Právě soutěžíme o:
silné hliníkové fólie na grilování silné hliníkové fólie na grilování
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vinylové podlahy a jejich pokládka

Vinylové podlahy a jejich pokládka
Pořizujete si nový byt či dům, nebo jste se rozhodli rekonstruovat. A váháte nad tím, jakou podlahu zvolit. Na trhu je spousta firem, které nabízejí vinylové podlahy. Pokud jde o její kvalitu, je dobré zvolit takovou, kterou má v nabídce firma Step Style.
reklama

V poslední době se i na našem trhu začaly výrazně prosazovat vinylové podlahové krytiny v dílcích. Jedná se o krytinu, která je odolná vůči opotřebení, nabízí širokou škálu dekorů (dřevěných, kamenných, imitujících dlažbu) nebo i různé netradiční vzory.

Poddajný povrch je odolný vůči poškrábání, příjemný k chůzi a s nízkou hladinou kročejového hluku. Kromě toho podlaha odolává vlhkosti, jednoduše se udržuje a je vhodná i pro pro instalaci účinného podlahového vytápění. Pokládka je oproti PVC krytinám v rolích efektivnější (méně odpadu), je možné kombinovat několik dekorů. Také po poškození je možná výměna pouze jednoho dílu, ne krytiny v celé místnosti.

Kromě klasických dílců v síle přibližně 2 mm, lepených k podkladu, se postupně začaly objevovat i jiné varianty, které svou rozdílnou konstrukcí řeší i jisté slabiny původní krytiny - ty ve většině souvisely s poměrně náročnou pokládkou.

Klasické lepené vinylové dílce

Klasický vinylový dílec je krytina, která je přibližně 2 mm silná a lepí se k podkladu (například k betonu) profesionálními podlahářskými lepidly. Podklad musí být dokonale rovný a hladký. V opačném případě se veškeré nerovnosti brzy po položení prorýsují i na povrch nové podlahy.

Kromě toho je potřeba jistá zkušenost s technologickým postupem při lepení. Kritické je obvykle nanesení správného množství lepidla a odhadnutí, kdy je lepidlo vhodně odvětrané a přichystané k položení krytiny. Také záleží na nanesení lepidla na vhodně velkou plochu, kterou je pokládající schopen dostatečně rychle a přitom přesně zpracovat.

Pokládka klasických vinylových dílců by tak typicky měla být svěřena profesionálům. Pokud jde o pokládku svépomocí, je nutné kriticky odhadnout své schopnosti a pokud možno si vše nejdříve vyzkoušet na nějakém méně frekventovaném místě (dílna, komora apod.). Pravděpodobně nejznámějším zástupcem na našem trhu je značka Thermofix od českého výrobce – společnosti Fatra. Ze zahraničních je možné vzpomenout například krytinu Gerflor Senso Dry.

Zámkové vinylové podlahy

Vzhledem k složitosti pokládky a její jisté časové náročnosti, bylo přirozeně jen otázkou času, kdy se objeví řešení, které bude k pokládajícímu přátelštější. Vzhledem k všeobecné oblibě různých zámkových podlah se tak přirozeně zámky objevily i u vinylových podlahových krytin. V zásadě k tomu výrobci přistupují dvěma způsoby. První je nalepení krytiny na nějakou pevnou podložku, například na HDF desku. Vznikne tak plovoucí podlaha podobná například laminátové podlaze.

Její výhodou jednoduchá pokládka a také se tímto způsobem sníží citlivost krytiny na kvalitu podkladu. Na druhou stranu toto řešení ztrácí výhodu odolnosti k vlhkosti. Proto se poslední dobou začínají prosazovat řešení založená na zvýšení tloušťky podkladové vrstvy (5 mm a více) a jejím vyztužení, což umožňuje zámek vyfrézovat do samotné vinylové krytiny. U této konstrukce krytiny se musí oproti typu na HDF dbát na mírně lepší podklad, neztrácíme ale výhodu, kdy krytina zůstává odolná k vlhkosti. Oproti klasicky lepeným dílcům však jsou výhody těchto konstrukcí „vyváženy“ dvoj- až troj-násobně vyšší cenou. Pokládka zámkových krytin je relativně jednoduchá a zvládne ji i šikovný amatér. Ze značek tu pak máme například Expona Clic (s HDF deskou) nebo Gerflor Creation Clic.

Samolepící vinylové podlahy

Máme tu tedy krytinu, která je jednoduchá na pokládku. Bohužel ta není díky své ceně pro většinu domácností moc přitažlivá. Samozřejmě výrobci ani tuto část trhu nechtějí nechat prázdnou. Zatím poslední odpovědí na potřeby domácností jsou samolepící vinylové podlahy. Vychází z myšlenky, že krytina do domácnosti nemusí být nějak extra odolná a výrobně drahá. Pokud má být ale pro domácnosti zajímavá, musí být také jednoduše instalovatelná.

Řešením se zatím ukazuje podlaha, na které je aplikována samolepící vrstva. Z té stačí strhnout krycí papír, jako u jakékoliv běžné samolepky, a dílec přitlačit k podkladu. Výhodou této konstrukce je uchování veškerých předností vinylových podlah při jednoduché pokládce a nízké ceně. Tento systém je konstruován do místností s nižším provozem. Jedinou podmínkou tak zůstává rovný a hladký podklad.

Pokládka je velice jednoduchá, jedná se o řešení mířené výrobci do domácností a tedy optimální řešení pro kutily. Kvalitních značkových řešení na našem trhu moc zatím nenajdeme. Jednou z prvních vlaštovek tak je podlaha podlahy/gerflor-senso-glued/" rel="nofollow" onclick="return !window.open(this.href);">Gerflor Senso Glued.

Více informací naleznete na www.obchodpodlah.cz.

Autor: Step Style (text a foto)

Bikersstickers.com Samolepky se jménem a vlajkou

Související články

Praktická a odolná podlaha - podlahová krytina VIRTUO ADJUST 55 2  fotek

Praktická a odolná podlaha - podlahová krytina VIRTUO ADJUST 55

Horkou novinkou a inovací na trhu podlahových krytin je odolná vinylová podlaha VIRTUO ADJUST 55 od francouzského výrobce GERFLOR.


Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru 19  fotek

Jakou barvu podlahy zvolit, aby slušela našemu interiéru

Při výběru laminátové podlahy bychom měli myslet nejen na její praktické využití, ale pozornost je třeba věnovat také estetické stránce. Proces výběru ...


Laminátové podlahy nově a líp 3  fotek

Laminátové podlahy nově a líp

Dřevo je nám ze své podstaty asi nejbližší materiál a na podlahách vypadá skvěle. Stojí ale spoustu peněz a také některé jeho vlastnosti nejsou úplně ...


Jak ochránit podlahu i naše uši 3  fotek

Jak ochránit podlahu i naše uši

Máte doma dlážděnou podlahu a dřevěné židle? To je příšerné, jak to vrže, když si sedáte! A ještě horší varianta jsou nožičky nábytku a měkká plovo ...


reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×