Velikonoční klapačka

Velikonoční klapačka
Velikonoční řehtačku zná určitě každý. O klapačce se to už říci nedá, i když je konstrukčně jednodušší. Pokud máte chuť si zaklapat, zkuste si ji s námi vyrobit.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Na výrobu klapačky budeme potřebovat kousek násady od koštěte, pilku, lepidlo. Dále pak asi 20 cm dlouhé, 2 cm silné a 3,5–4 cm široké prkénko a dva dřevěné kolíčky.

Postup

 1. V pokosnici si prkénko přesně nakolmo zkrátíme na délku 20 cm, z násady koštěte uřízneme dva kusy v délkách 20 a 10 cm.

 2. Na prkénku úhlopříčkami vyznačíme střed. Na stavitelném vrtáku nastavíme průměr kulatiny: násady mají většinou průměr 25 mm.

 3. Prkénko si podložíme, správné nastavení průměru si můžeme nejprve vyzkoušet na odřezku, při vrtání kontrolujeme kolmost k podložce.

 4. Konce kulatiny přesadíme o 3,5 cm a pomocí úhelníku označíme. Na čela kulatiny si tužkou orýsujeme čep a rozpor kulatiny, které potřebujeme vyříznout.

 5. Výrobu rozporu nám usnadní, předvrtáme-li si nejprve jeho konec vrtákem vhodného průměru. Při vrtání je dobré kulatinu zafixovat, aby se vrták nesmekl.

 6. Zbytek rozporu dořízneme malou pilkou. Stejně tak i čep, který do něj zapadá. Nemáme-li malou pilku, můžeme použít plátek pilky na kov.

 7. Pilníkem nebo smirkovým papírem na špalíčku všechny hrany a styčné plochy zkulatíme, aby čep a rozpor umožňovaly volný pohyb.

 8. Díly na klapačku jsou připravené a zbývá jen je sesadit a dřevěnými kolíčky spojit.

 9. Zasuneme čep do rozporu a půl centimetru povysuneme, pak čep i s rozporem provrtáme. Delší kulatinku prkénkem prostrčíme tak, aby konec s rozporem 5 cm vyčníval, prkénko i s kulatinkou zboku provrtáme.

 10. Dřevěné kolíčky natřeme disperzním lepidlem (Herkules) a malým kladívkem vklepneme do předvrtaných otvorů. Hlídáme, abychom čep s rozporem neslepili napevno. Přesah kolíčků odřízneme a zabrousíme.

 11. Hotové klapačce můžeme nechat přírodní tón, nebo ji barevně povrchově upravíme.

Pepův tipPokud budeme natírat klapačku více vrstvami laku nebo lazury, je lepší natřít ještě nesestavené díly a po zaschnutí vyzkoušet, jestli se klapadlo volně pohybuje.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Březnový Zahrádkář na stáncích od 26. února

Březnový Zahrádkář na stáncích od 26. února

Připravte se na letošní sezónu. Projděte svou ovocnou užitkovou a okrasou zahradu a podívejte se spolu s časopisem Zahrádkář, co vše byste měli udělat proto, abyste se dočkali opravdu výstavní úrody. Pořekadlo Březen za ka ...


Pomlázka a píšťalka

Pomlázka a píšťalka

Velikonoce jsou pohyblivé svátky, slavené nejdříve 22. března a nejpozději 25. dubna – svátky příchodu jara, jarního slunovratu. V lidové tradici se zachovala řada obyčejů souvisejících s oslavou probouzející se přírody – vys ...


Dřevěná koleda

Dřevěná koleda

Velikonoce se blíží, ale vy možná odjíždíte na prodloužený víkend a nechcete, aby živé dekorace přišly v bytě po dobu vaší nepřítomnosti vniveč. Nebo máte moderně zařízený byt a příliš neholdujete tradičním kraslicím. Ať je t ...


Velikonoce

Velikonoce

Ani ne za měsíc tu budou velikonoční svátky s pomlázkou plnou mašliček, koledami a malovanými vejci, velikonočním mazancem, beránkem a huňatými kočičkami ve váze. Připomeňme si, co nás čeká.


Velikonoční věneček

Velikonoční věneček

Pokud máte rádi ozdobné věnečky, nemusíte se jich vzdávat ani o Velikonocích. Stačí si vyrobit věneček z vajíček, která jsou symbolem Velikonoc, a zavěsit ho třeba na dveře, a můžete vítat jaro.


comments powered by Disqus
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Redakci pište na email redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2016 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.

Hobby informace a zprávy e-mailem

Chcete-li sledovat aktuální články a soutěže Českého kutila, přihlašte se vaším e-mailem k odběru Pepova zpravodaje.
Přihlášením dávate souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona.

×