reklama

Do každého zdiva patří správná hmoždinka

Na trhu je například univerzální hmoždinka Fischer UX, vhodná pro každý stavební materiál. K dispozici je v průměrech 5 až 14 mm a v provedení s límečkem proti zapadnutí do otvoru, bez límečku pro průvlečnou montáž nebo dlouhém pro děrované a dutinové materiály. Je určena pro vruty do dřeva a dřevotřísky a dodává se i v kompletovaných baleních s vrutem, skobou nebo okem.

Řešíte problém, jakou hmoždinku použít do zdiva a jakou do sádrokartonu?
i (Zdroj: Depositphotos)
Do každého zdiva patří správná hmoždinka (Zdroj: Depositphotos)

Natloukací hmoždinky

 

  • Než se rozhodnete použít natloukací hmoždinku, musíte si uvědomit, že není určena pro extrémní zatížení. V porovnání s klasickou šroubovací hmoždinkou má zhruba poloviční nosnost v tahu. Třeba těžký lustr by nebylo dobré na ni věšet.
  • Natloukací hmoždinky se vyrábějí z galvanicky zinkované oceli a nerezu. Pro použití v exteriéru se doporučuje použít nerezové provedení. Různí výrobci nabízejí hmoždinky z různých druhů plastů, za nejlepší se obecně považuje nylon. V exteriéru tolik nekřehnou vlivem střídání teplot, lépe se tvarují a při roztažení lépe vyplní předvrtaný otvor. Na první pohled materiál nepoznáte, ale zkuste ponořit hmoždinku do vody. Jestli klesne ke dnu, je to nylon.
  • Natloukací hmoždinky jsou vhodné pro takzvanou průvlečnou montáž - vrtáte přímo tak, jak chcete mít předmět upevněný. Rovnou vložíte hmoždinku a kladivem ji zatlučete.
  • Natloukací hmoždinka není univerzální, určitě se nehodí do deskových materiálů, porobetonu či duté cihly, ale v betonu, kameni nebo plné cihle udělají svou práci. Navíc mají obrovskou výhodu, že se dají natlouci rychle.
Hmoždinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Součástí hmoždinky je i vrut nebo šroub (Zdroj: Depositphotos)

Součástí těchto hmoždinek je speciální hřebík nebo vrut, který se po zasunutí hmoždinky do otvoru zatluče kladivem. Princip je jednoduchý: natloukací hmoždinka se zasune přes připojovaný díl do vyvrtaného otvoru a hřeb se zatluče do hmoždinky. Hmoždinka se roztáhne a zaklíní se tak v otvoru. Hmoždinku lze rovněž rozebrat, zasunout do otvoru a poté přiložit připojovaný díl, prostrčit hřeb a zatlouci jej. To výrazně zrychlí kotvení materiálů oproti šroubování a předurčuje tento typ hmoždinek pro použití v hůře přístupných místech, například při upevňování konstrukcí pro stropní podhledy nebo při montování okenních rámů či obkladů fasád. Případné rozebrání spoje se provede vyšroubováním hřebu.

Druhy hmoždinek
i (Zdroj: Depositphotos)
Existuje mnoho druhů hmoždinek (Zdroj: Depositphotos)

Například nylonová natloukací hmoždinka Den Braven používá ocelový kalený hřeb se závitem a vyrábí se v průměru od 5 do 8 mm a délkách od 40 do 120 mm. Podle výrobce je vhodná pro ukotvení zakládacích startovacích lišt zateplovacích systémů či kotvení okenních plechových kotev a další upevňování ve všech typech stavebních materiálů. Lze ji použít i na připevnění do dřeva, ale při vyšším zatížení jsou pro dřevo vhodnější jen vruty. Výhodou je i možnost snadného rozebrání spoje vyšroubováním hřebu. Pro místa s hrozbou například pro venkovní sokly a obložení, volte hmoždinku s nerezovým hřebem.

Jednoduché plastové hmoždinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Jednoduché plastové hmoždinky do zdi (Zdroj: Depositphotos)

Zatluč - zatloukací hmoždinka webertherm SLD-5: Je nová zatloukací talířová hmoždinka s ocelovým trnem, pro univerzální použití. Poradí si s pěnovým polystyrenem (EPS), minerální vlnou (MW) a fenolickou pěnou. Pro povrchovou úpravu s nízkým bodovým tepelným mostem. Pouzdro hmoždinky je plastové, ocelový trn je opatřen antikorozní úpravou a plastovým nástřikem.

