Právě soutěžíme o:
bourací kladivo od Garlandu bourací kladivo od Garlandu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Keramikem bez pece

Keramikem bez pece
Líbí se vám keramické drobnůstky a chtěli byste si také zkusit jejich výrobu? Nemusíte se trápit tím, že nemáte přístup ke keramické peci. Samotvrdnoucí hmota v mnoha případech hlínu nahradí. Drobné dekorace, korálky nebo ozdůbky na květináče či na zeď si vytvoříte za jedno odpoledne, práci zvládnou i děti.
reklama

Ukázky prací s Jovihmotou

V prodejnách výtvarných potřeb nebo ve větších papírnictvích koupíme buď bílou nebo terakotovou hmotu, které se říká „Jovi“ nebo Keraplast. Dále si nachystáme ostrý řezák, nůž, nůžky, dřívka s různými hranami, vykrajovací formičky, kousky látek s hrubou strukturou, zbytky provázků na zdobení, temperové nebo akrylátové barvy, štětce, bezbarvý lak, omyvatelnou podložku, na které budeme pracovat.

Hmotu odebíráme po kouscích, vždy důkladně promačkáme a ruce si navlhčujeme ve vodě. Zbývající hmotu necháme zabalenou ve vlhkém hadříku a v mikrotenovém sáčku.

Postup

 1. Korálky:
  Z kousku hmoty vyválíme váleček, nakrájíme nožem na kousky, vytvarujeme buď malé kouličky, válečky nebo kostičky. Navlékneme je na špejli tak, aby se po ní daly volně posunout, pak stáhneme dolů a ještě upravíme tvar. Pozor na otřepané okraje dírek, zahladíme je opatrně koncem špejle tak, abychom neuzavřeli dírku.

 2. Ježek na tužky:
  Z kousku hmoty vytvarujeme tělo ježka, pomocí tužky nebo chránítek na tužky napícháme dírky (můžeme je lehce natřít mastným krémem na ruce) a ostrým dřívkem naznačíme obrysy očí a tlamičku, ostrými nůžkami nastříháme bodlinky. Chránítka na tužky můžeme chvíli ve hmotě nechat, než lehce zaschne (asi 1 hodinu) pak je ale vyndáme.

 3. Drobnosti z plátů:
  Pomocí válečku na nudle vyválíme asi 4 mm silný plát. Z něj vykrajujeme formičkami nebo vyřízneme řezákem nejrůznější tvary, otiskneme do nich kousky provázků nebo hrubých tkanin, korálky nebo hlavy hřebíků. Stočíme-li proužek hmoty přes korkový špunt, vznikne hezký kroužek na ubrousky. Vykrájet můžeme i různé tvary na knoflíky a drobné šperky.

 4. Pytlíček na čaj nebo kořenka:
  Na obdélníkový plát hmoty otiskneme hrubou strukturu z kousku juty nebo provázků. Dáme pozor, aby se plát nepřilepil k podložce. Podložku je vhodné před otiskováním navlhčit.

 5. Nařasíme okraje kolem korkové zátky a spojíme boční strany přitisknutím přes sebe a pak zaoblíme tak, že vytvoříme tvar pytlíku se zdrhnutým okrajem.

 6. Dovnitř pytlíčku můžeme vložit zmuchlané kousky novin, které průběžně vyměňujeme. Hmota tak bude lépe vysychat. Korkovou zátku ponecháme lehce zasunutou v otvoru, aby se pytlík nezbortil.

 7. Ze šňůrek a hádků:
  Tzv. „šnůrová“ technika je známá několik tisíc let. Nic nám nebrání zkusit ji také. Ze stočených proužků vytváříme nejrůznější ploché i prostorové tvary, pomoci si můžeme šablonkou. Pokud potřebujeme napojit dvě šňůrky, nařízneme jejich konce řezákem a pak přitiskneme na sebe.

 8. Stojánek na vajíčka vyrobíme tak, že na ploché točené kolečko posadíme kalíšek, který jsme obtočili přesně podle vajíčka. Vajíčko necháme ve stojánku asi hodinu, než hmota zavadne, pak jej opatrně vyjmeme. Podobně vytvoříme kalíšek na tužky obtočením např. kolem kelímku od jogurtu.

 9. Vyrobené drobnosti necháme důkladně vyschnout. Podle velikosti to trvá několik hodin až třeba dva dny. Pak je můžeme ozdobit temperovými či akrylátovými barvami nebo nechat v přírodní terakotové a na závěr jen přestříkat bezbarvým lakem. Drobné šperky můžeme také ozdobit bezbarvým nebo perleťovým lakem na nehty.

Pepův tipPokud se nám drobné části odlouply, nezoufejme. Můžeme je opatrně přilepit disperzním lepidlem (např. Herkules).

Barvené zdobení nepřežeňme, terakotová hlína je hezká sama o sobě, stačí ji doplnit jedním nebo dvěma odstíny. Velice pěkně působí s bílou. Také ji můžeme ozdobit jen vytlačovanými strukturami.

Knoflíky z Jovi hmoty jsou velice dekorativní, nedoporučujeme je však prát v pračce.

Zapichovátko-červíka do květináče pomalujeme akrylátovými barvami a spodní konec namočíme celý do bezbarvého laku, aby se pak v květináči nerozmáčel.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Bikersstickers.com Samolepky se jménem a vlajkou

Související články

Malovaní na sklo 3  fotek

Malovaní na sklo

Z obyčejné láhve, demižonu nebo vázy si můžete vyrobit zcela originální výrobek. Stačí si pořídit barvy na sklo, štětec a případně i předlohu, kterou ...


Jarní obrázek 11  fotek

Jarní obrázek

Mrzí vás, že rostlá květinka brzy odkvete a přesto si chcete jarními kvítky ozdobit zákoutí na komodě nebo poličku na terase? Zkuste si vyrobit jarní ...


Brož z keramické hmoty 8  fotek

Brož z keramické hmoty

Jelikož děti také rády dávají dárky, třeba k svátku nebo k narozeninám, ale často nemají na jejich zakoupení dostatek peněz, mohou netradiční a pěkný ...


Mohlo by vás zajímat

Vánoční věnec k zavěšení

Vánoční věnec k zavěšení

Vánoční věnec zavěšený nad vstupem do domu, případně na stropě haly spolehlivě navodí vánoční atmosféru. Základní kruh vytvoříme z proutí, slámy nebo ...


Živý vánoční stromek

Živý vánoční stromek

Živý vánoční stromek si kupují lidé, kteří litují smutného osudu stromků řezaných, jež končí po svátcích u popelnic. Pomalu rostoucí jehličnan v konte ...


Aby stromek neopadal

Aby stromek neopadal

Vánoční stromky se řežou na prodej i několik měsíců před Vánocemi, proto není divu, že zejména v suchém a vyhřátém panelovém bytě zakrátko opadá. Nejd ...


Rybky z pedigu

Rybky z pedigu

K výrobě rybek, které můžeme tvořit i s dětmi, stačí zbytky pedigu, korálky a lepidlo (tavnou pistoli). Pedig předem namočíme do vody, aby byl tvárný, ...


reklama
reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.6.2016 13:42 Dalibor Kníže
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 28.4.2015 14:06 Jan Gregor
0
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 19.2.2009 23:04 Miluše Majerová
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 17.5.2008 18:35 babika
8
předměty k dekoraci - decoupage Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 6.5.2008 18:40 babika
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 19.2.2009 23:04 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×