Tajemství úspěšného pěstování rajčat

Tajemství úspěšného pěstování rajčat

Kdo jednou ochutná vlastní rajče, nebude už chtít jiné! Přitom vypěstovat si vlastní rajče není nikterak složité – pěstovat můžete na záhoně, ve skleníku, ale i v nádobách na balkoně panelového domu! Tajemství úspěchu pěstování tkví v komplexní péči o rostlinu od kořenů až po listy. Neexistuje žádný zázračný elixír, který by tuto komplexní péči nahradil. AGRO CS Vám nabízí pomoc v podobě čtyř malých pomocníků. Nechte si od nich poradit!

reklama

1.krok – výsadba jako základ

Rajčata nejlépe vysazujte jako předpěstované sazenice. Dbejte na to, aby nebyla sazenice vytažená, měla temně zelené listy, a hlavně bohatý kořenový systém. Výsadbu proveďte od konce dubna do konce května, záleží na počasí a odrůdě, a to na slunné místo.

Na co byste neměli zapomenout

 • Nepsaným pravidlem je výsadba až po Zmrzlých.
 • Před výsadbou udržujte kořenový bal rajčat vlhký.
 • Jednotlivé sazenice sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe do speciální zeminy se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu (AGRO Zahradnický substrát se startovací dávkou hnojiva KRISTALON, Vitality Komplexem a aktivním humusem).
 • Pokud jsou sazenice vytáhlé, sázejte je šikmo, až k první části listů. Ihned po výsadbě rostliny nezapomeňte zalít!
 • Pokud máte strach z náhlých nočních mrazíků, zakrývejte rajčata na noc zahrádkářskou bílou textilií.

POZOR! Rajčata jsou vysoké rostliny, a je třeba je připevnit k opoře (dřevěné nebo kovové tyčky). Do záhonu nebo nádoby je umístěte ještě před výsadbou, aby se rostlinám nepoškodily kořeny.

2. krok - ošetřování rajčat během růstu, kvalitní výživa

 • Sazenice rajčat brzy vyvazujeme k oporám, a to vždy, když hrozí poškození rostlin větrem a jejich zlomení. U tyčkových rajčat veďte rajče na jediný výhon (boční výhony vylamujte) – je to jistota větší sklizně. Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.
 • Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí zeminy ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list!
 • Nezapomínejte na pravidelnou výživu – aplikujte 1x 14dní hnojivou zálivku hnojivem s nejvyšším obsahem živin a mikroprvků – ty působí v rostlině jako vitamíny na člověka; tímto hnojivem je na 100% KRISTALON!
 • Na počátku růstu zelené hmoty hnojte Kristalonem Start; jakmile se začnou objevovat první květy, přejděte na Kristalon Plod a květ nebo jeho modernější variantu Kristalon Gold s aktivátorem kvetení.
 • Z jednoho balení připravíte až 500l hnojivé zálivky.

3.krok – udržování rostlin ve vitálním růstu

Aby zůstaly rajčata stále vitální, byly odolnější vůči stresům a měly maximálně možnou násadu květů, střídejte hnojivou zálivku Kristalonu s aplikací Vitality Komplexu Rajče a paprika. Obsahuje jedinečné složky, které každá rostlina potřebuje pro svůj zdravý růst a vývoj; přírodní enzymy získané výluhem ze žížalího kompostu pro urychlení všech procesů v rostlině, huminové a fulvinové kyseliny a živiny důležité pro základní výživu rostlin. Jedna aplikace Vitality Komplexu plnohodnotně nahradí jedno běžné hnojení!

Zálivka Vitality Komplexem působí na rostlinky jako živá voda!

4.krok – likvidace chorob a škůdců

Během růstu rajčat nezapomeňte na prevenci proti chorobám a škůdcům; základem je výživa – střídání hnojivé zálivky Kristalonu a Vitality Komplexu. Proti savým škůdcům (mšice, molice, svilušky či třásněnky) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Nezapomeňte postřik aplikovat i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují!

Z nejčastějších chorob se na rajčatech vyskytuje plíseň bramborová – na listech vznikají od okrajů nepravidelné, šedozelené skvrny, které postupně zasychají. Choroba později může napadnout i stonek a plody. I zde je třeba začít včas s prevencí – přibližně od začátku až poloviny června aplikovat specialisty mezi přípravky jako např. Acrobat MZ WG, Infinito nebo tradiční Kuprikol 50. Poté ošetření opakujeme v pravidelných intervalech podle doporučení v návodu.

Na co si dát pozor!

 1. Přelití – přelitým rajčatům přestane fungovat kořenový systém, kořeny uhnijí a následně uhyne celá rostlina.
 2. Odřezávání bočních výhonů nožem – zvýší riziko přenosu viróz
 3. Zálivka nebo přihnojování na list – zvýší riziko napadení rostlin chorobami a škůdci
 4. Pozdní ošetření proti chorobám a škůdcům – nezapomínat na prevenci! Raději ošetřit dříve než později!

Věděli jste, že?

 • rajčata pochází z Mexika
 • prvními pěstiteli byli už Aztékové
 • původně byla rajčata považována za afrodiziakum
 • plody mají antibakteriální účinky a vysoký obsah vody
 • některé složky rajčat mají protirakovinné účinky

Více na: www.agrospolecne.cz

Autor: Agro Cs (text a foto)

Související články

Hnojivo, které pracuje za vás

Hnojivo, které pracuje za vás

Naše rostliny potřebují rok co rok pravidelný přísun živin, jenž u nich podpoří zdravý růst a perfektní vzhled. Abychom však nemuseli býti otroky vlastní zahrady a každý týden nemuseli rostlinám dodávat potřebnou dávku výživy ...


Jak zaléváte rajčata?

Jak zaléváte rajčata?

Zalévání rajčat a okurek byla u nás odjakživa věda. Muselo se zalévat ráno a večer, ne tak, aby se z půdy okolo udělalo blátíčko ani aby se voda rozlila moc okolo a hlavně!! Pod lístečky!!


S plevelem v trávníku zatočí TRAVIN!

S plevelem v trávníku zatočí TRAVIN!

Když výdej dlouhodobě převyšuje příjem v oblasti financí, chudneme. V rostlinné říši je tomu podobně. Pokud trávník spotřebuje živiny a další již nedostane, má to mít vliv na jeho celkovou kondici. Pomalu odnožuje, slábne, pl ...


Proti krtkům přírodní cestou

Proti krtkům přírodní cestou

Začne-li krtek obracet trávník, nepropadněte panice. Už nemusíte v poledne číhat nad krtinami s rýčem! Spojte boj s krtkem s péčí o trávník – vyzkoušejte moderní FLORIA Trávníkové hnojivo s odpuzujícím účinkem proti krtkům. N ...


Pokojovky vás potřebují v zimě více než jindy!

Pokojovky vás potřebují v zimě více než jindy!

Pokojových rostlin existuje velice bohatá množina - rostliny kvetoucí, ozdobné listem, palmy, kaktusy, sukulenty. Většině z nich se velmi dobře dařilo až do září, ale následující, neustále se zkracující podzimní a zimní dn ...


comments powered by Disqus
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Redakci pište na email redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2016 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.

Hobby informace a zprávy e-mailem

Chcete-li sledovat aktuální články a soutěže Českého kutila, přihlašte se vaším e-mailem k odběru Pepova zpravodaje.
Přihlášením dávate souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona.

×