Hmoždinky podle velikosti vrutu či šroubu
Hmoždinky se vyrábí podle velikosti vrutu či šroubu (Zdroj: Depositphotos)
Tvar hmoždinek
Tvar hmoždinek je koncipovaný podle typu zdiva (Zdroj: Depositphotos)

Součástí všech zateplovacích systémů Baumit jsou nové hmoždinky Baumit N a Baumit S. Zatloukací talířové hmoždinky s ocelovým trnem Baumit N a šroubovací hmoždinky Baumit S jsou určené do všech typů podkladů dle ETAG 004 - A, B, C, D, E. Horní část včetně talířku je vyrobena z velmi kvalitního polyamidu, což zajišťuje vysokou tuhost talířku a odolnost hmoždinky proti kolísání teplot. Obě tyto hmoždinky mají kotevní hloubku pouhých 25 mm (resp. 45 mm pro kategorii E – pórobeton) a tím je jejich celková délka kratší než u jiných hmoždinek. Součinitel bodového prostupu tepla je pouhých 0,001 W/K (platí pro Baumit N a zápustnou montáž Baumit S). Zápustnou montáž šroubovací hmoždinky Baumit S lze provést pomocí Montážního setu Baumit S a tím výrazně snížit možnost prokreslování hmoždinek v podzimním, případně jarním období. Nové hmoždinky Baumit, včetně celé skladby zateplovacího systému Baumit, získaly osvědčení o splnění požadavků pro kvalitativní třídu A podle TP CZB 01-2015 a tím jen potvrzují důležitost kompletní systémové skladby a také to, že na kvalitě jednotlivých komponentů záleží.

Pozor, vždy je třeba vrtat hlouběji. Ne tedy 40 mm, ale padesát, aby vrut prošel i špičkou hmoždinky.

Speciální kotvící prvky do polystyrenu
i (Zdroj: Depositphotos)
Speciální kotvící prvky do polystyrenu (Zdroj: Depositphotos)

Do dutých stěn a sádrokartonu

Do stěn či příček s vnitřní dutinou se používají speciální dvoudílné hmoždinky. Při utahování vrutu se zadní díl hmoždinky v polovině ohne a tlakem přitiskne k zadní stěně. Tento typ hmoždinek se používá k zavěšení obrazů, lehkých zrcadel a dalších lehkých předmětů v mělkých otvorech. Zaručuje vysokou pevnost v sádrokartonu a podobných materiálech. Například hmoždinka Fischer PD pro deskové a dutinové materiály je speciální hmoždinka s krátkou rozpěrnou délkou, vhodná pro všechny deskové materiály od tloušťky 6 mm. Umožňuje velmi lehkou montáž díky vytvarovanému vnitřnímu závitu, který je přizpůsoben pro vruty do dřeva. Našroubování usnadňuje i límeček proti zapadnutí do otvoru a podélné žebrování sloužící jako pojistka proti pootočení v otvoru. Hmoždinka PD je k dostání v průměrech 8, 10 a 12 mm a je vhodná zejména pro elektromontáže, lampy, dekorativní prvky či různé lišty.

Kovové hmoždinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Kovové hmoždinky mají rozpínavé tělo díky vnitřnímu závitu (Zdroj: Depositphotos)

Pro sádrokarton je vhodná i hmoždinka typu GK s ostrým samořezným vnějším závitem. Tato hmoždinka se montuje bez předvrtání, díky závitu se totiž do sádrokartonových desek bez problémů „zařízne“ a pak do ní lze zašroubovat vruty do dřeva o průměru až 5 mm. Pro kotvení těžkých materiálů a namáhané spoje pak v sádrokartonech či dřevotřísce použijte hmoždinku kovovou s takzvaným rozpěrným deštníčkem. A pro velmi pevné uchycení do dutých stěn, příček i stropů existují speciální kotvy s výklopnými křidélky na šroubu. Taková kotva (např. Fischer sklopná hmoždinka KD) se sklopenými křidélky se protáhne otvorem, při utahování se křidélka roztáhnou a přitisknou k zadní straně stěny.

