až 2000 korun na jeden byt.

Víte, jaké materiály jsou vhodné na rozvody vody? Přečtěte si náš článek!

Výměna stoupaček je jednou za čas potřeba
Výměna stoupaček je jednou za čas potřeba

Jak na výměnu svislých rozvodů

 

  • V rámci rekonstrukcí stoupaček se provádí rovněž i výměny vodorovných rozvodů v suterénu. V jednotlivých bytech jsou pak měněny vodoměry, plynoměry a elektroměry. Zkontrolovat se musí i bezpečnostní protipožární prostupy, které mohou zabránit případného šíření požáru do dalších pater.
  • Moderní rozvody vodovodu by měly být z polypropylenu třídy C s označením PPC nebo PPR. V suterénu je pak nutná výměna ležatých rozvodů studené a teplé vody, recirkulace TUV a odpadů. Dále je zapotřebí vyměnit i vodoměrnou soustavu SUV a umístit sem rozdělovač pro pitnou a požární vodu.
Výměna stoupaček se může zvládnout i během jednoho dne
Výměna stoupaček se může zvládnout i během jednoho dne

 

  • U výměny svislých rozvodů je nutné nejprve odstranit dveře šachty, vypustit vodu z potrubí, odmontovat vodoměry. V dalším kroku se vyřežou ocelové rozvody, které se nahrazují novými rozvody. Průměr všech rozvodů by měl být ve všech patrech stejný, jen v tom nejvyšším patře se umisťuje ten nejdelší vzduchový vyrovnávací díl.
  • Opomenout byste neměli ani tepelnou a protihlukovou izolaci.
  • Na zřeteli je nutné mít i požární předpisy.
  • Pakliže je ve stoupačkách i plyn, provádí se při rekonstrukci i výměna plynových rozvodů.
  • Nemusíte se obávat přílišné časové náročnosti, obvykle se výměna stoupaček u jedné bytové jednotky dá realizovat během jednoho dne.
  • V neposlední řadě mějte na paměti, že pokud se rozhodnete správně, snížíte hluk spojený s průtokem vody stupačkami a zároveň i zvýšíte jejich životnost.

TIP:

Trápí vás velká spotřeba vody? Máme pro vás 11 tipů, jak ušetřit až stovky litrů vody denně! Je to snadné, přečtěte si náš článek.

Publikováno: 19.5.2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce