reklama

Strašák jménem oprava teplovodního podlahového topení

Při přemýšlení, zda si pod novou podlahovou krytinu pořídit podlahové topení, určitě narazíte i na otázku, co s případnými opravami. Možná tento argument uslyšíte i v okolí. Co je na tom pravdy a je nutné se toho skutečně obávat?

Prasknutí podlahového topení a jeho oprava
i (Zdroj: Depositphotos)
Strašák jménem oprava teplovodního podlahového topení (Zdroj: Depositphotos)

Podlahové topení je na trhu ve dvou variantách – buďto teplovodní, nebo elektrické. U druhého jmenovaného se prasknutí trubek a oprav bát nemusíte. Teplovodní nabízí oproti elektrickému ovšem jiné výhody – lze ho napojit na jakýkoli zdroj tepla a odtud se rozvádí do celého domu, má vyšší schopnost akumulovat teplo. Naproti tomu instalace je náročnější, je nutné předem počítat i s větší výškou podlahy, což v některých případech může být problém.

Při instalaci

Po pokládce podlahového topení je nutné ho ještě před spuštěním nechat projít zkouškou na těsnost – vyhnete se tak brzkým opravám. Vyvinutý přetlak je potom nutné zachovat po celou dobu, kdy se na podlahu bude aplikovat další vrstva – betonový potěr či anhydrit. Pokud dojde k úniku vody při nanášení této vrstvy, ukáže se to okamžitě na povrchu a oprava je ještě rychlou a snadnou záležitostí.

Dnes můžete mít podlahové topení i pod masivní dřevěnou podlahou. Přečtěte si i náš další článek na toto téma.

Instalace topení
i (Zdroj: Depositphotos)
Instalace topení nechte na odborníky (Zdroj: Depositphotos)

Příčiny prasknutí trubek

Prasknutí trubek podlahového topení (a jejich nutné následné opravy) či průnik vody je většinou důsledkem nekvalitní práce topenáře během pokládání topení, případně může jít o rzí postižený či nekvalitně vytvořený spoj. Popř. o vadu materiálu, ačkoli výrobci používaných trubek většinou garantují odolnost a velmi dlouhou životnost materiálů. Pokud zvolíte certifikovaný systém a společnost pro instalaci, je velmi nepravděpodobné, že by k prasknutí došlo. Navíc firmy mnohdy nabízejí velmi dlouhé záruky a opravu lze tak uplatnit v jejich rámci.

Profi instalace
i (Zdroj: Depositphotos)
Aby topení dlouho vydrželo, volte certifikovaný systém i firmu, která instalaci provede (Zdroj: Depositphotos)

Co nabízejí profesionálové

Pokud máte podezření, že vám z otopného systému podlahového topení uniká voda a je nutné se pustit do opravy, asi nejlépe vám pomohou profesionálové s moderními přístroji. Jak se dá únik vody ze systému zjistit?

  • Vyhledávání závad trubek pomocí elektroakustiky.
  • Technologie digitální korelace, kterou lze místo úniku vody přesně lokalizovat.
  • Použít lze také zatahovací prut s hydrofonem.
  • Únik vody lze zjistit také plynným vodíkem H5.

Těmito způsoby umí najít poškozené místo v trubkách s velkou přesností pod různými povrchy – betonem, asfaltem, dlažbou atd.

Pro plastové potrubí je nejvhodnější metoda s vodíkem. Potrubí se tímto plynem naplní, a protože je lehký a proniká přes veškeré materiály kolmo vzhůru, lze nad povrchem podlahy pomocí detektoru zjistit, kde se plyn nachází a určí se přesně místo, kde je potrubí porušené.

Nevíte, jestli se rozhodnout pro klasické nebo podlahové vytápění? Přečtěte si i náš další článek, poradíme vám!

Termokamera
i (Zdroj: Depositphotos)
Místo poškození lze většinou snadno lokalizovat pomocí termokamery (Zdroj: Depositphotos)

Použít se dá také termokamera. Pomocí té rovněž dokážete s velikou přesností zjistit únik vody a nebude třeba rozebírat či bourat celou podlahu. V tomto případě ovšem musí jít o poškození větší, drobné závady termokamera neodhalí, stejně tak je většinou neúčinná v případě, že je problém u zpáteční větve potrubí a tepelná pole se zde překrývají. Kamera zachycuje teplo, které vytváří voda vylitá a nasáklá v tepelné izolaci a přilehlém materiálu, a zvyšuje tak jejich tepelnou vodivost a způsobuje jejich rychlejší zahřívání oproti místům, kde voda neuniká.

Máme pro vás tip, jak ušetřit za topení. Přečtěte si článek na téma: 12 tipů jak v zimě ušetřit za topení.

Nezapomeňte na pojištění

Z hlediska prevence možných havárií lze doporučit si u pojišťovny v rámci pojištění nemovitosti či domácnosti připojistit i vodovodní škody, případně i pojištění odpovědnosti. Přece jen škody způsobené vodou bývají vysoké a mohou zasáhnout nejenom vaši domácnost, ale i tu sousedovu, a náklady jsou spojené s opravami nejenom samotného podlahového vytápění, ale také s možným poškozením stropů, stěn, podhledů a v něm uložených elektrických rozvodů, nábytku i dalšího vybavení a uložených věcí a finanční náklady se mnohdy šplhají do statisíců.

Rozdělovač
i (Zdroj: Depositphotos)
Rozdělovač je důležitou součástí teplovodního podlahového topení (Zdroj: Depositphotos)

Když praskne

Když máte podezření, že trubka v podlahovém topení praskla a je nutná jeho oprava, je nutné zjistit, odkud voda uniká.

  • Volejte v takovém případě odborníka, který vám pomůže místo závady lokalizovat a opravit tak, abyste nemuseli rozebírat či rozkopávat celou podlahu. Určitě vám poradí, jak máte postupovat do doby jeho příjezdu. Je možné, že bude třeba systém vypustit, pak postupujte následujícími kroky.
  • Zavřete ventily u kotle i u rozdělovače.
  • Vypusťte z potrubí vodu.

TIP:

Odpuluje se vám nátěr z topení? Máme pro vás rychlý a jednoduchý tip, jak ze starých radiátoru udělat znovu moderní výstřelky. Přečtěte si náš článek s návodem, jak na to.

Publikováno: 28.12.2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová