reklama

Tepelné čerpadlo - zkušenosti z praxe

Důvodů, proč si lidé pořizují tepelná čerpadla, bývá několik, ale vždy je mezi nimi na prvním místě úspora nákladů a uživatelský komfort. A to je i případ staršího rodinného domu nedaleko Hradce Králové, kde je nainstalované tepelné čerpadlo vzduch-voda. Po prvním roce provozu vykazují hodnoty cca 38 % původních nákladů na vytápění.

Zajímá vás, jak v praxi funguje telené čerpadlo voda-vzduch? V tomto článku vám prozradíme roční zkušenosti majitelů rodinného domku!
Tepelné čerpadlo - zkušenosti z praxe

Teplené čerpadlo ano, ale jaké?

Klasický zděný dvoupatrový dům byl postaven před 28 roky. Nebyl nijak dodatečně izolován a jediná investice, která ovlivnila energetickou náročnost objektu, byla výměna oken před 5 roky. Objekt má dvě patra o celkové podlahové ploše cca 180 m2. Je podsklepený a v suterénu se nacházejí technické místnosti včetně garáže. Vytápění kotlem na tuhá paliva brzy vystřídal pro větší pohodlí elektrokotel. Jak se zdražovala elektřina, stoupaly i přes nižší tarif náklady na topení, ročně až kolem 50 tisíc korun. Nabízelo se řešení v podobě pořízení plynového kotle. Ovšem zvítězilo tepelné čerpadlo se zachováním možnosti v případě nouze přitápět kotlem na tuhá paliva. Tím se však majitel domu zřekl možnosti získat dotaci, protože ta použití starého kotle vylučovala.

Po prvním průzkumu se ukázalo, že nebude možné použít tepelné čerpadlo země-voda, protože pouze přístupné nádvoří bylo pro dva potřebné vrty velmi malé. Navíc hrozilo ovlivnění pramenů sousedních studní. Pozemek na položení plošného kolektoru taktéž z důvodu nedostačující rozlohy nepřipadal v úvahu. Z tohoto důvodu majitel zvolil čerpadlo vzduch-voda typu geoTHERM VWL S od firmy Vaillant. O výrobci rozhodlo nejen doporučení sousedů, ale také nabízená záruka 10 let na kompresor.

Teplené čerpadlo ano, ale jaké?
Teplené čerpadlo ano, ale jaké?

Instalovaný systém zahrnuje tepelné čerpadlo geoTHERM VWL S 10 kW se samostatným zásobníkem na teplou vodu o objemu 300 litrů. Celá původní topná soustava, to znamená litinové radiátory, akumulační zásobník a kotel na tuhá paliva, byla zachována. Celková výše investice (to znamená nejen cena tepelného čerpadla, zásobníku, ale napojení, seřízení a instalace systému) činila 250 tisíc korun včetně DPH. V současné době v domě bydlí 3 lidé. Mezi větší spotřebiče elektrické energie se řadí mrazák, chladnička, trouba, varná deska a pak drobné spotřebiče. Sazba za odběr elektřiny je po dobu 22 hodin nízká, podle slov majitele domu 2,20 Kč za kWh. Dům je obvykle vytápěn na 22 °C případně v době mrazivých dní na 23 °C.

První zkušenosti

Během první zimy si obyvatelé vyzkoušeli nastavování různých teplotních křivek, až si osvojili optimální řešení. Zjistili například, že bohatě stačí ohřívat teplou vodu na 49 °C a nikoliv na původních 58 °C. Nebo že optimální režim, vzhledem ke spotřebě, je vytápění objektu v době jejich nepřítomnosti na 18 °C. V okamžiku, kdy potřebují vytopit na požadovaných 22 °C, je náběh teploty relativně rychlý.

První zkušenosti
První zkušenosti

Úspora nákladů činila za první topné období, to znamená od října do konce května, více než 60 %. Podle propočtů se návratnost investice pohybuje v řádu cca 8 let. Majitel domu však v budoucnu hodlá investovat do tří solárních kolektorů, tak aby úspora byla ještě větší. Na celém systému hodnotí kladně především komfort, a také úsporu nákladů. A také vyvrací tvrzení, že tepelná čerpadla vzduch-voda jsou hlučná. Naopak. Spokojený uživatel je tím nejlepším doporučením pro každý výrobek.

Publikováno: 15.9.2014, Autor: Vaillant (text a foto), Profil autora: Redakce