Dlouhé hmoždinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Do silného zdiva se používají dlouhé hmoždinky (Zdroj: Depositphotos)

Speciální hmoždinky

V širokém sortimentu hmoždinek a kotvících prvků existují i speciální kovové hmoždinky do betonu, sady pro bezpečné ukotvení těžké sanitární keramiky, hmoždinky s nástavcem pro snadné upevnění zrcadel či hmoždinky se závitovou spirálou pro snadné zaříznutí do polystyrenu. Vyberte si ještě před nákupem na internetových stránkách výrobců ten správný typ hmoždinky nebo si nechte v obchodě doporučit kotvící prvek či upevňovací sadu přesně podle účelu použití. Vůbec nejnižší hodnotou bodového součinitele prostupu tepla z hmoždinek ETICS s kovovým šroubem na trhu disponuje spirálová talířová hmoždinka KEW, novinka v sortimentu HPI-CZ. Revoluční zcela zápustná hmoždinka s názvem ThermoScrew TS U8 Gecko je přitom mimořádně univerzální: svou délkou vyhovuje tloušťce izolantu od 100 až do 400 mm, přitom je optimalizována pro všechny obvyklé ETICS izolační materiály a všechny typy podkladů. Kovový trn zajišťuje vysokou únosnost, práce s novou hmoždinkou je mimořádně jednoduchá, bezpečná a rychlá. Spirálová hmoždinka ThermoScrew TS U8 Gecko nabízí bodový součinitel prostupu tepla = 0,000 W/K, což představuje u hmoždinek ETICS s kovovým šroubem vůbec nejnižší možnou hodnotu, v praxi pak eliminaci tepelných mostů od tloušťky izolace 100 mm.

Speciální hmoždinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Speciální hmoždinky pro kotvení sanitární keramiky (Zdroj: Depositphotos)

Když vše selže

Pokud potřebujete připevnit nějaké nosné konstrukce, ale hmoždinky vám vypoví službu, vsaďte na chemickou kotvu. Jde o chemickou maltu, s níž je práce naprosto jednoduchá. Pokud vyvrtáte díru, v níž hmoždinka nedrží, díra se vyčistí a vyplní se touto maltou. Do ní se pak hmoždinka (většinou kovová či ocelová) zasadí, tudíž dojde k jejímu stoprocentnímu upevnění. Nejčastěji s chemickou kotvou pracují řemeslníci, kteří je používají na velmi namáhavé spoje. Chemickou kotvu nepotřebujete k uchycení polic, ale je dobré, když ji použijete k uchycení závěsných klozetů, k zavěšení umyvadel či k uchycení zábradlí. Chemické kotvy jsou dokonalými pomocníky hmoždinek, dokonce jsou jejich skvělými náhradníky. Chemické kotvy doporučujeme upevňovat zejména tam, kde může dojít ke styku s vodou. Nebojte se je použít u vestavěných bazénů či u domovních fasád, na které by mohlo zapršet. Je levná, dostupná, spolehlivá, univerzální, snadno se používá. A co je nejdůležitější, je silnější než ta nejlepší hmoždinka. Chemická kotva totiž udrží téměř vše. To je zřejmě důvod, proč se stala nepostradatelným pomocníkem nejen ve stavebnictví, ale i v domácnostech.

Chemická kotva
i (Zdroj: Depositphotos)
Když hmoždinky selžou, použijte chemickou kotvu (Zdroj: Depositphotos)

Chemické kotevní systémy se používají všude tam, kde jiné typy mechanického kotvení selhávají. Jde o spolehlivý způsob, jak zachytit extrémní zatížení v betonu, pórobetonu nebo ve zdivu, aniž byste do kotevního podkladu vnášeli napětí. Uplatní se tak především v narušeném zdivu a tam, kde by hrozilo poškození zdi od pnutí z klasických hmoždinek, například blízko rohů. Oceníte je, když budete potřebovat připevnit záchod či umyvadlo, ukotvit zábradlí, přidělat držák televize nebo třeba zavěsit těžkou polici na stěnu z dutých cihel. Využití je ale samozřejmě mnohem širší. Použít ji můžete do betonu, zdiva, ytongu, dřeva a dalších materiálů.

Zboží v obchodě
i (Zdroj: NejŘemeslníci)
Zkušení pracovníci v obchodě vám poradí (Zdroj: NejŘemeslníci)

Dobrá rada nakonec

Ne vždy se vše podaří podle toho, jak jste si představovali. A proto rada nakonec: Pokud potřebujete vytáhnout hmoždinku ze zdi a nedaří se vám to, zkuste vývrtku na zátky.

Publikováno: 19.11.2019, Autor: NejŘemeslníci (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce