Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Tipy pro instalaci zemních vrutů

Tipy pro instalaci zemních vrutů

Protože o zemních vrutech píšeme již po několikáté, měli bychom si něco říct o samotném způsobu instalace vrutů. Ač se to zdá na první pohled obtížné, menší vruty zvládne "zavrtat" do země i běžný kutil. Na ty velké pak přijede technika. Na vrutech stojí pergoly, dětské stavby, terasy, zahradní domky, ploty. To vše si můžete zabudovat sami nebo s pomocí kamarádů.

reklama

Základem dobře provedené instalace je ovšem nákup kvalitních vrutů s certifikátem kvality a se stavebně-technickým osvědčením. Problémům s výběrem vhodného typu a velikosti vám rádi pomohou experti na vruty poblíž vašeho bydliště. O rozdílech mezi značkou a levnou náhražkou jsme již psali v jednom z minulých článků, nepokoušejme se je tedy nahradit něčím nekvalitním. Doplatí na to pouze naše stavba. Jakmile tedy máme kvalitní atestované díly, můžeme se pustit do samotné práce.

Instalace roksorem

Nejmenší vruty, které jsou vhodné pro slunečníky, ploty, sušáky, ale i lehčí dětské sestavy, můžeme do země zavrtat pomocí zavrtávací tyče, tzv. roksorem. Použít můžete i krátkou ocelovou tyč, kterou jistě najdete v dílně či garáži.

Abychom se přesvědčili, že se v místě vrtání nenachází v zemi kameny či kořen stromu, zatlučeme nejprve tyč do země. Pokud narazíme na překážku, zjednodušíme si instalaci předvrtáním otvoru SDS vrtákem o průměru 20 - 30 mm.

Jakmile začneme zapouštět vrut do země, musíme neustále ověřovat rovnost, resp. kolmost vrutu. K tomu nám poslouží vodováha, ovšem u BAYOSu myslí na vše. Proto v sortimentu najdete trojúhelníkovou vodováhu, kterou si jednoduše pomocí gumiček přichytíte na vrut a nemusíte se zdržovat neustálým přikládáním ruční vodováhy. Správný směr vidíte okamžitě.

Pokud kotvíme např. plot nebo velký sušák na prádlo, vložíme do vrutu sloupek a zasypeme jej štěrkem, tím zabráníme jeho vytažení. Pokud kotvíme např. slunečník, tyč jen přitáhneme šrouby. U slunečníku předpokládáme, že jej budeme na zimu vyndávat a uklízet.

Instalace ručním křížem

Instalační klíč doma asi mít nebudete, proto si ho můžete zapůjčit u nejbližšího prodejce. Nainstalujete s ním i vruty nejmenší, ovšem kvůli jednomu slunečníku se asi do prodejny obtěžovat nebudete. Pokud však budete vrtat vruty pod pergolu či terasu, ruční kříž vám přijde vhod.

Stačí nasadit ruční klíč do vrutu a už můžete pracovat. Výhodou této instalace je možnost pracovat ve dvou. Pokud se jedná o větší vruty, jednomu člověku by se pracovalo těžce, ovšem ve dvou to bude hračka. Samozřejmě používejte opět vodováhu. Odhadnout kolmost vrutu od oka by se nemuselo vyplatit.

Jak předejít komplikacím při instalaci?

Problémům předejdete hlavně tím, že od prodejce budete požadovat kompletní servis. To znamená, že vám pomůže s výběrem vhodného vrutu, dodá jejich certifikáty a je schopen vám zaručit únosnost použitých zemních vrutů dle stavebních norem. Zemní vruty pro dřevostavby jsou testovány přímo na pozemku, kde probíhá realizace. Pokud si neporadíte s montáží vy, vyřeší to za vás.

BAYO.S Expert

BAYOS Expert je odborně proškolená firma, která Vám poradí i pomůže při výběru vhodného vrutu. Především však pomůže s montáží vrutů při zakládání větších staveb.

Větší stavby je potřeba instalovat za pomoci odborníka. Ten může s testovací stolicí hodnotit (měřit) vlastnosti vrutu v konkrétních podmínkách s vysokou přesností a pomocí rotačního laseru určit výškovou rovinu vrutů.

Vrtací stroj

U profi staveb již nemůže být ani řeč o tom, že by vruty s výškou 2 metrů byly vrtány ručně. Na takovou práci má firma BAYOS k dispozici pásový vrtací stroj, pro který není překážkou kamenité podloží či skála. V takových podmínkách se nejdříve otvor pro vrut předvrtá speciálním vrtákem. Stroj obsluhují opět 2 osoby.

A že nevíte, co by bylo možné vrtat na dvoumetrové vruty? Co takhle dřevostavby či jiné montované a modulové stavby? Tento způsob zakládání stavby vychází z bodového podepření podlahové konstrukce objektu a je proto velmi podobný dosavadnímu zakládání na betonových pilotech. Výstavba základu rodinného domu je zhotovena při standardní propustné zemině do 1 dne.

Článek byl vyroben ve spolupráci s firmou BAYO.S. Veškeré informace o vrutech, nejbližším distributorovi a další informace naleznete na www.zemnivruty.cz a bayos.cz.

Autor: Pavla (text), BAYO.S (foto)

Klíčová slova:


Bikersstickers.com Samolepky se jménem a vlajkou

Související články

Jak rychle postavit dětem na zahradě klouzačku aneb hrát si může i tatínek 12  fotek

Jak rychle postavit dětem na zahradě klouzačku aneb hrát si může i tatínek

Konečně víkend. V pátek se nemůžete dočkat konce pracovní doby, aby z toho volna neutekla už ani minuta. Ale ouha. Opět vás čeká práce na zahradě. ...


Jak vybrat a použít nastavitelný zemní vrut BAYO.S 5  fotek

Jak vybrat a použít nastavitelný zemní vrut BAYO.S

Zemní vruty, jak asi každý ví, jsou určeny k rychlé stavbě základů bez betonu. Z názvu nového vrutu – NASTAVITELNÝ – je jasné, že tuto zemní kotvu ...


Postavte si zahradní domek či terasu ve svahu 29  fotek

Postavte si zahradní domek či terasu ve svahu

Máte-li svažitý pozemek, na kterém byste rádi postavili zahradní domek nebo terasu rychle, bez betonu a bez zničené zahrady, máme pro vás řešení! P ...


Zahradní vrut na slunečník, sušák či poštovní schránku 11  fotek

Zahradní vrut na slunečník, sušák či poštovní schránku

Snadnější už to být ani nemůže! Malý, ale šikovný vrut s příslušenstvím má ještě mnohem více použití. To už záleží jen na vás. Zahradní vrut BAYO.S ...


Mohlo by vás zajímat

Dvouruční nůžky

Dvouruční nůžky

Keře a živé ploty potřebují střih zpravidla dvakrát do roka. Nejde jen o pěkný vzhled, zastřižení jim umožní dobře růst a houstnout. K této práci potř ...


Mechanické nůžky na živý plot

Mechanické nůžky na živý plot

Dvouruční pákové nůžky na živé ploty jsou nejjednodušším nářadím pro úpravu živých plotů. Jsou vhodné pro údržbu malé plochy okolo pěti metrů délky, n ...


Padlí na balkónových rostlinách

Padlí na balkónových rostlinách

Padlí je houbová choroba rostlin, která se dostává z výtrusů průduchy do listů. Postihuje růže, zeleninu, ovocné keře, trvalky, bylinky i balkónové ro ...


Pórek na záhonu přihrnujte zeminou. Tzn. hrůbkujte.

Pórek na záhonu přihrnujte zeminou. Tzn. hrůbkujte.

Pór patří k oblíbené zelenině, ale ne všude se mu daří. Vyžaduje velmi výživnou, dobře prokypřenou půdu. Sazenice vysazujeme, jakmile dosáhnou tloušťk ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 21.3.2018 06:04 Richard Černý
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 14.3.2018 13:10 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
5
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 16.8.2017 10:58 Jaroslav Marinak
0
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 18.6.2017 17:40 Pavel
3
Pískoviště z necek? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 12.4.2017 13:35 Jana
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Ukovení pegoly do zdi Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 17.2.2017 05:08 Jan
0
Stavba plotu Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 19.9.2016 09:51 Jan
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
5
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 16.8.2017 10:58 Jaroslav Marinak
3
Pískoviště z necek? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 12.4.2017 13:35 Jana
1
Ukovení pegoly do zdi Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 17.2.2017 05:08 Jan
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 21.3.2018 06:04 Richard Černý
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×