reklama

Tepelný zářič dokáže přivolat i prodloužit léto

Když je léto ještě daleko a my se nemůžeme dočkat posezení pod pergolou, nemusíme věšet hlavu ani v okamžiku, kdy k tomu venkovní teplota ještě nevybízí. Máme-li u domu terasu, na zahradě pergolu či altán, stačí si pořídit zahradní tepelný zářič.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
S tepelným zářičem si prodloužíte zahradní sezónu (Zdroj: Pavel Zeman)

Stojanová lampa dokáže příjemně vyhřát nejbližší okolí a to tak, že už se nechoulíme zimou, ale je nám příjemně teplo. Bohužel, nežijeme v klimatickém pásmu, kde bychom měli teplo celý rok nebo více než šest měsíců v roce, spíše podle počasí i o měsíc méně. Tedy kolem pěti měsíců, kdy se dá venku sedět, povídat si s přáteli nebo něco dobrého na zub si ogrilovat. Nejde ale jen o podzim, i v průběhu celého léta se najde dost dnů, kdy bychom rádi poseděli u kávy nebo grilovali, ale počasí nám to nedopřeje.

Určitě jste to už někdy viděli. Lidi, co sedí i ve velké zimě někde na zahrádce u restaurace v nějaké turistické lokalitě. Vám je zima a oni si v klidu popíjí čaj jen v tričku nebo mikině, i když kolem víří první sněhové vločky.

Důvod, proč to venku nalehko oblečeni v klidu vydrží, je ten divný plechový deštník, pod kterým sedí. Tím je totiž plynový tepelný zářič Etna. Tepelnou pohodu dokáže takový zářič ve svém okolí docílit do dvou minut.

Živým ohněm je člověk fascinován od úsvitu dějin. Podobné je to i v tomto topidle. Divadlo, které se neokouká. Navíc v nejbližším okolí svým mihotáním vytváří velmi příjemnou atmosféru. „Deštník“ slouží jako odrazná plocha pro teplo.

Topidlo je napájeno pomocí 10kg plynové bomby. Ta je elegantně ukryta v nerezovém válci tvořícím nohu celého zářiče. Klasické hučení plynu, které bylo slyšet na několik metrů, už také není pravidlem a tepelný zářič se tak hodí nejen na zahrádky restaurací, kde je hlučněji, ale i pod pergolu nebo na terasu ke klidnému posezení s přáteli.

Bezpečnost tepelného zářiče

Důležité je zachovat všechna bezpečností opatření pro zacházení s takovým tepelným zařízením. To znamená použití doporučeného paliva a především dodržení dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, dobré přístupnosti ovládání ventilů a také dobrá volba umístění zářiče.

Pokud totiž budete pokaždé muset odsunout zářič i křeslo, na kterém sedíte, když si budete chtít podat ze stolu další občerstvení nebo odskočit, asi to dopadne tak, že dřív či později o něj zakopnete a zvrhnete jej. Naštěstí jsou topidla opatřena pojistným ventilem, takže když se topidlo zvrhne, přívod plynu se vypne. Prostor, který chcete vytápět, nesmí být nikdy úplně uzavřený

Pojistný ventil zabrání úniku plynu při pádu
Pojistný ventil zabrání úniku plynu při pádu (Zdroj: MEVA a.s.)
Teplotní schéma zářiče
Teplotní schéma zářiče (Zdroj: MEVA a.s.)

Ke kvalitnímu topidlu si pořiďte i kvalitní plynovou bombu od některého z renomovaných dodavatelů. Při výměně prázdné bomby za plnou je dobré zkontrolovat, zda není bomba poškozená a zda ventil i uzávěr jsou v pořádku. Plomba od výrobce je zárukou, že bomba byla odborně naplněna a je v pořádku.

Plomba od výrobce znamená, že je bomba v pořádku
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Plomba od výrobce znamená, že je bomba v pořádku

Montáž tepelného zářiče

Rozložený zářič je dodáván ve dvou krabicích, v jedné je celé tělo, ve druhé odrazný deštník. Nejprve si rozložíme všechny díly, odbalíme plášť, který bude krýt plynovou bombu a připravíme si také nástroje, potřebné k montáži. Montáž není nikterak složitá, podle návodu přiloženého v balení ji určitě zvládne každý.

Zářič je dodáván ve dvou krabicích
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Zářič je dodáván ve dvou krabicích

Nachystáme si ventil, který bude spojovat bombu s hadicí hořáku. V hořáku je hadice nalisovaná napevno a sami si ji vyměnit nemůžeme. Pokud dojde k jejímu poškození, musíme si ji nechat vyměnit tam, kde jsme topidlo koupili.

V hořáku je hadice nalisovaná napevno
V hořáku je hadice nalisovaná napevno (Zdroj: Pavel Zeman)
Ventil, který spojuje bombu s hadicí hořáku
Ventil, který spojuje bombu s hadicí hořáku (Zdroj: Pavel Zeman)

Nejprve smontujeme nohu s pláštěm, na stojan připevníme buď kolečka, nebo packy na pevné přichycení k podlaze. Pak provlékneme hadici trubicí a připevníme hořák, Nad hořák nasadíme vrchní talířový kryt (klobouk) pro odraz tepla. Připojíme plynovou bombu a k ní ventil s hadicí. Na bombu navlékneme kryt.

Připevníme hořák...
Připevníme hořák (Zdroj: Pavel Zeman)
... a nasadíme kryt
... a nasadíme kryt (Zdroj: Pavel Zeman)

Tepelný zářič je opatřen malými kolečky kvůli snadnému transportu a jednoduché manipulaci. Postačí jej proto mírně naklonit na stranu a využít kolečka. Pro pevné připevnění k zemi nebo dlažbě slouží tři přídavná oka upevněná ke spodnímu kraji podstavce.

Kolečka pro lepší manipulaci se zářičem
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Kolečka pro lepší manipulaci se zářičem

Na bombu navlékneme kryt a můžeme topidlo začít používat.

Na bombu navlékneme kryt
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Na bombu navlékneme kryt

Ve spodním válcovitém krytu plynové lahve je kulatý otvor pro snadnou manipulaci s plynovým uzávěrem lahve.

Kryt je opatřen otvorem pro snadnou manipulaci s bombou
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Kryt je opatřen otvorem pro snadnou manipulaci s bombou

Topidlo má krásný lesklý nerezový povrch. Samotný hořák je srdcem tepelného zářiče. Má mnoho větracích otvorů, které zabezpečují, aby se k plamenu nic nedostalo, a chrání jej proti nárazovému větru. Startování a zapínání je díky vestavenému piezoelektrickému zapalování snadné a obejdeme se při něm bez sirek.

Startování je snadné
Startování je snadné (Zdroj: Pavel Zeman)
Množství tepla regulujeme knoflíkem
Množství tepla regulujeme knoflíkem (Zdroj: Pavel Zeman)

Prodloužení sezóny pro posezení na zahradě nebo na terase určitě uvítáme a tepelný zářič nám k tomu pomůže.

Zdroj informací: MEVA a.s.

Publikováno: 23. 8. 2022, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Redakce