reklama

Zajistí vám moderní kotle levné topení?

Topná sezóna je v plném proudu a mnozí řešíme, jak si efektivně zabezpečit příjemný komfort a levné topení po celou topnou sezónu a zároveň na tom nepohořet finančně. Na trhu najdeme již velké množství možností a kombinací, jak topení v bytě či domě zabezpečit. Zajímavou variantou jsou pak kondenzační kotle, které umí využít i zbytkovou energii. Spaliny, které produkují, umí totiž také velmi efektivně zužitkovat. Nemalé náklady vám pak ušetří kvalitní zateplení a zabudované rozvody tepla v podlaze nebo ve zdech.

Výměnu kotle neodkládejte
i (Zdroj: Depositphotos)
Zajistí vám moderní kotle levné topení? (Zdroj: Depositphotos)

Moderní kotel zajistí levné topení

Pokud má váš starý kotel výrazné potíže, často se vypíná a náklady na provoz se citelně zvyšují, je nejvyšší čas zvážit jeho výměnu. Také v případě, že je váš kotel starší 15–20 let, je vhodné zvážit jeho výměnu a dopřát si konečně levné topení. Nové technologie jsou již mnohem efektivnější a nízké náklady na provoz vám vstupní investice vrátí velice brzy. Navíc jsou ekologičtější, a tím šetrnější i k našemu životnímu prostředí. Kondenzační kotel pro vytápění umí zpracovat i spaliny a proměnit je ještě na další využitelnou energii.

Komfortní topení
i (Zdroj: Depositphotos)
Víte, jak si zajistíte levné, ale komfortní topení? (Zdroj: Depositphotos)

Pověsit či postavit

Jako první je potřeba zvážit, pro jaké účely budete kotel využívat. Zda jenom pro topení, ohřev vody anebo využijte kombinaci obou možností. Poté potřebujete vědět, kde můžete kotel umístit. Často je to koupelna, chodba nebo samostatná technická místnost. V bytech, hlavně těch starších a menších, je to hodně náročná otázka, možností bude pravděpodobně méně, a podle toho se bude pak odvíjet i to jaký a jak velký kotel budete potřebovat. V rodinných domech a komerčních budovách je pravděpodobně k dispozici sklep nebo také samostatná technická místnost.

Další otázkou bude, zda bude možné využít kotel s vlastním samospádem nebo bude nutné zabezpečit plynulý chod čerpadlem, a mít tedy i přívod elektrické energie. Možností je hodně, ne vše je možné využít v každém domě. Představíme vám některé z nich.

Závěsný kotel
Závěsný kotel můžete snadno umístit i malé koupelny (Zdroj: Depositphotos)
Stacionární kotle
Stacionární kotle zabírají místo na podlahové ploše (Zdroj: Depositphotos)

Stacionární kotel je takový, který stojí samostatně a je tedy umístěný na podlaze. Ta by neměla být mokrá, svažitá nebo z nestálého materiálu. Kotel by měl být umístěný na pevném rovném podkladu, také zbytečné vlhko by časem mohlo plášť kotle poškodit.

Velkou výhodou může být, pokud se jedná o typ, který nepotřebuje elektrické napájení pro čerpadlo. Takový je schopný plynule a bezproblémově vytápět dům tzv. samotížným způsobem, tedy bez použití čerpadla. K oběhu vody pak dochází samovolně a pro dopravu k jednotlivým topným tělesům není v tomto případě potřeba další přídavná energie, což šetří samozřejmě i další náklady. Je však nutné tomu přizpůsobit rozvod trubek, které budou samospád zabezpečovat. Předtím, než se pro takový typ kotle rozhodnete, zjistěte si, zda je pro váš objekt vhodný a jaké další úpravy ve vašem domě by bylo potřeba udělat.

Závěsný typ může být buď nízkoteplotní nebo kondenzační, určený pro vytápění. Takový kotel je v podstatě umístěný kdekoliv na zdi. Můžete ho umístit právě tam, kde se budou pohodlně odvádět i spaliny. Součástí kotle je vždy komín nebo potrubí pro odvod zbytkového materiálu. Můžete ho umístit na chodbu, do koupelny, kuchyně nebo do podkroví. Díky speciální konstrukci hořáku lze mnohem snadněji regulovat samotný ohřev, a tím dosáhnout i nižší spotřeby zemního plynu. To v konečném důsledku znamená další úsporu vašich financí.

Podlahové topení
i (Zdroj: Depositphotos)
Komfort bydlení zvýšíte instalací podlahového topení (Zdroj: Depositphotos)

Porovnejme nabídku kotlů na trhu

Klasické kotle (nazývané také konvenční kotle) jsou určené pouze pro teplovodní otopnou soustavu. Fungují na jednoduchém principu, při spalování zemního plynu vniká voda, která se odvádí komínem ve formě páry ven. Do ovzduší se tak dostane velké množství odpadní vody a emisí. Kondenzace je v tomto případě nežádoucí, mohla by vést k poškození kotle, proto by k ní u tohoto typu kotle ani nemělo docházet. Jejich účinnost vytápění je zhruba 91 %.

Nízkoteplotní kotle jsou prvotní kombinací klasického systému a případné kondenzace. Jsou navržené pro provoz se suchými spalinami, ke kondenzaci může a nemusí docházet. Přímo se ale funkce a možnosti kondenzace nevyužívají. Umožňují fungovat s chladnější vstupní vodou do kotle a to kolem 35 až 40 °C. Vyrábí se většinou také ve stacionární verzi. Teplota spalin se pohybuje kolem 90 až 140 °C, která se dále ale bohužel nijak nevyužívá. Účinnost bývá zpravidla 93 až 95 %.

Kondenzační kotle jsou již navržené tak, aby v nich docházelo ke kondenzaci (proto kondenzační). Odpadová vodní pára se tak před vypuštěním do ovzduší zkondenzuje a její vysoká teplota se využije jako další zdroj tepelné energie. Do ovzduší se pak dostane mnohem menší část emisí. Výměníky těchto kotlů jsou vždy vyrobené z ušlechtilého a lehkého materiálu. Nejčastěji se používá ušlechtilá ocel, slitiny mědi, nebo slitiny hliníku a hořčíku. Teplota spalin se pohybuje kolem 40 až 90 °C v závislosti na teplotě vstupní vody a aktuálnímu vytížení kotle. Pro správný chod je pak kotel doplněný o spalinový ventilátor. Spaliny v tomto případě jsou díky kondenzaci mokré a potrubí i komín pro odvádění musí být z odolného materiálu. Důležitá je proto jak odolnost vůči vlhkosti, tak proti vnitřnímu přetlaku. Jejich účinnost bývá zpravidla 96 až přes 100 %.

• snížení teploty spalin o 7 %

• další teplo získané kondenzací může být až 11 %

• praktická úspora paliva při správné regulací 15 až 18 %

• při výměně starého kotle viditelná úspora 30 až 40 %

Kondenzační kotle
i (Zdroj: Depositphotos)
Kondenzační kotle mají vysokou účinnost (Zdroj: Depositphotos)

Čím podpořit levné topení

Zabudované topení – Moderním a velmi účinným otopným systémem je vybudování podlahového topení. Dále je možné vybudovat v domě také stěnové topení, což je v podstatě stejný princip jako podlahové topení. Stěnové teplovodní vytápění je zabudované pod tenkou vrstvou omítky, vytápěná stěna se tak promění na velkoplošný zdroj tepla a povrchová teplota může dosahovat až 35 °C.

Zateplení – Další velmi důležitou součástí je kvalitní zateplení stěn, fasády a také střechy. Střechou uniká největší množství využitelného tepla, protože teplo stoupá primárně nahoru. Nepodceňujte tedy kvalitu střechy, její zateplení a zateplení podkroví.

