Právě soutěžíme o:
sady pro péči o vlasy sady pro péči o vlasy
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Velikonoční mozaiková vajíčka

Velikonoční mozaiková vajíčka
Velikonoce jsou svátky jara. Vejce a červená barva, barva krve, lásky a života přetrvalo z pohanských dob jako symbol plodnosti a nového života.Zkusme si vyzdobit vajíčka, ať již vařená, připravená k pomlázce, nebo vyfouknutá, mozaikou z rozdrobených střípků skořápky. Odstíny úlomků hnědých skořápek se nádherně vyjímají na bílém vajíčku a naopak bílé střípky pěkně září na hnědém povrchu.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

vyfouklá vajíčka, skořápky, disperzní lepidlo

Nářadí

párátko, nůžky

Postup

  1. Vajíčko před vyfukováním dobře umyjeme a otřeme. Potom špičkou nože prorazíme na obou užších koncích malé otvory a vyfoukneme bílek i se žloutkem.

  2. Dutou skořápku propláchneme i uvnitř a po uschnutí ji použijeme ke zdobení mozaikou ze střípků. Na talíř kápneme trochu disperzního lepidla a skořápku rozlámeme na drobné střípky.

  3. Párátko namočíme vždy do lepidla a pak se dotkneme střípku. Na bílou skořápku vajíčka skládáme mozaiku ze střípků hnědého vajíčka, např. do podoby kytičky.

  4. Některá vajíčka jsou tmavší a některá světlejší. Rozlámeme tedy skořápky každého odstínu zvlášť a lepíme je střídavě do barevné mozaiky na bílé vajíčko, třeba do paprskovité podoby.

  5. Při zdobení si můžeme pomoci šablonou. Skořápku obalíme měkkým toaletním papírem, který dole zavážeme a fixem na papír nakreslíme třeba kuřátko.

  6. Špičkou malých nůžek pak siluetu kuřátka vystřihneme. Nyní máme plochu k lepení mozaiky volnou a ohraničenou papírem.

  7. Do prostoru už jen naskládáme bílé střípky z rozbitého vajíčka. Úlomky skořápek skládáme k sobě a necháváme vždy malou mezeru mezi jednotlivými kousky. Pro očko vynecháme víc místa.

  8. Potom sundáme papír a z nejmenších úlomků již volně dolepíme nožky. Oči a různé ozdoby vytvoříme přilepením drobných barevných korálků. Na tmavém vajíčku bílá mozaika pěkně vynikne.

  9. Ozdobené kraslice můžeme provléknout dlouhou jehlou s navlečeným provázkem a zavázat je do věnečku. Vajíčka pak proložíme mašličkami nebo mezi ně přilepíme pírka.

  10. O Velikonocích nesmí chybět svěží zeleň. Nejpozději čtyři dny před svátky zasejeme řeřichu. Semínka rozhodíme na povrch vlhkého substrátu, přikryjeme je papírem a květináč postavíme na teplé místo. Za tři dny sundáme papír a vzcházející rostlinky dáme na světlo.

Tip:

Mozaiku můžeme vytvářet i na obarveném vejci. Na bílý základ rovněž můžeme lepit i pomalované střípky nebo je nabarvíme až po polepení celého vejce. Čerstvé vejce poznáme podle toho, že ve sklenici s vodou klesne na dno. Týden staré vejce se ve vodě bude lehce vznášet a třítýdenní i starší zůstane plavat na hladině. Je to tím, že starší vejce má menší bílek i žloutek a naopak uvnitř skořápky narůstá vzduchová bublina.

Autor: Miroslava Kubišová

Bikersstickers.com Samolepky se jménem a vlajkou

Související články

Ozdobená velikonoční vejce snadno a rychle 16  fotek

Ozdobená velikonoční vejce snadno a rychle

Krásně ozdobená vejce jako z katalogu jsou snem asi každého z nás. Pokud zrovna nedisponujeme zručností nebo prostě nemáme čas či trpělivost, a při ...


Fialové velikonoce 18  fotek

Fialové velikonoce

Symboly Velikonoc zná i malé dítko ve školce. Tedy velikonoční vajíčko (kraslice), pomlázka, popř. mazanec či beránek. A také se učí tyto symboly v ...


Trendy letošních Velikonoc: Zlatá, stříbrná a jednotné barevné tóny 16  fotek

Trendy letošních Velikonoc: Zlatá, stříbrná a jednotné barevné tóny

Bez tradičních velikonočních vajec a kraslic si už ani nedovedeme Velikonoce představit. Vždyť jaká by to byla pomlázka, čím bychom obdarovali kole ...


Velikonoční vajíčka v síťce 12  fotek

Velikonoční vajíčka v síťce

Venku už nám sluníčko připomíná, že je jaro a Velikonoce jsou skoro za dveřmi. Moc času na zdobení vajec už tedy nezbývá. Letos jsem se rozhodla pro t ...


Vajíčka zdobená vlnou 7  fotek

Vajíčka zdobená vlnou

Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný! Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám za to snese zase jiný, v komoře v koutku, na zel ...


Patchworkové vajíčko 10  fotek

Patchworkové vajíčko

Letos budou Velikonoce opravdu veselé. Cena vajíček se vyšplhala do závratných výšin, a jak řekla jedna moje kamarádka: "Alespoň se všude po ulicích n ...


reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×