Izolace sklepa – Také v případě starého sklepa je potřeba tento prostor vysušit a zateplit, aby se nám zbytečně nedostával chlad a vlhkost dál do obytných částí domu. Náklady na topení by se tak zbytečně navyšovaly.

Plynový kotel
i (Zdroj: Depositphotos)
Plynový kotel může kombinovat funkce ohřevu vody i vody pro otopný systém (Zdroj: Depositphotos)

Možnosti ohřevu teplé vody

V případě, že chcete řešit nejen vytápění, ale také ohřev vody, máte určitě na výběr ze tří možností. Kotel s průtokovým ohřevem vody vám rovnou ohřívá protékající vodu a nevytváří žádnou zásobu v nádrži. Díky malým rozměrům se hodí do bytů a domů s omezeným prostorem. Výhodou je plynulá dodávka teplé vody a ohřev jenom takového množství, které právě potřebujete. Nevýhodné může být napojení více odběrných míst, které pak není možné plnohodnotně využívat ve stejnou dobu.

Kotel s integrovaným zásobníkem vody znamená, že máte teplou vodu připravenou dopředu, je tak možné ji odebírat plynule z více míst současně, například v době, kdy se jeden člen rodiny v koupelně sprchuje, můžete pohodlně mýt teplou vodou nádobí v kuchyni. Nevýhodou je velikost zásobníku. Při větším odběru vody najednou se rychle spotřebuje a je nutné počkat, než kotel ohřeje další objem teplé vody.

Sestava kotle a zásobníku je nejvýhodnější pro kombinace vytápění a ohřevu teplé vody. Zabezpečí nejvyšší možný komfort, kdy můžete také pohodlně odebírat teplou vodu z více míst najednou. Kotel automaticky přepíná mezi ohřevem teplé vody pro radiátory a ohřevem vody v zásobníku pro přímé využívání jako je koupání, sprchování nebo mytí nádobí. Zásobník teplé vody si může zvolit podle vlastních preferencí, počtu členů v domácnosti, a také prostorových možností vašeho domu.

Kotle s integrovaným zásobníkem
i (Zdroj: Depositphotos)
Kotle s integrovaným zásobníkem vám zajistí dostatek teplé vody pro více odběrů najednou (Zdroj: Depositphotos)

Porovnejme nabídku kotlů na trhu

Klasické stacionární kotle (nazývané také konvenční kotle) jsou určené pouze pro teplovodní otopnou soustavu. Fungují na jednoduchém principu, a při spalování zemního plynu vzniká voda, která se odvádí komínem ve formě páry ven. Do ovzduší se tak odvádí velké množství odpadní vody a emisí. Kondenzace je v tomto případě nežádoucí a mohla by vést k poškození kotle. Jejich účinnost vytápění je zhruba 91 %.

Moderní kotle
i (Zdroj: Depositphotos)
Moderní kotle mají inteligentní systém regulace (Zdroj: Depositphotos)

Na koho se obrátit?

Levného topení dosáhnete zvolením kvalitního systému, proto se obraťte na profesionální firmy, nebojte se udělat si podrobný průzkum a porovnat konkrétní nabídky. Kvalitní nabídku vytápěcích kotlů určitě najdete u společnosti Protherm. Můžete se obrátit přímo na obchodního zástupce, nebo vyplnit formulář na webu a další informace vám pošlou na e-mail.

Širokou nabídku kvalitních kotlů včetně kondenzačních nabízí také společnosti Vailant Group, Viessmann nebo také Thermona. U všech najdete podrobné informace a technické parametry nabízených kotlů, včetně dalších podrobností, doporučení a propočtů nákladů a také následné úspory vstupních energií.

Výběr ohřevného kotle
i (Zdroj: Depositphotos)
Výběr ohřevného kotle pro levné topení pečlivě zvažte a nebojte se zeptat odborníků (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 12.2.2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná